Top 10 angielskie stereotypy

Top 10 angielskie stereotypy

W oczach obcokrajowców, każdy kraj ma swoje cechy narodowe i zwyczaje, z którymi jest kojarzony. Przykładowo, Włosi postrzegani są jako temperamentni i lubiący pizzę, a Amerykanom przypisuje się przesadny optymizm. Ciekawe stereotypy krążą też na temat Brytyjczyków. Zainteresowanie wokół nich jest tym większe, że duża liczba Polaków wyjeżdża na stałe na Wyspy i zwykle prędzej czy później weryfikuje, czy stereotyp Anglika albo Szkota jest prawdziwy. Poznajmy najciekawsze uogólnienia na temat Brytyjczyków i sprawdźmy, ile jest w nich prawdy.

Stereotypy o Brytyjczykach – kuchnia

Popularne jest kojarzenie Brytyjczyków z niezdrowym odżywianiem, ale to tylko wierzchołek góry lodowej, bo stereotypów dotyczących ich zwyczajów żywieniowych jest dużo więcej. Poznajmy najpopularniejsze.

Brytyjczycy nie umieją gotować

Ten stereotyp o Anglikach może być różnie interpretowany. Otóż faktem jest, że Brytyjczycy gotują rzadko. Zdecydowanie wolą stołować się w restauracjach, a jeśli już przyjdzie im przygotowywać posiłek w domu, to często ograniczają się do odgrzewania gotowego dania w kuchence mikrofalowej. Jednak trudno uznać to za przejaw braku umiejętności gotowania, gdyż zwyczajnie może to oznaczać, że są leniwi lub zamiast przeznaczać czas na stanie przy garnkach, wolą spędzić go inaczej.

Istnieje też wiele kontrowersyjnych opinii na temat samej brytyjskiej kuchni. I nie chodzi już nawet o to, czy dania są smaczne, lecz o to, że są bardzo kaloryczne. To prawda – typowy Anglik praktycznie w każdym posiłku zjada mięso, a największą bombą kaloryczną jest Full English Breakfast, czyli weekendowe śniadanie oraz wigilijny obiad, który ma nawet 6000 kcal. Niektóre typowo brytyjskie dania chętnie zapożyczyliśmy jednak do menu w innych krajach, np. danie fish and chips (ryba z frytkami). Znajduje się ono w czołówce najczęściej zamawianych w knajpach w UK. Brytyjczycy uwielbiają też m.in. steki z frytkami, dania pieczone i słodkie wypieki. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tamtejszych specjałów, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu „Kuchnia brytyjska od A do Z – podstawowe potrawy”.

Brytyjczycy piją herbatę na okrągło

To prawda, że spożycie herbaty jest na Wyspach bardzo wysokie, ale Brytyjczycy wcale nie są pod tym względem światowymi liderami. Ustępują bowiem Turcji i Irlandii. Faktem jest więc, że stereotypowego Anglika nie trudno zastać z filiżanką herbaty w ręku, bo jest ona wypijana wielokrotnie w ciągu dnia, ale najłatwiej o to o godzinie 17. Tradycja five o’clock trzyma się mocno w całej Wielkiej Brytanii, a została zapoczątkowana jeszcze w 1840 roku przez księżną Bedford Annę Marię Russel. Księżna postanowiła wprowadzić do harmonogramu posiłków popołudniową herbatkę i ciastko, aby wypełnić długą przerwę pomiędzy lunchem a kolacją.

Warto też wiedzieć, że herbata ma dla Brytyjczyków znaczenie symboliczne i historyczne, bo nie da się ukryć, że jej dystrybucja do krajów Europy odegrała ważną rolę w budowie Imperium Brytyjskiego. Na całym świecie znana jest bowiem herbata śniadaniowa z Wielkiej Brytanii – English Breakfast Tea, której receptura została opracowana jeszcze pod koniec XVIII wieku. Jest ona również najpopularniejsza na brytyjskich stołach, choć stereotypowy Anglik chętnie pije herbatę sprowadzaną również z innych krajów, głównie z Indii.

Brytyjczycy uwielbiają alkohol

Ten stereotyp Brytyjczyka nie jest do końca prawdziwy. Faktem jest bowiem to, że Brytyjczycy piją dość dużo, ale wciąż daleko im np. do Austriaków czy Irlandczyków i kilku innych krajów, które pod względem spożycia alkoholu przodują w światowych rankingach. Zgodnie ze statystykami, Wielka Brytania zajmuje 13 miejsce wśród 196 krajów z najwyższą ilością wypijanego alkoholu. Można więc powiedzieć, że jeśli chodzi o alkohol, Brytyjczycy nie szczególnie różnią się pod tym względem od Polaków. Jednak w Polsce zwykle stawia się na mocne trunki, np. wódkę, natomiast mieszkańcy Wysp zdecydowanie chętniej wybierają piwo i innego typu mniej procentowe alkohole. Szkoci natomiast dużą sympatią darzą whisky.

W ramach ciekawostek o Anglikach warto wiedzieć, że to, czym różnią się Brytyjczycy od Polaków, to także kultura spożywania alkoholu. W Polsce wciąż popularne są tzw. „domówki” albo wypijanie procentów w plenerze, natomiast w Wielkiej Brytanii panuje zwyczaj piątkowych spotkań w pubach, podczas których duże grupy znajomych spędzają czas na oglądaniu telewizji, grach w rzutki czy rozwiązywaniu quizów i oczywiście… na wypijaniu drinków. Z takimi spotkaniami wiąże się też ważna zasada – nikt nie zaopatruje się w barze osobno, lecz kupuje drinki dla całej grupy. Robi to każdy po kolei, a gdy skończą się osoby, kolejka zaczyna się od początku. Jeżeli więc masz słabszą głowę do alkoholu i wybierasz się do baru w dużej grupie, pamiętaj, że zawsze możesz wyjść z imprezy wcześniej i nikt nie będzie tego źle odbierał. Nic też nie stracisz, bo osoby, które powinny postawić Ci kolejnego drinka, będą pamiętać o tym przy najbliższym spotkaniu.

Stereotypy o Anglikach – charakter

Brytyjczykom przypisuje się też pewnego cechy narodowe. Jacy są Brytyjczycy?

Anglicy są uprzejmi

Anglicy to naród słynący z wyjątkowej kultury osobistej. Są postrzegani jako uprzejmi głównie dlatego, że często używają słów „przepraszam”, „dziękuję” i „proszę”. Typowy Anglik na każdym spotkaniu pyta też o nasze samopoczucie czy o to, jak minął nam dzień. Te wszystkie grzecznościowe formułki nie zawsze jednak są szczere. Po prostu w tamtejszej kulturze wyjątkowo przyjął się zwyczaj small talków oraz przepraszania nawet wtedy, gdy wcale nie czujemy się winni.

Anglicy lubią narzekać

Jeśli chodzi o stereotypy, Anglicy uważani są też za naród, który lub narzekać. To przekonanie wzięło się najprawdopodobniej z tego, że często rozpoczynają rozmowę od narzekania na pogodę. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pogoda w Anglii faktycznie nie jest najlepsza, gdyż często pada tam deszcz, a nieraz w ciągu dnia kilkukrotnie słońce przeplata się z opadami. Angielskie rozmowy o pogodzie spełniają jednak bardziej formę small talku, niż faktycznego narzekania.

Brytyjczycy kochają rodzinę królewską

Jeśli mowa o stereotypie Brytyjczyka, jest w tym trochę prawdy. O tym, że królowa Elżbiety II cieszyła się takim uwielbieniem, najlepiej świadczą tysiące osób, które każdego roku były obecne podczas parady organizowanej z okazji jej urodzin. Jeszcze większe tłumy zebrały się podczas pogrzebu królowej – około miliona osób. I choć rodzina królewska darzona jest szacunkiem i swoistym „kultem”, nie oznacza to jednak, że mieszkańcy Wysp nie widzą tego, co złe. Brytyjczycy potrafią ostro krytykować rozrzutność dworu i skandale z udziałem członków rodziny królewskiej. Faktem jest bowiem, że każdego roku na utrzymanie dworu z publicznych podatków przeznaczane jest aż 40 milionów funtów.

Brytyjczycy są inteligentni

Jacy są Brytyjczycy? Wiele osób docenia ich inteligencję. I słusznie, bowiem zgodnie z badaniami, pod względem poziomu IQ zajmują oni 4 miejsce wśród wszystkich państw na świecie i dzielą go wspólnie z Chińczykami. Warto również wspomnieć o tym, że Wielka Brytania słynie z najlepszych uczelni. Uniwersytety w Oxford i Cambridge to bez wątpienia jedne z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych na całym świecie.

Wszyscy przykładają wagę do angielskiego akcentu

To, co uważamy za angielski akcent, to tak naprawdę akcent wyuczony. Stereotypowy Anglik czy Szkot nie używa go w codziennych, nieformalnych rozmowach, gdyż byłoby to uznawane jako sztywne, przesadne i wyniosłe. Posługują się nim jedynie osoby publiczne podczas oficjalnych wystąpień. Warto też wiedzieć, że w języku angielskim istnieje wiele dialektów.

Jacy są Brytyjczycy? Stereotypy sportowe

Jeśli chodzi o stereotypy o Anglikach czy Szkotach, możemy wyróżnić też te, które dotyczą sportu.

Krykiet to sport numer 1 w Wielkiej Brytanii

Wśród stereotypów o Brytyjczykach wciąż żywy jest ten mówiący o miłości Brytyjczyków do gry w krykieta. Faktycznie jest to dyscyplina sportu, która wywodzi się z Anglii, a najbardziej znane stadiony, np. stadion Pana, znajduje się właśnie w Wielkiej Brytanii i uznawany jest za ojczyznę krykieta. Sport ten ciągle należy do najchętniej rozgrywanych oraz oglądanych, jednak obecnie zajmuje drugie miejsce. Na pierwszym znajduje się piłka nożna. Trzeba wiedzieć, że Anglia jest kolebką futbolu, a Angielska Premier League to jedna z najchętniej obserwowanych lig na całym świecie. Własne ligi oraz drużyny piłkarskie ma także Szkocja, Walia i Irlandia Północna.

Brytyjczycy są dobrzy w tenisie ziemnym

Każdy miłośnik tenisa ziemnego doskonale wie, że jeden z najbardziej prestiżowych turniejów tenisowych odbywa się w Londynie, a konkretniej w Wimbledonie. Mogłoby się wydawać, że taka lokalizacja związana jest z tym, że Brytyjczycy specjalizują się w tej dyscyplinie sportowej, ale jest to nieprawda. Tenis ziemny po prostu jest tam popularny, ale brytyjscy tenisiści nie słyną raczej ze zwycięstw, z wyjątkiem Freda Perry’ego w 1936 roku i Andy’ego Murraya w 2013 roku. Stereotypowy Anglik ma więcej niewiele wspólnego z tenisem ziemnym.

Angielskie stereotypy – podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele stereotypów o Anglikach i ogólnie o Brytyjczykach. Kilkaset tysięcy Polaków mieszkających na Wyspach codziennie ma okazję zweryfikować te opinie i budować swoje własne. Pamiętajmy jednak, że jako emigranci jesteśmy tam społecznością, na bazie której Brytyjczycy w największej mierze budują swój stereotyp Polaka po angielsku. Warto więc dbać o to, abyśmy byli odbierani pozytywnie. Jeżeli jesteś jedną z osób, która przeprowadziła się z Polski do UK i poszukujesz sposobu na dokonywanie tańszych przelewów z UK do Polski, koniecznie wypróbuj naszą usługę. Przekazypieniezne.com to serwis, któremu zaufało ponad 400 tysięcy użytkowników i który pozwala zredukować koszty przelewów nawet do zera złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *