Fundujemy nagrody dla kolędników

Fundujemy nagrody dla kolędników

Przed nami drugi etap I Polonijnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Jest taki dzień”, któremu patronuje Ambasada RP w Londynie, a nad którym mecenat sprawuje największa polska instytucja finansowa na Wyspach – Sami Swoi Przekazy Pieniężne.

Przegląd ma charakter konkursu, a jego drugi etap odbędzie się 26 i 27 stycznia. Przypomnijmy, udział w przeglądzie mogły wziąć osoby do 18. roku życia mieszkające w Wielkiej Brytanii, a konkurs odbywa się w dwóch etapach. Pierwszy rozpoczął się 15 października ub. roku – wtedy uczestnicy proszeni byli o wysłanie zgłoszenia dźwiękowego. Z początkiem stycznia specjalnie powołana komisja artystyczna wyłoniła zwycięzców pierwszego etapu. Osoby te zostały zaproszone do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się wspomnianego 26 stycznia.

I Polonijny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Jest taki dzień” – bo o nim mowa – to inicjatywa nauczycieli i rodziców z Polskiej Sobotniej Szkoły im. Adama Mickiewicza w Enfield, gdzie podczas zeszłorocznej wigilii w głowie kilku kobiet pojawił się pomysł wspólnego kolędowania. – Rozśpiewałyśmy wtedy całą szkołę, ale było nam mało – wspominają Organizatorzy. –Pomyślałyśmy, by tą siłę muzyki wykorzystać.

Pomysł o pierwszym przeglądzie kolęd i pastorałek powstał więc z potrzeby kultywowania i pielęgnowania w sercach najmłodszych polskiej, dawnej tradycji wspólnego śpiewania kolęd, integracji środowisk polonijnych oraz zwyczajnej, ludzkiej chęci tworzenia wspólnoty. – To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości, kontaktów, a to także możliwość wyłonienia perełek, niepowtarzalnych głosów. Naszych małych-wielkich talentów – opowiada Organizator wydarzenia.

Konkurs jest objęty patronatem honorowym Ambasady RP w Londynie, Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Sponsorem nagród jest natomiast największa polska instytucja finansowa na Wyspach – Sami Swoi Przekazy Pieniężne.

– I Polonijny Przegląd Kolęd i Pastorałek „Jest taki dzień” to pierwsze tego typu wydarzenie w Londynie, jednak mamy nadzieję, że będzie miało ono charakter cykliczny. Że zostanie entuzjastycznie przyjęte i wpisze się na stałe w kalendarz kulturowy Polonii na terenie Wielkiej Brytanii – podkreślają Organizatorzy. Więcej informacji na stronie: jesttakidzien.co.uk.

Ważne informacje:

  • Laureaci wystąpią podczas Wielkiej Gali Finałowej 27 stycznia w Haileybury Turnford (Mill Lane, Cheshunt, Hertfordshire, EN8 0JU)
  • Spodziewana jest obecność Ambasadora RP, prof. Arkadego Rzegockiego
  • Gala będzie połączona z warsztatami wokalnymi dla finalistów i prowadzona przez Piotra Misztala, dyrektora Polskiej Szkoły Muzycznej w Londynie
  • Gościem specjalnym, który uświetni naszą Galę Finałową Laureatów będzie Marysia Markiewicz, która mimo bardzo młodego wieku może pochwalić się wieloma sukcesami, w tym zagranicznymi:główną nagrodą w Konkursie Piosenki na Teneryfie „Universong”, zwanym także Junior Eurowizją czy sukcesami na festiwalach w Estonii, Bułgarii, Turcji, Niemczech, Czechach, Rumunii Portugalii i Armenii oraz na Litwie i Malcie
  • Kolejnym naszym gościem specjalnym będzie Zespół Regionalny „Szczyrzycanie”, który powstał przy Związku Szczyrzycan w 1926 roku, aby prezentować i promować folklor Lachów Szczyrzyckich.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *