Ojca masz jednego!

Ojca masz jednego!

Po co tata jest potrzebny? A chociażby po to, żeby przybić gwóźdź, chociażby po to, by na spacer pójść. Jest potrzebny, żeby w piłkę grać, jest potrzebny, by na lody dać. A przede wszystkim po to, by dziecko uratować przed lwem. Jakoś tak to chyba śpiewają maluchy… 

Trudno powiedzieć czy słusznie czy nie, niemniej jednak Dzień Ojca od zawsze pozostawał i pozostawał będzie w cieniu Dnia Matki, oficjalnie zainaugurowanym w 1907 r., a którego prapoczątki sięgają aż czasów starożytnych. Tradycja Dnia Ojca narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w 1910 r. Za sprawą niejakiej Sonory Smart Dodd, którą to ojciec (weteran wojny secesyjnej) wraz z jej piątką rodzeństwa wychowywał samotnie po stracie małżonki. Po śmieci ojca pani Sonory wystąpiła oficjalnie do władz miasta Spokane w stanie Waszyngton z prośbą ustanowienia specjalnego Dnia poświęconego ojcom samotnie wychowującym potomstwo lub wspomagającym w tym swoje partnerki, a których rola w tym zakresie była w owym czasie marginalizowana. Wydarzenie długo miało charakter lokalny. Dopiero ponad 60 lat później Richard Nixon, 37. prezydent USA, w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca nadając mu międzynarodowego charakteru. 

Jak wynika z materiałów źródłowych, jeszcze nie tak dawno temu statystyczny polski tata miał przeciętnie 29 lat. Obecnie jest w wieku 31. Wg danych z 2014 r., ojcami (po raz pierwszy lub ponownie) zostają najczęściej mężczyźni w wieku 30-34 lata. Maleje tymczasem grupa mężczyzn, którzy zostają ojcami w wieku 40 lat i więcej. Obecnie odpowiadają oni za zaledwie 8,5 % urodzeń, a tymczasem jeszcze w 1931 r. za ich sprawą rodziło się 20 % wszystkich dzieci.

Bez względu na liczby i wszelkie dane statystyczne, Sami Swoi PrzekazyPieniezne.com Naszym Kochanym Ojcom w Dniu ich Święta składają najserdeczniejsze życzenia. Zdrowia, uśmiechu, pogody ducha. Bo jesteście potrzebni, jak śpiewały przedszkolaki w pierwszym akapicie. 

(źródła: Wikipedia, medium.com, paczka-wiedzy.pl)

Czy wiesz, że:

  • 23 czerwca Dzień Ojca świętuje się tylko w Polsce i Nikaragui
  • na Wyspach Brytyjskich Dzień jest świętem ruchomym i przypada na trzecią niedzielę czerwca
  • we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii obchodzony jest 19 marca
  • w Niemczech obchodzi się go w dniu Wniebowstąpienia Pańskiego (39. dzień po niedzieli wielkanocnej)
  • w krajach skandynawskich obchodzony jest w drugą niedzielę listopada 
  • w Tajlandii Dzień Ojca obchodzony jest w dniu urodzin króla Bhumibola – 5 grudnia
  • w Australii corocznie wybierany jest „Najlepszy Ojciec Roku”
  • w Holandii zgodnie z tradycją ojcowie dostają śniadanie do łóżka, a na kolację zabierają dzieci do swoich ojców

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *