Dzień Flagi z Sami Swoi!

Dzień Flagi z Sami Swoi!

Co roku, 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to dla nas, Polaków ważny dzień, ponieważ flaga jest jednym z symboli narodowych naszego kraju. Dzisiaj jako firma Sami Swoi Przekazy Pieniężne, reprezentujemy rodaków mieszkających za granicą i wywieszamy flagę Polski, by pokazać, że jesteśmy dumni z bycia Polakami. To święto ma na celu rozpowszechniać wiedzę o polskiej tożsamości. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek dotyczących naszej flagi i flag świata.

Ciekawostki

  • Słyszeliście, że barwy flagi Polski – biały i czerwony wywodzą się z kolorów herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego? Barwy te oficjalnie uznano za kolorystykę polskiej flagi w 1919 roku.
  • A czy wiedzieliście, że w 2009 roku w Bytomiu z okazji dnia flagi, ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z parasolek? Stała się ona największą, utworzoną flagą Polski.
  • Tego samego dnia -2 maja – obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą, czyli nasze święta kochani! 🙂
  • Na świecie mamy dwie kwadratowe flagi. Szwajcaria i Watykan, jako jedyne państwa na świecie mają flagi w kształcie kwadratu.
  • Duńska flaga jest uznawana za najstarszą z europejskich flag. Służyła Duńczykom już w XV wieku. Według legend, flaga ta spadła z nieba podczas bitwy króla Waldemara II i pomogła odnieść mu zwycięstwo. Flaga jest nazywana przez Duńczyków Danneborg, czyli czerwona chorągiew.
  • Czy wiecie, że flaga Wielkiej Brytanii składa się ze złożonych ze sobą krzyży? Związane są one z patronami państw brytyjskich. Flaga składa się z dwóch czerwonych krzyży – św. Jerzego, który jest patronem Anglii i św. Patryka, który jest patronem Irlandii oraz z białego krzyża św. Andrzeja, który jest patronem Szkocji.

A wy znacie jakieś ciekawostki dotyczące flagi Polski lub innego kraju na świecie?

Podziel się z nami 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *