V Jubileuszowy Kongres Polek

V Jubileuszowy Kongres Polek

Kochani w najbliższą sobotę w Londynie odbędzie się V Jubileuszowy Kongres Polek w Wielkiej Brytanii. Jest to wydarzenie społeczne, które jest organizowane od 2013 roku. Zostało stworzone przez grupę Polek zamieszkujących w UK, które realizują swoje pomysły i projekty pod nazwą Zjednoczone Królestwo Polek. Wydarzenie, które odbędzie się na początku kwietnia, jest skierowane głównie do kobiet pochodzących z Polski, które odczuwają potrzebę rozwoju, potrzebują przewodnika, który pomoże im w realizacji pomysłów. Wydarzenie głównie dla kobiet, dla panów również zapraszamy 🙂

Zjednoczone Królestwo Polek oferuje porady w przeróżnych dziedzinach, od biznesu przez sztukę, po naukę i pasje. Pomaga również nabywać umiejętności w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych, edukacyjnych, osobistych, biznesowych itp.

Tegoroczny już V Jubileuszowy Kongres Polek odbędzie się 7 kwietnia 2018 roku o godzinie 11:00 w Sali teatralnej w POSKu przy ulicy King Street w Londynie. W tym roku poruszany będzie temat „Równouprawnienie – oczywistość czy wyzwanie?”. Ambasadorką tej edycji jest Kasia Madera, prezenterka BBC World, która walczy o równość wynagrodzeń w środowisku dziennikarskim. W dyskusjach będą brać udział eksperci i specjaliści ze świata edukacji, psychologii, biznesu, nauki czy mediów. Pomiędzy panelami dyskusyjnymi będzie możliwość porozmawiania i zapoznania się z innymi uczestnikami wydarzenia.

Ze względu na to, że jest to V jubileuszowa edycja, organizatorzy zaprosili wyjątkowego gościa. Będzie nim reżyserka, piosenkarka i scenarzystka – Maria Sadowska. Artystka ma na koncie dziewięć płyt solowych i sporo nagród za osiągnięcia muzyczne. Natomiast jej ostatnim sukcesem jest pełnometrażowy debiut „Sztuka Kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, który osiągnął sukces i zdobył wiele nagród oraz nominacji.  Maria Sadowska weźmie udział w panelu dyskusyjnym na temat równouprawnienia oraz w części galowej.

Wydarzenia organizowane przez Zjednoczone Królestwo Polek zawsze są okazją do spotkania się z Polonią w Wielkiej Brytanii i do nawiązania nowych znajomości. Nieodłącznym elementem, który towarzyszy wydarzeniu jest wybór „Polki Roku”. Celem tego plebiscytu jest nagrodzenie Polek, które wyróżniają się swoją działalnością w środowisku polonijnym w UK.

Polką Roku 2013 została Agnieszka Kołek – organizatorka międzynarodowego, prestiżowego festiwalu „Passion for Freedom”, który promuje wolność słowa oraz prawa człowieka.

W 2014 roku zdecydowano, by plebiscyt podzielić na kategorię – Biznes, Kultura i Sztuka oraz Działalność Społeczna. I tak w 2014 roku nagrodzono trzy wspaniałe kobiety.

  • Kategoria Biznes – Polką Roku 2014 w tej kategorii została Marta Grzelak, która od 8 lat obejmuje stanowisko partnera w kancelarii prawnej McHale and Company Solicitors, gdzie służy Polakom pomocą prawną i językową. Trzy lata temu założyła grupę Polish Networking Club, której celem jest promocja inicjatyw polsko-brytyjskich.
  • Kategoria Kultura i Sztuka – Polką Roku 2014 została wybrana Małgorzata Kiszelka, która od kilku lat dba o wizerunek Stowarzyszenia Techników Polskich – jednej z najstarszych, polonijnych organizacji w Wielkiej Brytanii. Sprawuje również opiekę nad Akademią Techniczną STP, która pomaga rodakom w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Inicjatorka i autorka programu „Komputer dla seniora”, który dba o pokolenie starszych emigrantów poprzez organizację kursów i zapoznawanie ich z komputerową technologią.
  • Kategoria Działalność Społeczna – Polką Roku 2014 została ogłoszona Ewa Gluza, która każdą wolną chwilę poświęca na organizowanie wydarzeń, które mają na celu umacnianie grup polonijnych w Oxfordzie, jedna z głównych założycielek Oxford Polish Association. Organizatorka Pikników Rodzinnych, Play Poland Film Festiwal in Oxford oraz wielu, wielu innych wydarzeń dla polonii w Wielkiej Brytanii.

W roku 2015 również wręczono nagrody w kilku kategoriach.

  • Kategoria Biznes – Polką Roku 2015 w tej kategorii została Anita Sieniuć, która w przeciągu 10 lat stworzyła firmę kosmetyczną – FM Cosmetics UK Ltd – która obecnie obsługuje ponad 20 tysięcy dostawców. Zaczynając od małego biura, kończąc na własnym sklepie i dużym biurze, Pani Anita odniosła sukces udowadniając, że marzenia są do spełnienia.
  • Kategoria Kultura i Sztuka – Polką Roku 2015 została wybrana Magdalena Molendowska. Pani Magdalena jest śpiewaczką operową, która otrzymała stypendium Rotary Club oraz ukończyła prestiżową szkołę – Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Jej ulubionym gatunkiem jest opera, lecz jej repertuar obejmuje pieśni, działa kantatowe i oratoryjne.
  • Kategoria Działalność Społeczna – Polką Roku 2015 została ogłoszona Natalia Salamon. Czynna działaczka Polskiej Akcji Humanitarnej, uczestniczka ultra maratonów, dzięki którym nagłaśniała ideę Kampanii Wodnej, która miała na celu podniesienie świadomości na temat problemów z dostępem do wody. Pani Natalia realizowała projekty wodne w Somalii oraz w Sudanie.

W kolejnej edycji Polką Roku 2016 została Anna Jańczuk. Na co dzień jest terapeutką, akredytowaną promotorką zdrowia i specjalistką od pomocy ofiarom przemocy domowej. Twórczyni projektu „Poles in Need”, który oferuje pomoc i wsparcie dla rodaków, zwłaszcza tych, którzy znajdują się w kryzysowej sytuacji.  W roku 2016 została po raz pierwszy przyznana nagroda Polka Roku Publiczności. Jak sama nazwa mówi, zwyciężczynie wybrała publiczność obecna na IV Kongresie Polek. Nagroda ta została wręczona również Annie Jańczuk.

W tym roku Polka Roku zostanie wybrana na innych zasadach. Ze względu, że jest to jubileuszowa edycja wydarzenia, Polka Roku zostanie wybrana z dotychczasowych zwyciężczyń! Wszystko po to, by podkreślić rolę Jubileuszowego Kongresu i dotychczas nagrodzonych kobiet.

Do zobaczenia na V Jubileuszowym Kongresie Polek w Wielkiej Brytanii 🙂

Kiedy? 7 kwietnia 2018

Gdzie? Sala Teatralna, POSK, 238-246 King Street, Hammersmith, London W6 0RF (najbliższa stacja metra: Ravenscourt Park)

O której? od godziny 11:00 (rejestracja od 10:30) do 21:00

Program Kongresu znajdziecie na http://krolestwopolek.eu/kongres/ .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *