Podwyżka National Living Wage już w kwietniu!

Podwyżka National Living Wage już w kwietniu!

Od kwietnia wzrosnąć ma kwota tzw. „National Living Wage”. Co to oznacza dla Polaków żyjących w Wielkiej Brytanii? Poznaj swoje prawa!

Czym jest National Living Wage?

National Living Wage to minimalna stawka godzinowa obowiązująca wszystkie osoby powyżej 25. roku życia pracujące w UK. Brytyjski rząd zamierza wprowadzić ją od kwietnia. Stawka ma wynosić £7.20 za godzinę i być stopniowo podwyższana, by w 2020 roku osiągnąć poziom £9 za godzinę.

ss_button_oszczedznaprzekazach_01a(1)

Do tej pory funkcjonowała jedynie Minimum Wage, obejmująca osoby od 16. roku zycia. Jej wysokość uzależniona była od wieku pracownika i wynosiła maksymalnie £6.70 za godzinę.

Co zmieni się od kwietnia?

Od kwietnia National Living Wage będzie uzupełniać się z Minimum Wage. W praktyce oznacza to, że osoby do 24. roku życia będą obowiązywały te same stawki co wcześniej. W lepszej sytuacji znajdą się osoby od 25. roku życia – pracodawcy będą musieli zagwarantować im stawki godzinowe zgodne z National Living Wage (min. £7.20/godzina).

Warto o tym wiedzieć i znać swoje prawa – wyższe wynagrodzenie godzinowe to większy komfort finansowy dla Twojej rodziny. Pracownik o stabilnej sytuacji materialnej jest bardziej zmotywowany do pracy, co powinno przekładać się na korzyść dla pracodawcy. Niestety, istnieją obawy, że wyższe pensje spowodują redukcję zatrudnienia w firmach, które nie będą na to ekonomicznie przygotowane. Powyższe zmiany w prawie mogą także doprowadzić do zwiększonego napływu imigrantów na Wyspy.

Skąd ta powyżka?

W Wielkiej Brytanii od lat działa obywatelska inicjatywa walcząca o podniesienie stawek minimalnych. Jej główną ideą jest takie oszacowanie Living Wage, aby pracownik mógł za swoje wynagrodzenie pokryć koszty mieszkania, opłacić media oraz zdrowo się odżywiać. Inicjatywa promowana jest przez Living Wage Foundation oraz aprobowana i finansowo wspierana przez rząd. Living Wage Foundation  zrzesza coraz więcej firm deklarujących utrzymywanie płac na poziomie pozwalającym pracownikom na godne życie. Jak widać, wieloletnie zaangażowanie obywateli przynosi efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *