Ale Jaja już Wielkanoc

Ale Jaja już Wielkanoc

🌸Swojaki, okres bezpośrednio przed Wielkanoca to doskonały moment, aby podzielić się wyjątkowymi chwilami z naszymi bliskimi oraz obdarować ich czymś wyjątkowym! 

Z tej okazji zespół Sami Swoi przygotował dla Was promocję, na przekaz EXPRESS+ która sprawi, że Wielkanoc będzie jeszcze bardziej pełna uśmiechu! 🐰 

🥚 W dniach 27-30.03.2024, wystarczy użyć kodu JAJA24, aby otrzymać darmowy Przekaz Express+!

Podczas planowania Wielkanocnych przygotowań, nie zapomnij o naszej promocji! Skorzystaj z kodu JAJA24 na naszej stronie, aby otrzymać zniżkę na szybki i bezpieczny transfer Express+

Darmowy przekaz zrealizujesz 

Wielkanoc w UK – wszystko, co warto wiedzieć 

Święta Wielkiej Nocy, podobnie jak bożonarodzeniowe, są w UK bardzo ważne i ochoczo celebrowane. Wiąże się z nimi wiele unikalnych tradycji i zwyczajów, które nie są praktykowane w innych krajach i składają się na tamtejszą, specyficzną kulturę. Łączą one zarówno elementy religijne, jak i folklorystyczne. Wiele świątecznych symboli jest też wspólnych i dobrze nam znanych. Dowiedzmy się, jak obchodzi się Święta Wielkanocne w Wielkiej Brytanii oraz skąd w ogóle wzięła się nazwa tych świąt. 

Wielkanoc w Wielkiej Brytanii – dzień po dniu 

Święta Wielkanocne w UK, podobnie jak u nas, są ruchome. Przypadają na początek wiosny, w niedzielę po pierwszej pełni księżyca, a więc w praktyce mają miejsce w drugiej połowie marca lub w pierwszej połowie kolejnego miesiąca. W 2024 roku Niedziela Wielkanocna w UK przypada na 31 marca. Dowiedzmy się jednak, jak dzień po dniu wygląda Wielkanoc na Wyspach. 

Wielki Czwartek – Holy Thursday 

Czwartek poprzedzający Wielkanoc w Wielkiej Brytanii, czyli Wielki czwartek, jest normalnym dniem pracującym. Po południu wiele osób czyni już jednak przygotowania do świąt, szykując świąteczne potrawy i kupując wielkanocne ozdoby. Z tym dniem związany jest też wyjątkowy zwyczaj – tzw. Maundy Thursday. Nawiązuje on do czasów, kiedy Chrystus obmywał stopy swoim uczniom. Niegdyś to samo robił angielski monarcha wobec ubogich w UK, ale od roku 1689 zmieniono formę tej tradycji na rozdawanie biednym ubrań, żywności oraz pieniędzy. Dziś wygląda to tak, że wybierany jest jeden mężczyzna i jedna kobieta w starszym wieku, a monarcha wręcza im przygotowane specjalnie na tę okazję monety w dwóch woreczkach. W czerwony woreczku znajdują się monety okazjonalne, natomiast w białym – pensowe. Co ważne, wartość monet pensowych równa się wiekowi monarchy, a więc z każdym rokiem jest większa. Warto też wiedzieć, że wieczorową porą w czwartek przed Świętami Wielkanocnymi w Anglii w kościołach odbywają się nabożeństwa, a głoszone na nich kazania nawiązują do Ostatniej Wieczerzy. 

Wielki Piątek – Good Friday 

Wielki piątek i poniedziałek to dla Brytyjczyków dni wolne od pracy. Wielu z nich uczestniczy wówczas w nabożeństwach upamiętniających ukrzyżowanie Jezusa. Oczywiście najbardziej odczuwalna jest Wielkanoc w Londynie – stolicy Wielkiej Brytanii, i właśnie tam, na Victoria Street, odbywa się największe nabożeństwo, w którym udział może wziąć każdy. Wybierając się do kościoła anglikańskiego w Good Friday, prawdopodobnie nie znajdziemy w nim kwiatów ani innego rodzaju dekoracji. Wszyscy pogrążeni się w zadumie nad męką Chrystusa, ale jest to także dzień postu. Wielu katolików powstrzymuje się wówczas od spożywania pokarmów mięsnych, a na kolację zjada rybę z frytkami. 

Wielka Sobota – Holy Saturday 

W Polsce w Wielką Sobotę wyruszamy do kościoła ze święconką, natomiast tradycje wielkanocne w UK nie obejmują takiego zwyczaju. Brytyjczykom nie znane jest w ogóle przygotowywanie czegoś takiego jak koszyczek wielkanocny. Warto też wiedzieć, że w tym dniu w kościołach nie są odprawiane msze. Co ciekawe, Wielka Sobota nie jest uznawana za święto państwowe, co oznacza, że wszystkie urzędy, sklepy czy firmy pracują wtedy tak, jak w każdą normalną sobotę. 

Wielka Niedziela – Easter Sunday 

W końcu przychodzi czas na Niedzielę Wielkanocną. Kiedyś, tak jak w Polsce, rozpoczynano ją od uroczystego śniadania. Dziś jednak nie ma go już wśród zwyczajów wielkanocnych w Anglii czy Wielkiej Brytanii. To obiad jest porą spotkań rodzinnych i wspólnego cieszenia się ze Zmartwychwstania Jezusa. Wiele rodzin spotyka się w domach, ale niektórzy wolą wybrać się do restauracji, które w ten dzień są otwarte i serwują świąteczne dania. Warto dodać, że ustawowo nie jest to dzień wolny, ale z racji tego, że jest to niedziela, większość mieszkańców ma wolne. W pewnych regionach bez problemu zrobimy nawet tego dnia zakupy, co w Polsce byłoby nie do pomyślenia. Co więcej, Święta Wielkanocne w Anglii mają mocno komercyjny charakter, bowiem organizowane są wtedy liczne wyprzedaże. Brytyjska Wielkanoc to także czas wielu świątecznych zabaw, o których dokładniej będzie mowa w dalszej części artykułu. 

Poniedziałek Wielkanocny – Easter Monday 

W polskiej tradycji Poniedziałek Wielkanocny zapisał się jako śmigus-dyngus, ale mieszkańcom Zjednoczonego Królestwa podczas Wielkanocy w UK ten termin również jest zupełnie obcy. Nikt nie praktykuje tam polewania się wodą. Jest to po prostu dzień wolny, w trakcie którego wiele osób wraca z odwiedzin u rodziny. Jedynie w mieście Hungerford w Berkshire rozpoczynają się przygotowania do święta Hocktide. Wywodzi się ono ze średniowiecza i związane jest z wygnaniem Duńczyków przez króla Alfreda Wielkiego. Dziś forma tego święta jest zmodyfikowana, ale niegdyś polegało ono na pościgach za kobietami, pojmowaniu ich w niewolę i domaganiu się pocałunku w zamian za uwolnienie. 

Tradycje wielkanocne w Wielkiej Brytanii 

Wiemy już ogólnie jak Brytyjczycy czy Anglicy obchodzą Wielkanoc, ale warto dokładniej poznać specyfikę tamtejszych świąt. Składają się na nią symbole, zabawy oraz potrawy, jakie serwowane są na świąteczny stół. Dowiedzmy się zatem, jakie są zwyczaje wielkanocne w Wielkiej Brytanii

Wielkanoc w Anglii – symbole 

Święta Wielkanocne w UK, podobnie jak w Polsce, bogate są w symbole. Najważniejszym symbolem odrodzenia są oczywiście jajka. Mało kto jednak przygotowuje w UK pisanki. Stawia się raczej na gotowe, dostępne w sklepach czekoladowe jajka. Z czekolady robione są też zajączki wielkanocne (Easter Bunny). Pełnią one nie tylko funkcję ozdób i słodkości, ale wykorzystywane są także do wielkanocnych zabaw dla dzieci. Jedna z nich polega na poszukiwaniu czekoladowych zajączków w ogrodzie, ale o szczegółach tej i innych zabaw będzie mowa w dalszej części artykułu. 

Symbolika Świąt Wielkanocnych w UK wyraża się też poprzez kwiaty. W okresie świątecznym popularne jest dekorowanie stołów zwłaszcza narcyzami oraz kwitnącymi żonkilami. Obydwie te rośliny mają żółte kwiaty i właśnie ten kolor króluje w święta. Zauważymy go również w kościołach anglikańskich w trakcie obchodów Niedzieli Wielkanocnej. Jeśli chodzi o Wielkanoc w Wielkiej Brytanii, ciekawostką jest też samo słownictwo. Główne słówko związane z tymi świętami – Easter – pochodzi bowiem od Eostre, czyli anglosaskiej bogini świtu i wiosny, a także płodności. Czczenie owej bogini sięga czasów pogańskich. Używamy go między innymi w wyrażeniu „Happy Easter”, które stanowi najprostszą formę życzeń wielkanocnych składanych w Wielkiej Brytanii. 

Zabawy wielkanocne jako ważny element tradycji wielkanocnych w Anglii 

Jeśli chodzi o Wielkanoc w Anglii, tradycje obejmują tam też różnego rodzaju zabawy. Angażowane są w nie głównie najmłodsi, dlatego z radością wyczekują oni świątecznego okresu. Najbardziej znaną zabawą jest Egg Hunt, czyli polowanie na jajka. Polega na tym, że rodzice ukrywają zające z czekolady lub czekoladowe jajka w ogrodzie albo w domu, a w niedzielny poranek dzieci zawzięcie ich szukają. Oczywiście mówi się im, że to wielkanocny króliczek stoi za schowaniem tych słodkości. Zabawa jest o tyle ciekawsza, że wewnątrz jajek znajdują się zwykle małe zabawki, którymi dziecko może się cieszyć jeszcze długo po zjedzeniu słodyczy. 

Jak obchodzi się Wielkanoc w Anglii? Drugą popularną zabawą przeznaczoną typowo dla dzieci jest Pace Egging. Przypomina ona nieco bożonarodzeniowe kolędowanie, bowiem pociechy chodzą od domu do domu i proszą o jajka z czekolady, a gdy je otrzymają, na znak podziękowania śpiewają piosenkę. Inną świąteczną aktywnością, również związaną z jajkami, ale angażującą głównie osoby dorosłe, jest Rolling Eggs. To rywalizacja, w której zadaniem uczestników jest toczenie jajek z górki do ustalonej wcześniej mety. Zwycięzcą zostaje ten, komu uda się zrobić to najszybciej, ale i bez uszkodzenia skorupki. Oficjalnie organizowane zawody w turlaniu jajek cieszą się dużą popularnością, choć część osób woli oddać się tej zabawie w zaciszu własnego domu. Nie jest to trudne, bowiem potrzebne jest nam tylko jajko ugotowane na twardo, łyżka oraz wyznaczony tor. W domu z bliskimi możemy też zabawić się w Egg Tapping. To zabawa w parach lub w większym gronie, która polega na zderzaniu ugotowanych jajek. Celem jest uderzenie jajka drugiej osoby tak, aby stłuc skorupkę, nie tłukąc przy tym własnej. 

Jeżeli mowa o Wielkanocy, Anglia słynie też z tańca ludowego, który w okresie świątecznym tańczony jest na ulicach. To tzw. Morris Dance. Tancerze mają specjalne kostiumy i akcesoria, np. chustę albo kij, na końcu którego zawieszony jest nadmuchany świński pęcherz. Zgodnie z tradycją, aby zapewnić sobie szczęście, tancerz podczas występu musi podbiec do dowolnej dziewczyny i końcówką kija dotknąć jej głowy. 

Potrawy wielkanocne w Anglii 

Tematem wartym omówienia są też wielkanocne potrawy w Anglii. Menu świąteczne obfituje w słodkości, natomiast dań jako takich nie ma zbyt wiele. Najpopularniejsza jest pieczona jagnięcina. Może być przyrządzana na różne sposoby, ale najczęściej jest nadziewana lub pieczona w ziołach. Smakosze twierdzą, że właśnie o tej porze roku mięso jagnięce smakuje najlepiej, dlatego tak chętnie spożywane jest w święta. Wśród innych potraw znajduje się też zupa grecka Magiritsa Soup oraz chleb nadziewany bakaliami – Colomba Pasquale. Z kolei jeśli chodzi o słodkości, są to przede wszystkim: 

  • Hot Cross Buns 
  • Simnel Cake 
  • Easter Pudding 
  • Easter Biscuits 

Hot Cross Buns to słodkie drożdżowe bułeczki z rodzynkami, pieczone już od XII wieku. Jak sugeruje nazwa, ich wierzch polany jest białym lukrem na kształt krzyża. Wypieki te nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale i pięknie pachną – za sprawą skórki pomarańczowej oraz przypraw korzennych. W piekarniach dostępne są przez cały rok, ale podczas Wielkanocy, Wielka Brytania zajada się nimi wyjątkowo ochoczo. Wspomniane wcześniej Hot Cross Buns często spożywa się na gorąco z dodatkiem masła. 

Duże symboliczne znaczenie wśród potraw wielkanocnych w Wielkiej Brytanii ma też Simnel Cake. To pyszne ciasto z marcepanem, owocami kandyzowany, orzechami i przyprawami, ale od smaku ważniejszy jest tu wygląd. Dekorowane jest bowiem 11 kulami z marcepanu, na znak 11 apostołów (bez Judasza). Słodkim przysmakiem jest także Easter Pudding, który najczęściej ma formę babeczek wypełnionych nadzieniem, choć zdarza się też, że podawany jest w szklanych pojemniczkach, przypominając bardziej budyń z ozdobną dekoracją. Wielkanoc po angielsku nie może odbyć się też bez Easter Biscuits, czyli herbatników z mąki, masła, jajek, cukru i wanlii. Te słodkie wypieki często wycinane są na kształt jajek albo zajączków, a po upieczeniu dekorowane lukrem.  

Wielkanoc w UK – podsumowanie 

Jak widać, brytyjskie czy angielskie tradycje wielkanocne podobne są do naszych jedynie w pewnej mierze. Warto też wiedzieć, że różnią się w zależności od regionu. Jedno jest jednak niezmienne – Wielkanoc to czas zadumy, a następnie radości ze Zmartwychwstania Pańskiego oraz z nadchodzącej wiosny. Jeżeli mieszkasz na Wyspach i nie planujesz spędzać Wielkanocy w Polsce, warto pamiętać o bliskich i spędzić z nimi świąteczne chwile chociażby na videoczacie. Zdarza się też, że w okresie świątecznym mamy potrzebę, aby wesprzeć pieniężnie naszą rodzinę czy przyjaciół z Polski. Pamiętaj, że możesz zrobić to łatwo i szybko korzystając z serwisu przekazypieniezne.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *