Ślub w UK – najważniejsze informacje

Ślub w UK – najważniejsze informacje

Jeżeli mamy przy swoim boku odpowiednią osobę, warto postarać się o sformalizowanie związku. Na taki krok decyduje się też wiele osób, które na stałe osiedliły się na Wyspach. Jednak ślub w Anglii czy Walii, a także tradycje weselne, dość znacznie różnią się od polskich. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat, które przydatne będą niezależnie od tego, czy wraz z partnerem właśnie przymierzacie się do organizowania wesela na Wyspach czy jesteś osobą zaproszoną na ślub w UK.

Ślub w Anglii – podstawowe informacje

Narzeczeni mogą wziąć ślub cywilny w UK i ślub kościelny albo tylko jeden z nich. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że możliwość wzięcia ślubu kościelnego nie jest w żaden sposób warunkowana cywilnym. W obydwu przypadkach przyszłych małżonków czeka jednak dużo formalności, dlatego przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego trzeba rozpocząć już kilka miesięcy przed ślubem. 

Brytyjski ślub

W przypadku tradycyjnego brytyjskiego ślubu cywilnego, musimy przede wszystkim zawiadomić o tym zamiarze lokalny Register Office i donieść odpowiednie dokumenty. Pamiętajmy, że przetwarzanie zawiadomienia trwa tam zwykle około miesiąca. Wiele osób poszukuje też informacji, ile kosztuje ślub cywilny w UK. Wszystkie najaktualniejsze dane na ten temat można znaleźć na rządowej stronie.

Z kolei jeśli zdecydujemy się na ślub w kościele, potrzebujemy jeszcze więcej czasu na załatwienia. Przynajmniej 6 miesięcy przed dniem wesela trzeba zgłosić się do parafii właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, aby sporządzić protokół kanoniczny i małżeński. Konieczne jest też odbycie kursu przedmałżeńskiego oraz wystawienie metryki chrztu. Sprawa ślubu w Anglii komplikuje się, gdy jeden z przyszłych małżonków jest innego wyznania. Wówczas potrzebne jest jeszcze zaświadczenie o chrzcie tej osoby oraz dokumenty potwierdzający, że wcześniej nie była ona w żadnym związku małżeńskim. Jeżeli natomiast jeden z partnerów nie jest ochrzczony, można spróbować zgłosić się do rektora polskiej misji katolickiej z prośbą o wydanie dyspensy.

Polskie wesele w UK

Nieco inne zasady obowiązują tych, którzy planują polskie wesele w Anglii. Oznacza to, że jeżeli narzeczeni mają polskie obywatelstwo, mogą pobrać się w konsulacie przed Konsulem Generalnym RP. Jednak wcześniej również wymagane jest dopełnienie formalności. Przynajmniej miesiąc przed zaślubinami trzeba złożyć pisemne oświadczenie o tym, iż nie występują przeszkody do zawarcia małżeństwa oraz złożyć akty urodzenia, paszporty i dokumenty potwierdzające zakończenie ewentualnych poprzednich związków.

Ślub w Wielkiej Brytanii – zwyczaje podczas ceremonii zaślubin

Ślub i wesele w UK owiane jest wieloma przesądami, które – jak dobrze wiemy – Anglicy wprost uwielbiają. Zacznijmy więc od tego, że przyszli małżonkowie muszą dokładnie przemyśleć wybór daty na ślub. Zgodnie z przesądem, ceremonie odbywające się w czwartki, piątki i soboty nie wróżą zbyt dobrze dla ich wspólnego życia. Z kolei wierzy się, że ślub w poniedziałek może przynieść bogactwo i dobrobyt, we wtorek – zdrowie, a środa to w ogóle najlepszy dzień, jaki możemy wybrać na tę uroczystość. A jak wygląda sam ślub w Anglii? Poznajmy kilka faktów na ten temat:

 • Przyszli małżonkowie przygotowują się do uroczystości osobno. Panu Młodemu pomaga w tym świadek, natomiast Pannie Młodej – druhny. W podziękowaniu wręcza im ona drobne podarunki, najczęściej w postaci biżuterii lub perfum. Panna Młoda koniecznie powinna mieć na sobie coś starego, coś nowego, coś pożyczonego oraz coś niebieskiego.
 • Podobnie jak u nas, ślub w stylu angielskim odbywa się w kościele, chyba że jest to ślub cywilny – wtedy w The Register Office. Zdarzają się też zaślubiny w plenerze.
 • Nowożeńcom zawsze towarzyszy fotograf ślubny i małe dziewczynki (flower girls), które mają za zadanie sypać płatki kwiatów pod nogi nowożeńców. Spacer po takim kwiatowym dywanie ma bowiem znacznie symboliczne, przynosząc miłość i szczęście na nowej drodze życia.
 • Na rozpoczęcie ślubu w Wielkiej Brytanii, zwyczaj, w którym ojciec Panny Młodej prowadzi ją do ołtarza, również jest praktykowany.
 • Bliscy (ale nie świadkowie) Pary Młodej często wygłaszają w kościele przemowy. Wcale nie oznacza to jednak, że panuje tam spięta, patetyczna atmosfera. Wielu osobom zdarza się żartować w swoich wypowiedziach. Przemowy można też wygłaszać podczas wesela.
 • Panna Młoda zwykle otrzymuje od kogoś białą podkowę na sznureczku, która zgodnie z wierzeniami ma przynieść szczęście.
 • Na koniec Młoda Para obowiązkowo obsypywana jest konfetti oraz robione są rodzinne zdjęcia w ogrodzie.
 • Na polskich ślubach rzadko kiedy jest więcej, niż jedna druhna, natomiast podczas ślubu w UK orszak druhen to absolutny standard. Co więcej, druhny często zakładają podobne sukienki względem sukni Panny Młodej i jest to postrzegane pozytywnie, bowiem wierzy się, że podobieństwo ubioru może zmylić ewentualne złe duchy czyhające na Pannę Młodą.
 • Odstraszaniu złych duchów ma służyć także gromkie bicie dzwonów podczas ceremonii zaślubin.
 • Po ceremonii Para Młoda przemieszcza się samochodem na miejsce wesela. W Polsce tradycją jest organizowanie wtedy bram, natomiast w UK do auta młodych często przywiązuje się różne przedmioty, zwykle buty albo puszki. To zwyczaj wywodzący się jeszcze z czasów panowania dynastii Tudorów.

Angielskie wesele – przyjęcie weselne, oczepiny, poprawiny

Czas przejść do omówienia jak wygląda wesele w UK. Jest to temat o tyle ciekawy, że brytyjskie wesela są niemalże całkowicie odmienne od naszych. Typowe polskie wesela to huczne wesela, które kojarzą się z przepychem i wystawnością. Organizowane jest w myśl zasady „zastaw się a postaw się”. Widok uginających się stołów, na których do ostatniej minuty nie brakuje jedzenia i alkoholu, jest standardem. Tymczasem wesele w angielskim stylu to zupełnie inna bajka. Poznajmy najważniejsze informacje na ten temat:

 • Podczas wesel w Wielkiej Brytanii na każdym kroku daje zauważyć się skromność i minimalizm. Dotyczy to już samego miejsca, w którym ma odbywać się zabawa, bowiem organizuje się ją w restauracjach albo niewielkich knajpach. Jest to przyjęcie dla najbliższej rodziny i przyjaciół.
 • Młodzi najczęściej finansują jedynie drink powitalny, czyli wino i szampan do toastu, a czasem też wino do obiadu. Resztę alkoholu goście kupują w barze i sami za niego płacą. Nikogo nie dziwi ani nie oburza ten zwyczaj. Podczas wesela w UK pije się głównie wódkę zmieszaną z colą czy innymi napojami, ale popularne jest także piwo.
 • Często zdarza się też, że na własny koszt trzeba zakupić sobie obiad. Zwykle Para Młoda zapewnia jedynie bufet z przekąskami – szwedzki stół, na którym znajdziemy sałatki, wędlinę, pieczywo, frytki, chipsy czy orzeszki.
 • Na bogatszych ślubach w Londynie dostępne bywają dodatkowe atrakcje, np. fotobudka czy kasyno.
 • Rzadko kiedy na weselu obecny jest wodzirej albo DJ.
 • Przybycie gości wieczornych w trakcie imprezy nie jest odbierane źle, a wręcz jest czymś normalnym. To najczęściej dalsza rodzina lub znajomi, z którymi nowożeńcy nie mają większej zażyłości.
 • Tak samo jak podczas wesel w Polsce, świeżo upieczeni małżonkowie wspólnie kroją tort weselny. Najczęściej jest to owocowy tort, a jego górna warstwa (christening cake) zamrażana jest do momentu chrzcin pierwszego dziecka.
 • Utrzymana jest tradycja pierwszego tańca, ale Anglicy czy Irlandczycy nie przywiązują do niego tak dużej wagi, jak Polacy.
 • Jeśli chodzi o wesele w Anglii, zwyczaj dotyczący oczepin jest tutaj zupełnie nieznany. Dotyczy to też innych części Wielkiej Brytanii.
 • Przyjęcie weselne kończy się zazwyczaj między 23 a 1 w nocy, a zaczyna się około godziny 15. Oczywiście nie ma poprawin.
 • Jeżeli młodzi dysponują wystarczającym budżetem, po ślubie udają się w podróż poślubną.

Biorąc ślub z Anglikiem w Anglii prawdopodobnie trzeba będzie przystosować się do tamtejszych obyczajów, nawet jeśli do końca nam nie odpowiadają. Emigranci z Polski często jednak decydują się na organizację polskiego wesela w Londynie czy w innym mieście Wielkiej Brytanii. Sceneria nowoczesnego miasta z wysokimi wieżowcami przy jednoczesnym zachowaniu ojczystych tradycji może stanowić ciekawą mieszankę i pozostawić ciekawe wspomnienia. Polskojęzyczne pary mogą też liczyć na to, że ceremonia ślubna zostanie przeprowadzona w ich ojczystym języku, gdyż wiele urzędów stanu cywilnego i kościołów zgadza się, aby przysięga ślubna czy przemowy gości były wygłaszane po polsku.

Wesele w UK – zwyczaje, które muszą znać goście

Wiemy już, jak wygląda angielskie wesele, ale kwestie takie jak ubiór czy prezenty ślubne w Anglii i innych częściach Wielkiej Brytanii również wyglądają zgoła inaczej, niż u nas. Aby nie popełnić faux pas, warto czerpnąć na ten temat nieco informacji.

Angielskie wesele – prezenty dla Młodej Pary czy koperta?

Wybierając się na angielskie wesele, prezenty to jedna z najważniejszych rzeczy, które musimy przygotować. Wiele osób jest przyzwyczajonych, że młodym wręcza się kopertę wypełnioną pieniędzmi, gdyż wiele par bierze kredyty na organizację wesela i taka forma prezentu ułatwia im wówczas spłatę. W UK jest jednak nieco inaczej. Zwykle państwo młodzi przygotowują listę prezentów, które chcieliby otrzymać, a goście ustalają między sobą, kto co kupuje. Odpada więc problem dotyczący tego, ile się daje na wesele w Anglii, ale trzeba pamiętać, aby osobne fundusze przygotować sobie na trunki podczas zabawy weselnej.

Angielskie wesele – jak się ubrać?

Wiele osób zastanawia się, idąc na angielskie wesele, jak się ubrać. Zupełnie niepotrzebnie się tym martwimy, gdyż Brytyjczycy bardzo liberalnie podchodzą do kwestii ubioru. Oczywiście warto wybrać to, w czym zwyczajnie czujemy się dobrze. Możemy postawić na elegancką suknię wieczorową i garnitur, ale nie bądźmy zdziwieni, gdy goście przychodzić będą nawet w klapkach, krótkich dżinsowych spodniach i koszulach polo. Po kilku weselach z pewnością przyzwyczaimy się do tego widoku. Jedynie Irlandczycy przywiązują uwagę do koloru strojów. Zgodnie z przesądem, nie można mieć na sobie nic zielonego, gdyż może to przynieść nieszczęście w trakcie ceremonii zaślubin.

Ślub w UK – podsumowanie

W odniesieniu do angielskich wesel i ślubów powiedzenie „co kraj to obyczaj” wydaje się być bardzo trafne. Ślub zgodny z tamtejszymi tradycjami może być jednak ciekawym przeżyciem. Jeżeli właśnie przygotowujesz się do niego, pamiętaj też o trudnościach, z jakimi będzie musiała zmierzyć się zaproszona rodzina i znajomi. Pierwsza dotyczy już samego przelotu z Polski do UK. Dla wielu osób taka podróż może być dużym obciążeniem finansowym, dlatego niekiedy warto zapytać, czy nie potrzebna jest pomoc. Możesz pożyczyć pieniądze wygodnie i szybko wysyłając przelew z UK do Polski poprzez serwis www.przekazypieniezne.com. Dołącz do ponad 400 tysięcy osób, które regularnie wysyłają pieniądze w ten sposób i zacznij oszczędzać na przelewach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *