Z cyklu trudne sprawy – powrót do Polski z Anglii

Z cyklu trudne sprawy – powrót do Polski z Anglii

Tak jak trudny był wyjazd z ojczyzny na emigrację zarobkową do Anglii, tak samo trudny może być powrót. To nie tylko kwestia zmiany środowiska i poukładania sobie całego życia na nowo, ale i załatwienia wielu formalności. Aby przejść ten proces łatwiej i nie zapomnieć o niczym ważnym, warto zapoznać się z poniższym artykułem, w którym zgromadziliśmy najważniejsze informacje dla osób chcących wrócić do Polski z UK. W pierwszej części tłumaczymy, co należy załatwić będąc jeszcze w Anglii, a w drugiej – co zrobić niezwłocznie po przyjeździe. Zapraszamy do lektury.

Powrót z UK do Polski – co trzeba załatwić przed powrotem do Polski?

Czy warto wracać do Polski z UK? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Powody skłaniające nas do decyzji o zakończeniu emigracji w UK i powrocie do kraju mogą być bowiem różne, ale jeśli taka decyzja już zapadnie, trzeba odpowiednio przygotować się do tego przedsięwzięcia. Poniżej opisane zostały kroki, które musimy podjąć jeszcze przed opuszczeniem granic.

Zwrot podatku z Anglii po powrocie do Polski

Mieszkając w Anglii, przez wiele lat rozliczaliśmy się z tamtejszym fiskusem, dlatego podczas przenoszenia się do kraju ojczystego, na pierwszy plan wysuwają się kwestie podatkowe. Przede wszystkim, musimy złożyć do HM Revenue and Customs (HMRC) formularz P85, a jeśli mimo wyjazdu nadal będziemy mieć źródła dochodu w UK – również formularz R105. Druga sprawa to zwrot podatku z Anglii po powrocie do Polski. Aby go otrzymać, musimy wypełnić formularz P45 lub payslipy. Pamiętajmy jednak, że zwrot nadpłaconego podatku zostanie przesłany na konto w UK, więc jego ewentualne zamknięcie trzeba odpowiednio zaplanować w czasie.

Uporządkowanie oszczędności przed powrotem z zagranicy

Wiemy już, jak ubiegać się o zwrot podatku z Anglii po powrocie do Polski, ale pozostaniemy jeszcze na chwilę przy kwestiach finansowych. Zanim wrócimy na stałe do Polski, warto bowiem zadbać też o uporządkowanie oszczędności. Oczywiście możemy dalej mieć konto w banku brytyjskim, ale większość osób woli je zamknąć i przelać wszystkie pieniądze na konto założone w Polsce. Nie warto jednak robić tego zwykłym przelewem bankowym, gdyż jego cena w przypadku transferu większych sum jest bardzo wysoka.

Najlepszym rozwiązaniem jest przesłanie pieniędzy za pomocą przekazypieniezne.com. Korzysta z niego ponad 400 tysięcy użytkowników. Użytkowanie serwisu jest banalnie proste – wystarczy utworzyć konto i zlecić przelew online, przez telefon lub osobiście – wybierając się do jednego z punktów agencyjnych rozlokowanych w całej Wielkiej Brytanii. Do wyboru mamy 5 wariantów przelewu, w tym przekaz natychmiastowy. Jednak najatrakcyjniejszą opcją wydaje się przelew ekonomiczny. Wybierając go, zapłacimy 0 zl, niezależnie od wysokości przelewanej kwoty. Przekazypienieżne.com dokłada wszelkich starań, by w ten sposób ułatwiać życie Polakom mieszkającym w UK, ale i tym, którzy planują powrót  z UK do Polski na stałe.

Dokumenty – jakie formalności przed powrotem są konieczne?

Przed wyjazdem z Wielkiej Brytanii musimy też skompletować kilka ważnych dokumentów. Oto one:

  • U1 – to dokument potwierdzający historię zatrudnienia w UK. Jest niezbędny do ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z UK,
  • P45 – otrzymasz go od pracodawcy, jako potwierdzenie zatrudnienia pracy w danej firmie, wysokości wynagrodzeń i odprowadzanych podatków,
  • P60 – stanowi podsumowanie dochodów i zapłaconego podatku w danym roku podatkowym,
  • P85 – stanowi podstawę do ubiegania się o zwrot podatku z Anglii po powrocie do Polski,
  • S1 – to dokument potwierdzający prawo do ubezpieczenia zdrowotnego dla osób przebywających w UK na zwolnieniu lekarskim albo urlopie macierzyńskim. Na jego podstawie będzie Ci przysługiwać dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w Polsce.

Na tym jednak nie koniec. Osoby zatrudnione w UK i planujące powrót z zagranicy do Polski, powinny zadbać też o złożenie wypowiedzenia swojemu pracodawcy, zebranie dokumentów koniecznych do uzyskania w przyszłości emerytury w Polsce oraz o przelanie pieniędzy zgromadzonych na Workplace Pension. Przedsiębiorcy zaś muszą złożyć wniosek o zamknięcie działalności. Jeżeli jesteś rodzicem, koniecznie zarchiwizuj świadectwa szkolne swojego dziecka, aby mogło zostać zakwalifikowane do odpowiedniej klasy w Polsce. Po powrocie z UK do PL zapewne wiele z tych dokumentów będzie wymagało przetłumaczenia na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Mieszkanie i samochód a powrót do Polski z UK

Przed zjazdem do Polski z UK trzeba też rozwiązać kwestię związaną z nieruchomościami. Jeżeli wynajmowaliśmy tu mieszkanie, sprawa jest prosta – wystarczy złożyć wypowiedzenie najmu. Jeżeli jednak mieliśmy własne mieszkanie i  nie planujemy już nigdy powrotu do Anglii, warto rozważyć jego sprzedaż lub wynajem.

Osoby powracające do Polski i posiadające auto w UK muszą też zdecydować, co z nim zrobić. Oczywiście możemy sprowadzić go do Polski, ale trzeba wiedzieć, że jest ono uznawane jako mienie przesiedlenia, co oznacza, że nie zapłacimy za niego cła, ale i nie będziemy mogli sprzedać ani wynająć go przez rok od dnia, w którym pojawi się w Polsce. Trzeba też udowodnić, że użytkowaliśmy go w UK przez co najmniej pół roku. Przed powrotem z Wielkiej Brytanii do Polski należy więc zadbać o poinformowanie DVLA o wywozie auta na stałe poza granice UK – poprzez wypełnienie i dostarczenie odpowiedniej sekcji w książce pojazdu lub złożenie pisma w tej sprawie.

Powrót z Anglii do Polski w 2023 – co trzeba załatwić po powrocie?

Druga część formalności czeka nas po powrocie z UK do Polski. Dotyczy kwestii zasiłków, ubezpieczeń, podatków, meldunku oraz dokumentów. Nie warto z tym zwlekać, bowiem w wielu przypadkach obowiązują nas ścisłe, 30-dniowe terminy. Dowiedzmy się, co konkretnie musimy załatwić.

Zasiłek dla bezrobotnych po powrocie z UK

Rzadko kiedy zaraz po przyjeździe mamy już zapewnioną pracę, dlatego w pierwszej kolejności trzeba postarać się o uzyskanie zasiłku dla bezrobotnych po powrocie z UK. Aby było to możliwe, status osoby bezrobotnej musimy uzyskać jeszcze będąc w Anglii. Wówczas możemy transferować zasiłek wypłacany przez brytyjski urząd. Mamy możliwość pobierać go od 3 do 6 miesięcy, a jego kwota jest zdecydowanie wyższa, niż ta w Polsce. Automatycznie nabywamy wtedy też prawo do ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce dla osób bezrobotnych. Jeżeli jednak nie mamy statusu bezrobotnego, a po powrocie z UK do PL chcemy korzystać z publicznej służby zdrowia, możemy ubiegać się o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne. Rozwiązaniem są też ubezpieczenia prywatne.

Powrót z Anglii do Polski – podatek

Po powrocie z Anglii do Polski, podatki również są kwestią, która wymaga załatwień. Przede wszystkim, należy wypełnić formularz ZAP-3 i przesłać go do Urzędu Skarbowego, aby poinformować tym samym o naszym powrocie do kraju. Mamy na to 30 dni. Warto też zwyczajnie zapytać urząd, czy wszystkie nasze dotychczasowe rozliczenia są w porządku.

Meldunek po powrocie z Anglii do Polski na stałe

Wciąż istniejący obowiązek meldunkowy nakłada na nas konieczność zameldowania się w ciągu 30 dni od wyjazdu z UK do Polski na stałe. Możemy to zrobić przez internet albo w urzędzie gminy. Pamiętajmy też, że każdy, kto był za granicą przez czas dłuższy niż 6 miesięcy i zgłosił ten wyjazd w urzędzie gminy, zobowiązany jest również do zgłoszenia powrotu. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, przejdź do zawartości serwisu Rzeczypospolitej Polskiej – portalu gov.pl.

A co, jeśli nie masz nieruchomości, w której możesz się zameldować po powrocie z Anglii do Polski na stałe? Trzeba zacząć od przemyślenia, gdzie ją nabyć lub wynająć. Warto zajrzeć na grupę facebookową „Wielkie i małe powroty z UK do PL”, gdzie znajdziesz pytania i odpowiedzi na najgorętsze tematy, w tym porady, gdzie warto osiedlić się w Polsce po powrocie z emigracji.

Wracanie do Polski – kwestia dokumentów 

Wiemy już, co musimy zrobić zaraz po tym, jak wrócimy z Anglii do Polski, ale ważna pozostaje jeszcze kwestia dokumentów. Po pierwsze, konieczne jest wyrobienie dowodu osobistego, jeśli nasz stary stracił już ważność. Po drugie, w ciągu 185 dni musimy złożyć wniosek o zmianę brytyjskiego prawa jazdy na polskie. W tym celu trzeba udać się do właściwego ze względu na miejsce zameldowania wydziału komunikacji.

W przypadku powrotu na stałe wraz ze sprowadzeniem auta z UK, mamy dodatkowe obowiązki. Musimy pojechać do stacji diagnostycznej, aby poddać samochód badaniu i uzyskać zaświadczenie, że spełnia on wszystkie wymogi określone przez polskie prawo. Trzeba też udać się do wydziału ruchu drogowego w swoim urzędzie gminy lub miasta, aby złożyć wniosek o rejestrację samochodu i szereg innych dokumentów koniecznych do otrzymania tymczasowych tablic rejestracyjnych. Pamiętajmy też o ubezpieczeniu samochodu po powrocie z Anglii.

Powroty z UK – podsumowanie

Jak widać, zjazd do Polski z UK wiąże się z wieloma załatwieniami, które trzeba odpowiednio zaplanować w czasie. Po latach emigracji zapewne trudno będzie odnaleźć się z powrotem w polskiej rzeczywistości, choć trzeba przyznać, że rząd robi wiele, aby to ułatwić. Mowa między innymi o uldze na powrót oraz o szeregu dofinansowań, które przysługują wracającym emigrantom.

Warto pamiętać, że jeśli mimo powrotu do Polski z Anglii wciąż wiążą nas z nią rozliczenia finansowe, możemy śmiało korzystać z serwisu www.przekazypieniezne.com, aby bez opłat przelewać pozyskiwane środki na konto bankowe w Polsce.

Wierzymy, że powyższy artykuł stanowi choć niewielką pomoc w powrocie do Polski z Anglii. Jednocześnie zaznaczamy, że ma on charakter informacyjny, a informacje, które są w nim zawarte, mogą ulegać zmianie wraz z aktualizacjami prawnymi. Nie stanowią one wiążącej interpretacji przepisów prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *