Pies w UK – jakie są warunki posiadania psa w Anglii?

Pies w UK – jakie są warunki posiadania psa w Anglii?

Emigracja do UK to konieczność rozstania się z całym dotychczasowym życiem, które wiedliśmy w Polsce. Zostawiamy tu rodzinę, znajomych, a nieraz też kota czy psa, choć wiele osób rozważa opcję zabrania go ze sobą. Jednak pies na Wyspach to temat, który wcale nie jest taki prosty. Musimy dopełnić szereg formalności, aby podróż z psem do Anglii była możliwa, a i tak nie zawsze jest, bo pewne rasy nie są tam akceptowane. Sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby nasz czworonożny przyjaciel mógł jechać z nami.

Przewóz zwierząt do UK – formalności przed wyjazdem

Jeżeli planujesz zabranie swojego psa do UK, przygotowania do takiego wyjazdu warto rozpocząć już dwa miesiące wcześniej. Trzeba bowiem poddać go zabiegom oraz zadbać o wyrobienie wymaganych dokumentów. Poniżej znajdziesz wszystkie szczegóły na ten temat.

Przewóz zwierząt do Anglii niemożliwy bez mikroczipu

Każdy właściciel, przed wyjazdem z psem do Anglii, musi udać się z nim do gabinetu weterynaryjnego na zabieg wszczepienia mikroczipu. To niewielkie urządzenie posiadające 15-cyfrowy kod, który możliwy jest do odczytania jedynie z wykorzystaniem specjalnego skanera. Warto dopytać lekarza, czy wszczepiony mikroczip spełnia normy ISO, bowiem w przeciwnym razie celnik na lotnisku będzie wymagał od nas posiadania własnego czytnika kodu. Musimy też pamiętać, aby po zabiegu zarejestrować pupila w bazie danych takiej jak safe-animal.eu czy identyfikacja.pl, gdyż będzie to pomocne w przyszłości w razie ewentualnego zaginięcia zwierzaka. Sam zabieg wszczepienia czipu nie jest dla psa bolesny i przypomina zwykły zastrzyk. Jego koszt zwykle nie przekracza 100 zł.

Warto wiedzieć, że do lipca 2011 roku przewóz psa do Wielkiej Brytanii możliwy był też na podstawie tatuażu. Jeżeli nasz pies został wytatuowany w tym czasie, nie ma obowiązku, aby dodatkowo go czipować, ale trzeba przedstawić w urzędzie stosowny dokument potwierdzający oznakowanie tatuażem. Pamiętajmy, że jeżeli władze lokalne wykryją, że nasz czworonóg nie jest w żaden sposób oznakowany, zostaniemy do tego zobligowani w ciągu 21 dni lub otrzymamy karę grzywny w wysokości do 500 funtów.

Szczepienia a transport psa do Anglii

Jeżeli chodzi o wywóz psa do Anglii, przepisy mówią jasno – musi on być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Jeżeli przeszedł już takie szczepienie, koniecznie sprawdźmy, czy nie straciło ważności, natomiast jeśli ma go przejść dopiero po raz pierwszy lub gdy przerwa pomiędzy szczepieniami była dłuższa niż rok, zaplanujmy je odpowiednio wcześniej, gdyż po zabiegu musi upłynąć 21 dni, aby nabrał on ważności. Warto też wiedzieć, że jeżeli nasz pies nie ukończył jeszcze 12 tygodnia życia, nie będzie mógł zostać zaszczepiony. Aby zabrać go za granicę, potrzebujemy wówczas specjalnego zezwolenia na transport, które wydawane jest na podstawie dodatkowych dokumentów. Pamiętajmy również, aby zachować odpowiednią kolejność – najpierw udajemy się na czipowanie, a następnie szczepienie. Koszt szczepienia przeciwko wściekliźnie to zwykle około 50 zł.

Podróż z psem do UK tylko po odrobaczaniu

Kolejna kwestia to zabieg odrobaczania. Nie można się z nim zbytnio spieszyć, gdyż przepisy nakazują, aby został wykonany nie wcześniej niż 120 h (5 dni) przed podróżą z psem do UK, ale i nie później niż 24 h. Musi zostać przeprowadzony w gabinecie weterynaryjnym z użyciem preparatu zwalczającego tasiemca bąblowcowego (Echinococcus multiocularis), a więc w jego składzie powinien znajdować się praziquantel lub jego substytut. Koniecznie zadbajmy o to, aby informacja o tym, że pies został odrobaczony, znalazła się w paszporcie. Koszt takiego zabiegu wraz ze wpisem do paszportu to 100-300 zł.

Paszport przed wyjazdem psa do Anglii

Bardzo ważne zadanie, jakie czeka właścicieli planujących wywóz psa do UK, to wyrobienie pupilowi paszportu. Możemy zrobić to tylko w wybranych gabinetach weterynaryjnych, których pełna lista dostępna jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Koszt takiego dokumentu to około 100 zł, ale pozytywna wiadomość jest taka, że zachowuje ważność przez całe życie zwierzaka. Pamiętajmy też, że przepisy dotyczące przewozu psa do UK mogą się zmieniać, dlatego przed wyjazdem warto jeszcze raz dokładnie prześledzić najaktualniejsze informacje na ten temat zamieszczane na portalu rządowym UK.

Zwierzęta w Anglii – zasady posiadania psa w UK

Decydując się na zabranie pupila ze sobą warto też wiedzieć co nieco na temat podejścia do zwierząt w Anglii i ogólnych zasad dotyczących ich posiadania. Ciekawostką jest chociażby to, że społeczeństwo brytyjskie wyjątkowo wspiera się w opiece nad zwierzętami. Powstała nawet organizacja charytatywna o nazwie The Cinnamon Trust, złożona z ochotników, która świadczy nieodpłatną pomoc w zajmowaniu się pupilami w nagłych sytuacjach – gdy właściciel nie ma ich komu powierzyć, a nie stać go na hotel dla zwierząt. Lokalne władze są też bardzo pomocne w sprawach związanych z zaginięciem pupila. Prowadzą specjalne bazy, w których zapisywane są informacje o odnalezionych psach. Są jednak i pewne rygory, których należy przestrzegać. Dotyczą one zwłaszcza posiadania określonych ras psów.

Pies w Anglii – zakazane rasy

W UK przywiązuje się dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Dotyczy ona również zwierząt w Anglii. Aby ograniczyć ryzyko pogryzień, stworzono listę zakazanych ras psów. Obejmuje ona zwierzęta wyjątkowo agresywne, które znane są ze skłonności do atakowania. Dotychczas w Wielkiej Brytanii zakazane były cztery rasy: 

  • amerykański pitbulterier,
  • fila brasileiro,
  • tosa,
  • dog argentyński.

Lista ras zakazanych w Wielkiej Brytanii niedawno została jednak rozszerzona. Uznano bowiem, że posiadanie psów rasy American XL Bully stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W połowie września premier Rishi Sunak ogłosił wprowadzenie zakazu hodowania i sprzedawania psów tej rasy. Decyzja o wprowadzeniu zakazu zapadła po kolejnym przypadku śmiertelnego pogryzienia człowieka przez American XL Bully. Ogólnie w ostatnich miesiącach ataki psów tej rasy stały się w Wielkiej Brytanii poważnym problemem i co kilka dni pojawiały się informacje o kolejnym pogryzieniu. Słynny był m.in. przypadek pogryzienia 4-letniego chłopca we wschodnim Londynie. Według statystyk trzy czwarte wszystkich śmiertelnych pogryzień stanowiły przypadki, w których atakujący pies był właśnie przedstawicielem rasy American XL Bully, choć jest ona znikomym odsetkiem wśród wszystkich psów w UK.

W związku z wpisaniem psów tej rasy na listę ras zakazanych, od 31 grudnia w Anglii i Walii nie wolno ich sprzedawać i hodować, a także zabronione jest przygarnianie, porzucanie i pozwalanie takich psom na samowolne wyjścia bez opiekuna. Oprócz tego, od dnia 31.12.2023 r. w miejscach publicznych muszą być trzymane w kagańcu i na smyczy. Na tym jednak nie koniec. Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 lutego 2024 r. posiadanie w UK psa rasy American XL Bully będzie niedopuszczalne, chyba że właściciel uzyska sądowe zwolnienie z tego zakazu. Jednak nawet i w takim przypadku pies będzie musiał być wykastrowany, posiadać mikroczip, a w miejscach publicznych być trzymany na smyczy i w kagańcu. Warto dodać, że ogłoszony zakaz dotyczyć będzie na razie jedynie Anglii oraz Walii, ale nie wykluczone, że w przyszłości wprowadzą go również władze Szkocji i Irlandii Północnej. Jeżeli więc jesteśmy miłośnikiem tej rasy, musimy pogodzić się z tym, że wyjazd z psem do Anglii nie będzie możliwy.

Ciekawostką dla tych, którzy interesują się zwierzętami w Anglii będzie fakt, że wersja American Bully to rasa wyhodowana z amerykańskiego Pit Bull Terriera, której początki sięgają lat 80. Jednak XL to większa, bo ważąca nawet ponad 60 kg, wersja pitbulteriera. Po serii śmiertelnych pogryzień władze Anglii i Walii nie mają wątpliwości, że psy tej rasy muszą zostać wyeliminowane jak najszybciej, gdyż stanowią poważne zagrożenie. Z tego powodu zaraz po tym, jak rząd ogłosił wprowadzenie zakazu hodowli, zapowiedziano również, że właściciele, którzy dobrowolnie poddadzą swoje psy uśpieniu, otrzymają rekompensatę w wysokości 200 funtów. 

Kary za wywóz niebezpiecznego psa do Anglii

Bagatelizowanie przepisów dotyczących zakazanych ras ma złe konsekwencje – zarówno dla właściciela, jak i dla samego zwierzaka. Zwierzę takie może bowiem zostać przejęte przez policję albo lokalny urząd i umieszczone w schronisku. Nie potrzeba do tego nawet zgody sądu, jeżeli zwierzę wykazuje zachowania agresywne w miejscu publicznym. Po przejęciu pies poddawany jest badaniom, które mają na celu potwierdzenie lub wykluczenie jego przynależności do danej rasy. W przypadku potwierdzenia, wszczynane jest postępowanie sądowe. Przez cały czas jego trwania, właścicielowi nie wolno mieć kontaktu z psem. W Anglii przyjęte jest też, że jeżeli w trakcie postępowania właściciel zrzeknie się prawa do psa, zwierzę może zostać poddane uśpieniu przez weterynarza. Bezwzględnie natomiast zostaje poddane temu zabiegowi po zakończeniu postępowania sądowego, jeżeli wykaże ono, że pies jest przedstawicielem zakazanej rasy.

Posiadanie niebezpiecznego psa w UK jest surowo karane. W najlepszym przypadku właściciel może otrzymać karę pieniężną w wysokości, którą organy uznają za stosowną. Druga opcja to nawet 6 miesięcy więzienia. Zdarza się też, że urząd wydaje decyzję o nałożeniu obydwu tych kar naraz. Warto też wiedzieć, że w UK posiadanie statusu osoby karanej pociąga za sobą negatywne skutki także w przyszłości, bowiem taka osoba zostaje wykluczona z możliwości podjęcia pracy w określonych zawodach.

Pies w UK – podsumowanie

Jak widać, przewóz psa do Anglii wcale nie jest taki prosty, a nie zawsze jest w ogóle możliwy. Nieraz lepszą opcją może być pozostawienie go rodzinie lub znajomym i regularne wysyłanie pomocy finansowej, aby nie obarczać bliskich całymi kosztami utrzymania czworonoga. Pamiętaj, że w takim przypadku wcale nie musisz płacić dużych sum za przelewy z UK do Polski – dołącz do ponad 400 tysięcy użytkowników serwisu przekazypieniezne.com i realizuj przelewy za 0 zł!    

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *