Nietypowe święta brytyjskie, które warto znać

Nietypowe święta brytyjskie, które warto znać

Przenosząc się na Wyspy, warto choć trochę orientować się w tamtejszych świątecznych tradycjach i zwyczajach, aby nie popełnić faux pas, a także wyrazić szacunek dla miejscowej kultury. Warto więc poświęcić chwilę na poznanie ważnych dni w kalendarzu Wielkiej Brytanii. Podobnie jak u nas, obchodzi się tam wiele świąt państwowych, ale istnieją też nietypowe święta brytyjskie, czyli takie, które nie są celebrowane w żadnym innym kraju. Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo. Z artykułu dowiesz się, skąd się wzięły oraz jak je świętować. 

Ciekawe święta w Wielkiej Brytanii

Niezależnie od tego, czy planujesz zamieszkać w UK czy zwyczajnie pasjonujesz się tamtejszą kulturą, warto poznać ciekawe zwyczaje Brytyjczyków i dni, które w ich kalendarzu są szczególne. Poniżej znajdziesz informacje na temat najważniejszych świąt w Wielkiej Brytanii, które nie mają oficjalnego charakteru, ale są popularne i celebrowane każdego roku. Są to:

  • Wyścigi konne w Ascot
  • Bonfire Night
  • Cheese Rolling
  • Wife Carrying
  • Up Helly Aa
  • Maypole Dance
  • Przesilenie letnie
  • Bog snorkelling

Wyścigi konne w Ascot

Jednym z najpopularniejszych, nieoficjalnych świąt w Wielkiej Brytanii, które każdego roku trwają od 16 do 20 czerwca, są wyścigi konne w Ascot. To miasto, w którym znajduje się najbardziej znany na świecie tor wyścigów konnych i wystawiane są tu najlepsze konie świata. Choć stanowią one główną atrakcję, cała impreza ma też dość specyficzną oprawę. Doroczna królewska gonitwa konna słynie bowiem z tego, że uczestniczy w niej wiele kobiet, a obowiązkowym elementem ich ubioru w te dni są wymyślne, ekstrawaganckie kapelusze. Przybyłym gościom ciekawe widowisko umila też alkohol. Jak donoszą różne źródła, w ciągu tych 5 dniu wypijanych jest nawet 150 tysięcy butelek szampana. Warto dodać, że tradycja organizowania wyścigów w Ascot liczy już ponad trzy wieki, gdyż po raz pierwszy odbyły się w 1711 roku.

Bonfire Night – Dzień Guya Fawkesa

Brytyjską tradycją stało się też obchodzenie Bonfire Night. Święto to przypada na 5 listopada i nawiązuje do wydarzenia określanego jako spisek prochowy, bowiem w 1605 roku Guy Fawkes próbował wysadzić króla Jamesa oraz parlament. Wywołało to duże poruszenie w całej ówczesnej Europie. Dziś Brytyjczycy upamiętniają to wydarzenie paląc kukły Guy’a i robiąc pokazy sztucznych ogni. W obchody włączane są też dzieci. Ich zadaniem jest zebranie funduszy na zakup ogni, a dokonują tego poprzez wędrowanie z kukłą wśród lokalnych domostw i proszenie o datki. Elementem związanym z tym świętem angielskim jest także tzw. Tar Barrels, czyli palenie beczek ze smołą.

Cheese Rolling

Mocno widowiskowym świętem w Anglii jest także Cheese Rolling. Jak sugeruje nazwa, chodzi tutaj o toczenie sera, a dokładniej sera Double Gloucester o wadze 4 kg ze stromego zbocza wzgórza Coopera w hrabstwie Gloucestershire. Wszystko odbywa się na zasadzie rywalizacji. Zwycięzcą zostaje ten, kto najszybciej doturla się do podnóża stoku wraz z serem. W ramach nagrody może on zabrać go do domu. Zwykle realizacja tego zadania kosztuje uczestników wiele siniaków, a niejednokrotnie i poważniejszych urazów. Wciąż jednak nie brakuje zarówno chętnych do toczenia sera, jak i do obserwowania zmagań. W rekordowym 2009 roku festiwal Cheese Rolling oglądało prawie 15 000 osób. 

Wife Carrying, czyli wyścig z żoną na plecach

Wśród najciekawszych świąt obchodzonych w Wielkiej Brytanii nie sposób nie wymienić też wyścigu z żoną na plecach. To święto Wielkiej Brytanii, którego początki sięgają 793 roku, kiedy to miała miejsce inwazja Wikingów. Wzięcie udziału w zabawie polega na przebiegnięciu przez mężczyznę określonej trasy z żoną na plecach, przy czym waga małżonki nie może być niższa, niż 50 kg. Aby było ciekawiej, żona nie przyjmuje pozycji „na barana”, lecz do góry nogami, tak, że jej stopy i łydki znajdują się tuż przed twarzą biegnącego. Zwycięska para otrzymuje 100 funtów, pozostali nagrodę pocieszenia w postaci psiej karmy, natomiast mężczyzna biegnący z najcięższą małżonką – kiełbasę.

Up Helly Aa

Up Helly Aa to jedno z najważniejszych szkockich świąt, które również nawiązuje do inwazji Wikingów. Jest dość kontrowersyjne. Wszystko przez to, że zabrania się uczestniczenia w nim kobiet. Ma to jednak związek z jego daleką historią, sięgającą końcówki XIX wieku. Wtedy to w każdy ostatni wtorek stycznia odbywał się uliczny pochód mężczyzn z Lerwick, ubranych w rogate hełmy i z płonącą pochodnią w ręku. Ich zamiarem było podpalenie łodzi Wikingów. Dziś, na pamiątkę tych wydarzeń, w ten sam dzień w Szetlandach organizowany jest festiwal ognia. To największy tego typu festiwal w Europie, dlatego cieszy się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy przebierają się w kostiumy i maszerują z pochodniami, aby na koniec dokonać spalenia repliki statku Wikingów. Na czas pochodu latarnie uliczne zostają wyłączone, a w tle włączana jest muzyka tradycyjna, co tworzy niesamowitą atmosferę tego wydarzenia. Najważniejszy punkt stanowi obrzucenie statku pochodniami i widowiskowy pożar, podczas którego śpiewana jest pieśń „The Norseman’s Home”. Po ugaszeniu ognia rozpoczyna się całonocna zabawa z tańcami i alkoholem, która często kontynuowana jest też następnego dnia w ramach tzw. „Hop Night”.

Maypole Dance

Warto wiedzieć, że święta w krajach anglojęzycznych obejmują też coś w rodzaju naszej majówki. W Polsce jednak poświęcamy ten czas na podróżowanie, natomiast w Wielkiej Brytanii odbywają się wtedy liczne festiwale. Ich elementem jest m.in. Maypole Dance, czyli taniec dziewczynek wokół słupa obwieszonego kolorowymi wstążkami. Aktywność ta nawiązuje do czasów średniowiecza, kiedy to dziewczyny z danej wioski również tańczyły wokół słupa, a całość zabawy kończyła się na wyłonieniu najpiękniejszej z nich i złożeniu jej w ofierze pogańskim bogom, najczęściej poprzez spalenie na stosie.

Przesilenie letnie

Wyjątkowym dniem na Wyspach Brytyjskich jest także 21 czerwca każdego roku. To właśnie wtedy ma miejsce najkrótsza noc w roku, dlatego tradycją stało się, że w ten dzień zarówno mieszkańcy Wielkiej Brytanii, jak i turyści zbierają się licznie przy Stonehenge, aby podziwiać wschód słońca. W rozpowszechnianiu tego święta angielskiego duży udział ma telewizja i portale internetowe. Organizowane są nawet transmisje na żywo z tego wydarzenia.

Bog snorkelling

Jeżeli poszukujesz informacji, jakie są święta w Wielkiej Brytanii, słynące ze swojej osobliwości, warto wiedzieć, że należy do nich również Bog snorkelling. To podwodne wyścigi zapoczątkowane w 1976 roku. Pomysł na nie zrodził się podczas luźnej rozmowy znajomych w pubie w Walii, a dziś organizowane są nawet Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie. Na czym dokładnie polega? Zadaniem zawodników jest przepłynięcie odcinka o długości około 110 metrów w rowie na torfowisku. Do tej pory najkrótszy czas, w którym udało się to zrobić, wynosi 80 sekund. 

Rememberance Sunday

Choć Rememberance Sunday nie jest zaliczane do Bank Holiday, Anglia traktuje to święto dosyć poważnie. Obchodzone jest w drugą niedzielę listopada i jest to dzień poświęcony osobom poległym w obydwu wojnach. Przyjęło się, że o godzinie 11:00 wszyscy czczą ich pamięć dwuminutową ciszą, a przy pomnikach wojennych składane są kwiaty. W oficjalnych obchodach przy Cenotaph w Withehall uczestniczy też rodzina królewska. Na znak pamięci i szacunku dla wojennych bohaterów popularne w tym dniu stało się też przypinanie do ubrania sztucznych maków. Bez problemu można wtedy kupić je na ulicznych bazarach, a dochód ze sprzedaży zwykle przeznaczany jest na weteranów.

Wielka Brytania – święta nietypowe, ale już nieobchodzone

Wiemy już, jakie są święta w Anglii, ale warto też poznać te, które niegdyś były ważne, ale dziś z różnych powodów nie są już kultywowane.

Całuśny Piątek

Do słynnych świąt obchodzonych w Anglii w przeszłości zalicza się między innymi Całuśny Piątek. Przypadał on na piątek po Środzie Popielcowej. Był to jedyny dzień w roku, kiedy chłopcy mogli całować dziewczęta bez obawy o odrzucenie czy spoliczkowanie. Jedynie na północy Anglii panował zwyczaj, że przed pocałunkiem chłopak miał obowiązek zapytać wybrankę o zgodę, a gdy tej nie otrzymał, mógł podokuczać dziewczynie podszczypując ją w pupę. Choć wiele osób jest za wznowieniem tego święta, prawdopodobnie nigdy to nie nastąpi, gdyż dziś przykłada się większą niż kiedyś wagę do poszanowania przestrzeni prywatnej. 

Urodziny Królowej Elżbiety II

Jeśli chodzi o święta w Wielkiej Brytanii, kalendarz przez długi czas uwzględniał też ważną datę związaną z tamtejszą królową. Każdego roku królowa Elżbieta II obchodziła urodziny dwa razy – pierwszy raz w faktyczną rocznicę przyjścia na świat, czyli 21 kwietnia, natomiast oficjalne urodziny w pierwszą bądź drugą, rzadziej trzecią niedzielę czerwca. Było to wydarzenie niezwykle ważne w całej Wielkiej Brytanii. Oficjalnym urodzinom towarzyszyła uroczysta parada wojskowa, tzw. Trooping the Colour – „rewia wojsk ze sztandarami”, a także odbywały się wówczas pikniki. Wszystko to było naturalnie wielką atrakcją turystyczną i podkreślało zarazem osobisty związek brytyjskich sił zbrojnych z osobą monarchy. Warto też wiedzieć, że obchody oficjalnych urodzin zapoczątkował syn królowej Wiktorii – Edward VII.

Niestety, w kalendarzu świąt w Anglii, data urodzin królowej nie jest już celebrowana. Po jej śmierci w dniu 08.09.2022 r. uroczyste parady nie są już bowiem organizowane. Jednak królowa Elżbieta przeszła do historii jako najstarszy wiekiem panujący monarcha brytyjski, chociaż nie najdłużej zasiadający na tronie. Pobiła tym samym rekord swojej praprababki królowej Wiktorii, gdyż ta zmarła w 1901 r. po niespełna 64 latach panowania.

Święta angielskie – nietypowość z powodu odmiennych tradycji 

W ramach ciekawostek o świętach w Anglii warto też wiedzieć, że wiele świąt obchodzi się tutaj nieco inaczej, niż w Polsce. Przykładem jest chociażby Prima Aprilis. U nas w ten dzień robienie żartów dozwolone jest aż do północy, natomiast jeżeli w UK zapomnimy się i zrobimy komuś dowcip po godzinie dwunastej w południe, wówczas to autor żartu uznawany jest za głupca. Różnice widać też w Walentynki. Brytyjczycy prawie nigdy nie wyznają miłości poprzez anonimowe listy, z kolei u nas jest to powszechne. Dzień Walentego jest też w Wielkiej Brytanii dniem wysyłania milionów sms-ów. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, tradycje dotyczące Bożego Narodzenia również w pewnym stopniu różnią się od naszych. Pomijane są niektóre znane nam świąteczne zwyczaje, np. dzielenie się opłatkiem, a także nieco inne są wierzenia odnośnie Świętego Mikołaja.

Święta brytyjskie – podsumowanie

Jak widać, oprócz świąt narodowych Wielkiej Brytanii istnieje też wiele nieoficjalnych, które obchodzone były już w czasach średniowiecznych. Choć nie są to dni wolne od pracy, są szczególne i dla wielu osób stanowią ważne daty w kalendarzu. 

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii i chciałbyś przesłać pieniędze do Polski?

Przelew z Anglii do Polski może być łatwy i szybki, zwłaszcza korzystając z usług internetowych. Istnieje wiele opcji, takich jak tradycyjny przelew bankowy, usługi transferowe online oraz platformy finansowe.  Można również skorzystać z nowoczesnych aplikacji mobilnych na przyklad SamiSwoi przekazypieniezne.com, które umożliwiaj wygodne i bezpieczne dokonywanie transferów pieniężnych.

Sami Swoi przekazypieniezne.com oferują róznego rodzaju transfery pieniężne, w swojej ofercie posiadają zarówno bezpłatne transfery, które docierają do odbiorcy w ciągu 2 dni, jak i bardzo szybkie transfery, dzięki ktorym po 10 minutach sa juz na koncie odbiorcy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie WYSLIJ-PRZEKAZ-ZA-DARMO.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *