Pogoda w Anglii – stereotyp czy prawda?

Pogoda w Anglii – stereotyp czy prawda?

Pogoda w Anglii to dość ciekawy temat. Wiele osób nasłuchało się bowiem różnych niepotwierdzonych informacji mówiących o tym, że praktycznie przez cały czas pada tam deszcz, a sama pogoda jest jednym z ulubionych tematów do rozmów wśród Anglików. Jednak ile w tym prawdy? Dowiedzmy się, czym charakteryzuje się klimat Anglii, jakie warunki atmosferyczne panują tam podczas poszczególnych pór roku oraz dlatego mieszkańcy tak chętnie rozpoczynają konwersację właśnie od tematu pogody.

Pogoda – Anglia

Zanim przejdziemy do omówienia pogody rocznej Anglii, warto choć trochę wiedzieć o temperaturach i klimacie, jaki panuje w tym kraju oraz o tym, z czego to wynika.

Klimat w Anglii

Klimat w Anglii warunkowany jest jej położeniem geograficznym. Jest to obszar na globie, który charakteryzuje się umiarkowanym, stosunkowo ciepłym morskim klimatem, choć zapewne nie sprosta oczekiwaniom miłośników wygrzewania się na słońcu. Deszczowość i pochmurność wynika przede wszystkim z wyspiarskiego położenia, natomiast na temperatury w dużej mierze wpływają ciepłe prądy znad Oceanu Atlantyckiego, który otacza całe Wyspy Brytyjskie. Trzeba jednak przyznać, że Anglia to region piękny przez cały rok. Wiele osób ceni klimat Anglii za to, że zapewnia idealne warunki do aktywnego wypoczynku czy zwiedzania, a także za to, że pogoda jest dość stała i przewidywalna, w przeciwieństwie na przykład do Polski, gdzie latem żar lejący się z nieba w kilka chwil może zamienić się ulewną burzę z gradobiciem i podtopieniami. Poznajmy kilka ciekawostek na temat pogody w Anglii:

  • Mówi się, że pogoda w Wielkiej Brytanii jest niczym kobieta – zmienna i kapryśna. Nawet w ciągu jednego dnia kilka razy na niebie może przeplatać się słońce i deszczowe chmury. 
  • Klimat Anglii jest dość umiarkowany. Oznacza to niezbyt upalne lata, ale i nie bardzo mroźne zimy.
  • Dość duże różnice pogodowe mogą występować w poszczególnych rejonach. Zdarza się, że niektóre obszary co roku zasypywane są śniegiem, a w innych lato bywa wyjątkowo gorące.
  • Jeśli chodzi o Londyn, klimat tam jest nieco inny. Z powodu dużej liczby budynków i ludzi, temperatura w tym mieście może być nieznacznie wyższa, niż w innych rejonach.
  • Liczba godzin słonecznych w ciągu roku w Londynie wynosi około 1600, a więc o 30 więcej, niż w Polsce.
  • Jeśli przyjrzymy się bardziej pogodzie Anglii, Londyn nie jest wcale tak deszczowym miastem, jakby się wydawało. W skali roku, spada tutaj mniej wody niż w Berlinie, Rzymie czy Nowym Jorku. Problem tkwi jednak w tym, że w stolicy Anglii deszcz pada często, a mało intensywnie, dlatego wydaje się nam, że jest go dużo, tymczasem we wspomnianych miastach zdarzają się gwałtowne burze i to one w dużej mierze napędzają statystyki dotyczące ilości opadów.
  • Jeśli chodzi o Anglię, temperatury rzadko spadają tu poniżej zera. Rzadko kiedy spada też śnieg, dlatego Anglicy nie są na niego przygotowani. Kiedy tylko drogi pokryją się niewielką warstwą zimowego puchu, warunki atmosferyczne uznaje się za bardzo niebezpieczne, a przez to zamykane są szkoły i wstrzymywane są pociągi.

Pogoda w Anglii dzisiaj, czyli prognozy

Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest pogoda w Anglii, wystarczy zobaczyć internetowe prognozy. Zwykle wszystkie są podobne. Polecany jest m.in. serwis BBC, gdzie możemy sprawdzić aktualną pogodę w różnych miastach i pogodę na 2 tygodnie do przodu ze średnią temperaturą godzinową oraz z uwzględnieniem opadów i siły wiatru. Jeżeli przed wyjściem z domu długo zastanawiasz się, w co się ubrać, pamiętaj, że w Anglii nie ma to większego znaczenia. Często zdarza się, że o tej samej porze tą samą ulicą przechodzą ludzie ubrani na zimowo i ludzie w zwykłych bluzkach i spodniach. Nikt nie zwraca na to uwagi ani nie wyśmiewa, zatem najlepiej ubrać się tak, żeby było nam wygodnie i ciepło.

A może chcesz zmienić klimat na wakacje i zastanawiasz się kiedy najlepiej jechać do Anglii? Wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Jeżeli nie lubisz zimna ani przesadnego gorąca, czerwiec będzie dla Ciebie optymalnym czasem. Poziom ciepła utrzymujący się w dzień będzie dla Ciebie satysfakcjonujący, bowiem wtedy możesz spodziewać się temperatur na poziomie 18 st. C. Wielu klientów wypoczywa tam w czasie wakacji. Optymalnym miesiącem na wypoczynek w letnim klimacie Anglii jest także lipiec. To miesiąc, kiedy temperatury w Anglii są najwyższe i wynoszą 21-23 st. C. Z kolei jeśli chce się gdzieś wyjechać o innej porze roku, można postawić na grudzień, styczeń lub luty. Wyjazd w tym terminie to dobry pomysł dla tych, którzy lubią zimową aurę. Jeżeli planujesz wakacje w lutym, pogoda i temperatury w tym miesiącu nie powinny przeszkodzić udanej i bezpiecznej zabawie, ale o tym dokładnie opowiemy w dalszej części artykułu.

Jaka jest pogoda w Anglii? Przewodnik po porach roku

Jeżeli zastanawiasz się, jaka pogoda jest w Anglii w poszczególnych miesiącach, w sieci znajdziesz wiele danych statystycznych na ten temat. Całoroczny klimat i średnie warunki pogodowe szczegółowo rozpisane zostały m.in. na wykresach dostępnych na Weather Spark, ale poniżej znajdziesz podstawy, które warto wiedzieć o temperaturach i ogólnej aurze w trakcie poszczególnych pór roku.

Pogoda – Anglia wiosną

Jeżeli planujesz pojechać do Anglii wiosną, musisz wiedzieć, że będzie tam chłodniej niż o tej samej porze w Polsce. Na termometrach słupki rtęci pokazują często 10 st, maksymalnie 12, a w nocy 3-4 stopnie. Dopiero od maja pogoda w UK robi się nieco cieplejsza i bardziej słoneczna. Jednak maksymalne temperatury w maju to około 16 stopni C w ciągu dnia i 7 w nocy. W kwietniu średnio jest tylko 18 dni słonecznych, a więc najmniej w ciągu całego roku. Jeśli chodzi o marzec, opady na poziomie 42 mm w miesiącu nie powinny nikogo dziwić, natomiast w kolejnych miesiącach wiosennych zwiększają się do 52-53 l/m2.

Pogoda – Wielka Brytania latem

Lato to stosunkowo ciepła pora roku, choć temperatury w Wielkiej Brytanii są bez porównania do tych w Polsce czy innych naprawdę ciepłych miejscach na świecie. Liczba słonecznych godzin w ciągu dnia jest wtedy największa i wynosi 15-17h, a słońce świeci średnio przez 21 dni w miesiącu, a więc – jak łatwo obliczyć – występuje zwykle 10 dni z opadami. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, temperatury latem w ciągu dnia utrzymują się tam na poziomie 18-21 stopni, natomiast w nocy spadają do 10-13. W teoretycznie najcieplejszym miesiącu – lipcu – średnia temperatura wynosi 21 st. Pamiętajmy jednak, że na południu Anglii zawsze jest cieplej, niż na północy. Dla pełniejszego zobrazowania jaka pogoda jest w Anglii latem należałoby jeszcze podać ilość opadów. Wynosi ona 54-60 l/m2, co w porównaniu do innych miesięcy jest wysokim wynikiem.

Pogoda w Wielkiej Brytanii jesienią

Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest jesienią w Londynie pogoda, wrzesień i październik są tam jeszcze dość ciepłymi miesiącami, w których termometry pokażą temperatury na poziomie ok 14-18 stopni. W Anglii panuje jednak wówczas już deszczowa i wietrzna aura, wyraźnie dająca znać o końcu lata, choć oczywiście pojedyncze dni bywają pogodniejsze. W listopadzie temperatura w dzień wynosi już ok. 9 stopni, a w nocy spada do 4. Ogólnie możesz się spodziewać 20 dni słonecznych w ciągu listopada, a w ciągu września i października przez 21 dni będzie pogodnie w każdym z tych miesięcy, jednak liczba godzin słonecznych w ciągu dnia spadnie już do 13 we wrześniu, 11 w październiku i 9 w listopadzie. Z kolei rosnąć będzie ilość opadów – od 46 do 57 l/m2.

Pogoda – UK zimą

Zima w Anglii jest dosyć łaskawa, przynajmniej w porównaniu do warunków, jakie panują wtedy w Polsce. Ile jest stopni w Anglii w zimie? Zwykle w dzień termometry pokazują około 7 stopni, ale w nocy temperatura może spaść do 2. Miesiącem, w którym panuje najniższa temperatura jest styczeń. Dni słoneczne w ciągu lutego to zwykle 19 dni, natomiast w grudniu i styczniu jest pogodnie przez 20 dni. Dopiero od marca co najmniej przez 21 dni w ciągu miesiąca jest słonecznie. W tym najzimniejszym okresie roku liczba godzin słonecznych jest jednak najmniejsza i wynosi od 8 w grudniu, 9 w styczniu i 10 w lutym. Jeśli rozpatrujemy zimową pogodę według miesięcy i weźmiemy pod uwagę ilość padów, to najmniej jest ich w lutym – ok. 43 l/m2. W pozostałych miesiącach zimowych waha się pomiędzy 52-54 l/m2.

W Wielkiej Brytanii, klimat i pogoda jest tematem, który można omówić znacznie szerzej. Specjalistyczną wiedzę, przydatną rolnikom czy plantatorom znajdziemy w raportach Weather Spark. Są tam m.in. statystyki, dotyczące krótkofalowego promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi na metr kwadratowy czy sezonu wegetacyjnego, który został tam zdefiniowany jako najdłuższy nieprzerwany okres z temperaturami powyżej zera w ciągu roku, traktowanego jako okres od 1 lipca do 30 czerwca na półkuli południowej. Znajdziemy tam także wykres średniej skumulowanej stopniodni okresu wegetacyjnego GDD. Wskaźnik stopniodni okresu wegetacyjnego to miernik akumulacji ciepła, ułatwiający przewidywanie rozwoju roślinności oraz zwierząt i definiowany jako całka ciepła powyżej temperatury progowej. Podano tam również średni miesięczny opad deszczu w Londynie, skumulowany w ruchomym okresie 31 dni z wybranym dniem stanowiącym środek tego okresu.

Dlaczego pogoda w UK jest częstym tematem rozmów Anglików?

Skoro wiemy już, jaka pogoda w Anglii jest w poszczególnych porach roku, przejdźmy teraz do ciekawszej części, a więc do wyjaśnienia, skąd u Anglików tak częste rozmowy o pogodzie. Otóż jest to pewna forma small talku, czyli luźnej pogawędki dwóch osób przed przejściem do poważnej konwersacji, która jest celem spotkania. Z racji tego, że angielska pogoda bywa bardzo zmienna, jest wręcz idealnym tematem, bo pozwala wyrazić pewne emocje, np. zaskoczenie czy rozczarowanie i tym samym rozluźnia atmosferę. Ogólnie small talki w kulturze angielskiej są bardzo ważne, gdyż Anglicy nie należą raczej do ludzi mocno ekstrawertycznych i łatwo nawiązujących bliższe relacje, a dzięki takim rozmowom nie są odbierani jako chłodni, zdystansowani czy skupieni tylko na celu. Oprócz tego angielski rozmówca może uznać milczenie jako urazę, dlatego lepiej wypełnić moment ciszy chociażby właśnie rozmową o tym, jaka jest pogoda w Anglii, zwłaszcza, że jest to bardzo neutralny i „bezpieczny” temat.

Pogoda w Anglii – podsumowanie

Jak widać, pogoda w Anglii nie rozpieszcza tamtejszych mieszkańców ani turystów. Jednak jeżeli masz plan, aby najbliższym czasie odwiedzić ten kraj, wcale nie musisz upychać do walizki parasola czy peleryny przeciwdeszczowej, gdyż spokojnie możesz kupić ją na miejscu. To akcesoria dostępne praktycznie w każdym sklepie. Zachęcamy do przejrzenia pozostałych artykułów dostępnych na naszym blogu oraz do dokonywania przelewów z UK do Polski za pomocą naszego serwisu przekazypieniezne.com, jeżeli chcesz zaoszczędzić na prowizjach bankowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *