Jak wynająć mieszkanie w Anglii?

Jak wynająć mieszkanie w Anglii?

Przeprowadzając się do UK, musimy zapewnić sobie lokum, w którym będziemy tam mieszkać. Zwykle nie mamy funduszy na zakup domu lub mieszkania, dlatego decydujemy się na wynajem. Jednak wynajmowanie nieruchomości to dla wielu osób skomplikowany temat, przy którym często dodatkowo paraliżuje nas strach przed trafieniem na nieuczciwego właściciela. W artykule podpowiadamy, jak szukać ogłoszeń, na co zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym oraz ile kosztuje wynajem mieszkania w Anglii.

Mieszkania w Anglii – jak szukać?

Jeżeli właśnie przymierzasz się do poszukiwania mieszkania w UK, poniższe informacje ułatwią Ci start oraz wyselekcjonowanie ofert, którymi warto się zainteresować.

Mieszkania Anglia – gdzie szukać ogłoszeń?

Poszukiwanie nieruchomości w UK praktycznie nie różni się niczym od poszukiwania nieruchomości w Polsce. Sprawa jest ułatwiona, jeśli znamy już swoje przyszłe miejsce pracy, bo wówczas wystarczy poszukać mieszkań na wynajem w pobliżu. Jeżeli jednak nie mamy jeszcze zapewnionego zatrudnienia, warto najpierw zorientować się, gdzie prawdopodobnie najłatwiej będzie nam go znaleźć. Oczywiście możemy zamieszkać w Londynie – stolicy Anglii – gdzie zawsze ofert pracy jest dużo, ale trzeba wówczas liczyć się z wysokimi cenami mieszkań. Nieraz bardziej opłacalny jest wynajem mieszkania w Anglii na przedmieściach albo w okolicznych miejscowościach, zwłaszcza, że cały region jest dosyć dobrze skomunikowany.

Jak zacząć? Oczywiście możemy przeglądać fora albo grupy na Facebooku, gdzie Polacy dzielą się informacjami o dostępnych nieruchomościach, ale przyjęło się, że ofert najlepiej szukać na portalach ogłoszeniowych. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę internetową frazę „mieszkania do wynajęcia Anglia„, aby wyświetliły się nam różne serwisy.

Pamiętajmy, że oprócz mieszkań, na powyższych portalach znajdziemy też pokoje i domy w Anglii do wynajęcia. Jeżeli natomiast jesteśmy już na Wyspach, możemy zajrzeć do brytyjskiego darmowego dziennika „London Evening Standard”, który w środy wychodzi ze specjalnym dodatkiem „Homes & Property”.

Mieszkania Anglia wynajem – na co zwracać uwagę?

Zakładamy, że mamy już kilka ogłoszeń, które wstępnie nas zainteresowały. Powstaje jednak pytanie – jak wynająć mieszkanie w UK, aby uniknąć problemów? Przede wszystkim dokładnie przyjrzyjmy się ofertom. Często znajdują się w nich różne skróty, np. „PW/EXC”, co oznacza, że podany został koszt wynajmu za tydzień i nie obejmuje on opłat za media. Rachunki za prąd, wodę i gaz trzeba będzie wówczas płacić dodatkowo. Jeżeli opłaty te są zawarte w cenie czynszu, zapis przyjmuje postać „PW/INC”. Z kolei ceny za cały miesiąc kalendarzowy oznaczane są skrótem „PCM”. Warto też zwrócić uwagę, czy w ogłoszeniu pada hasło „white goods”. Oznacza ono, że w lokalu dostępne są takie urządzenia jak lodówka, pralka czy kuchenka gazowa. Jeżeli natrafimy na podejrzanie tanie mieszkania Anglii, warto zwrócić uwagę, czy cena zawiera tzw. Council Tax, czyli podatek lokalny.

W wielu ofertach możemy też natrafić na skrót „DSS”, który odnosi się do najemców korzystających z zasiłków. Niektórzy właściciele mieszkań w UK nie chcą bowiem podpisywać umów z takimi osobami, podobnie jak z osobami palącymi czy posiadającymi zwierzęta. Warto też poprosić wynajmującego, by przesłał nam wzór umowy. W ten sposób poznamy zobowiązania i prawa zarówno wynajmującego, jak i najemcy, a przede wszystkim warunki i zasady, na jakich wynajmiemy mieszkanie. Powinna tam być umieszczona m.in. ważna kwestia dotycząca odpowiedzialności za naprawy. Jeżeli w umowie zawarte zostały zapisy o konieczności ponoszenia przez najemcę opłat np. za oglądanie nieruchomości, opuszczenie lokalu albo ustanowienie najmu bądź umowy, to są one niezgodne z prawem i nie wróży to nic dobrego dla ewentualnej współpracy. Pamiętajmy też, że decyzję o wynajmie mieszkania UK lepiej jest podejmować dopiero po obejrzeniu mieszkania, bowiem zdjęcia w ogłoszeniu nie zawsze odzwierciedlają faktyczny stan nieruchomości. 

Agencja nieruchomości czy właściciel?

W kwestii tego, ile kosztuje mieszkanie w Anglii, duże znaczenie ma to, czy mówimy o ofercie publikowanej przez agencję nieruchomości czy samego właściciela mieszkania (landlord). W pierwszym przypadku cena zawsze będzie wyższa, gdyż dochodzą koszty pośrednictwa. Są jednak i pewne zalety takiego rozwiązania. Agent pomoże nam bowiem w znalezieniu mieszkania, wyjaśni zawiłe kwestie z umowy, zadba o wszystkie formalności, a w przyszłości możliwe, że pomoże też podczas ewentualnych awarii w lokalu. To opcja dobra zwłaszcza dla tych, którzy nie radzą sobie jeszcze z językiem angielskim lub zwyczajnie chcą oszczędzić czas. Poza tym, przechodząc na stronę internetową jednej z licznych na Wyspach agencji mieszkaniowych, mamy pewność, że zamieszczone w niej ogłoszenia mieszkań w UK są dopracowane, czyli zawierają wszystkie informacje istotne do podjęcia decyzji.

Niestety, nie zawsze będziemy mogli skorzystać z pomocy agencji, bowiem narzucają one pewne wymagania. Zwykle chcą, by umowa wynajmu mieszkania w Anglii była podpisana na minimum pół roku, a także dość dokładnie sprawdzają naszą wiarygodność, prosząc o referencje od poprzedniego wynajmującego czy wymagając, abyśmy posiadali już umowę o pracę, najlepiej pełnoetatową. Mają też warunki dotyczące wysokości dochodów najemcy.

Mieszkania w Anglii – wynajem krok po kroku

Jeżeli masz już upatrzone mieszkanie w Anglii, wynajem ułatwi Ci poniższy, krótki przewodnik po dokumentach, które będą niezbędne, aby dopiąć formalności. Najważniejszym z nich jest oczywiście aplikacja. To kilkustronnicowy formularz, poprzez który oficjalnie zgłosimy chęć wynajęcia mieszkania. Jeżeli nieruchomość ma być wynajęta przez małżeństwo, każdy z małżonków musi wypełnić osobną aplikację. Agencje zwykle respektują aplikacje wypełnione na komputerze, a następnie wydrukowane i podpisane, co znacznie przyspiesza cały proces. Omawiany dokument składa się z kilku części:

  • Prospective Tenant Details – tutaj podawane są przede wszystkim dane osobowe najemcy,
  • Employment Details – dane dotyczące miejsca i okresu jego zatrudnienia,
  • Previous Employment Details – dane na temat poprzednich pracodawców najemcy,
  • Character referee – dane kontaktowe do osoby znającej najemcę i mogącej udzielić mu referencji,
  • Guarantor – dane do osoby, która zobowiąże się do spłaty ewentualnych zaległości w płatnościach, jeżeli najemca zaniecha regularnego opłacania czynszu,
  • Proof of Identy – to spis dokumentów, które dołączamy do aplikacji w celu udowodnienia naszej tożsamości oraz tego, że mamy dochody i pieniądze deklarowane w aplikacji. Załącznikiem może być np. wyciąg z konta, paszport czy dokumenty potwierdzające wypłatę wynagrodzenia;
  • Końcowym punktem aplikacji jest formularz, na podstawie którego agencja zwróci się do naszego banku w celu uzyskania informacji o naszej sytuacji finansowej, aby móc określić ryzyko wynajmu mieszkania w Anglii

Podczas wynajmowania mieszkania UK, oprócz formularza aplikacji otrzymamy również umowę najmu oraz listę wszystkich opłat. Do tego agencja udostępni nam tzw. podręcznik najemcy, stanowiący niejako informator. Zawiera bowiem wszystkie kwestie, o których powinien wiedzieć przyszły najemca lokalu, m.in. na temat tego, gdzie szukać ewentualnego wsparcia w razie problemów czy z kim kontaktować przez cały okres zamieszkania w przypadku potrzeby uzyskania dodatkowych informacji.

Zanim na dobre zdecydujemy się mieszkanie wynająć, pamiętajmy też, aby przygotować inwentarz, czyli szczegółowy wykaz wyposażenia mieszkania, z uwzględnieniem stanu technicznego poszczególnych elementów i z ich dokumentacją fotograficzną. Dzięki temu unikniemy ewentualnych sporów o kaucję podczas rozwiązywania umowy. Oprócz tego, warto też udokumentować stan liczników na dzień wprowadzania się do mieszkania, aby nie zostać obciążonym kosztami, które powinien zapłacić poprzedni najemca. 

Wynajem mieszkania w Anglii – cena

Nie da się ukryć, że koszty życia w UK są wysokie, a zgodnie ze statystykami Eurostat Wielka Brytania zalicza się do czołówki najdroższych krajów świata. Abstrahując już od tego, ile kosztuje mieszkanie w Londynie, nawet ceny najmu lokali położonych dużo dalej nadal są poza możliwościami finansowymi osób gorzej zarabiających. Najtańsze są oczywiście kawalerki, a z każdym dodatkowym metrem kwadratowym koszty wynajmu mieszkania rosną. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze trzeba od razu decydować się na całe mieszkanie – możemy wynająć pojedynczy pokój np. living room i dzielić kuchnię oraz łazienkę z pozostałymi lokatorami. W ten sposób i tak zapewnimy sobie warunki lepsze niż w hostelach, a zapłacimy znacznie mniej. To rozwiązanie idealne zwłaszcza dla singli i studentów.

Od czego zależy cena wynajmu mieszkania? Anglia to kraj, w którym pod uwagę brane są różne czynniki, w tym renoma i stopień przestępczości w danej dzielnicy. To, ile zapłacimy za zakwaterowanie w Wielkiej Brytanii, zależy też oczywiście od standardu mieszkania i całego budynku, wyposażenia lokalu oraz odległości od ważnych punktów, takich jak metro, przystanki, sklepy czy uczelnia. Jak zostało wcześniej wspomniane, koszty zależne są też od pośrednictwa, ale trzeba przyznać, że rzadko spotkać można ofertę wynajmu, której autorem jest sam właściciel.

Według danych na rok 2023, Polacy w Anglii wynajmujący mieszkanie w samym Londynie w Hamptons muszą liczyć się ze średnim kosztem 3960 funtów miesięcznie. Tańszą opcją jest Westminster (3870 funtów za miesiąc), City of London (2760 funtów), Camden (2620 funtów) oraz Havering (1170 funtów). Z kolei jeśli chodzi o wynajem pokoju Londyn, ceny są nieco przystępniejsze, zwłaszcza w Bexley (450 funtów) i Hillingdon (492 funty). Pamiętajmy jednak, że szanse na wynajęcie mieszkania w momencie, gdy jego cena jest atrakcyjna, są znikome, gdy nie mamy jeszcze poukładanych spraw związanych z zatrudnieniem i stałym dochodem, gdyż najpewniej zgłosi się wielu chętnych, którzy te kwestie mają już ustabilizowane.

Pamiętajmy też, że jeśli chodzi wynajem mieszkania w Anglii, cena podana w ogłoszeniu to nie wszystko. Na początek musimy dysponować większym budżetem, gdyż zwykle wymagane jest jeszcze złożenie depozytu (kaucji) na wypadek zniszczeń dokonanych przez najemcę i wynikającej z tego konieczności pokrycia strat. Zazwyczaj depozyt wynosi tyle, co czynsz za 1 miesiąc i zwracany jest dopiero podczas rozwiązywania umowy. Zgodnie z przepisami, kaucja nie może trafić do właściciela, lecz powinna zostać zabezpieczona na osobnym koncie.

Jak wynająć mieszkanie w Anglii – podsumowanie

Jak widać, przeprowadzka do Zjednoczonego Królestwa otwiera przed nami nowe możliwości, ale i wymaga od nas posiadania dość pokaźnych funduszy już na wstępie. Pamiętajmy też, że każdy, kto przymierza się do wynajmu mieszkania w Anglii czy innej części Wielkiej Brytanii posiadać musi też konto bankowe w tamtejszym banku, aby dokonać z niego opłaty kaucji, a później comiesięcznego czynszu. Jeżeli z różnych przyczyn będziesz miał potrzebę, aby część zgromadzonych na nim pieniędzy przelać na konto polskie, możesz zrobić to poprzez serwis przekazypieniezne.com. To rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz płacenia wysokich opłat za przelewy do Polski.

Mieszkasz w UK i potrzebujesz przesłać pieniędze do Polski?

Przelew z Anglii do Polski może być łatwy i szybki, zwłaszcza korzystając z usług internetowych. Istnieje wiele opcji, takich jak tradycyjny przelew bankowy, usługi transferowe online oraz platformy finansowe.  Można również skorzystać z nowoczesnych aplikacji mobilnych, które umożliwiają wygodne i bezpieczne dokonywanie transferów pieniężnych. Jak w szybki sposób dokonać przelewu z Anglii do Polski

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie WYSLIJ-PRZEKAZ-ZA-DARMO.jpgDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *