Jak bezstresowo mówić po angielsku – podstawowe zasady

Jak bezstresowo mówić po angielsku – podstawowe zasady

Nauka języka angielskiego nie wszystkim przychodzi z łatwością. Niektórzy uczą się go od najmłodszych lat, a mimo to wciąż nie pokonali bariery językowej w takim stopniu, aby prowadzić chociażby proste rozmowy w tym języku. Jednak problemem nie zawsze leży w nas, lecz w sposobie uczenia, który jest nieefektywny. Jeżeli właśnie planujesz wyjazd za granicę albo starasz się o pracę, w której wymagana jest komunikatywna znajomość angielskiego, poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów na to, jak nauczyć się mówić po angielsku.

Jak rozmawiać po angielsku? Pierwsze kroki

Nie umiem mówić po angielsku„, „czuję stres i blokadę na samą myśl o konwersacji w tym języku”, „słabo mówię po angielsku” – z tego typu problemami boryka się wiele osób, również tych, którzy swoje pierwsze kroki w nauce mają już dawno za sobą. Oczywiście można odłożyć pieniądze i zapisać się na kolejny kurs angielskiego, ale pamiętaj, że mówienia możesz uczyć się skutecznie także w domu, bez żadnego nauczyciela. W jaki sposób?

Mówienie po angielsku – zacznij od słuchania

Jak nauczyć się rozmawiać po angielsku? Niektórym może wydawać się dziwne, że słuchanie konwersacji prowadzonych w języku obcym może przygotować nas do mówienia. Otóż jak najbardziej, a na dowód tego wystarczy przypomnieć sobie, w jaki sposób opanowaliśmy swój język ojczysty. Niemowlę czy małe dziecko uczy się mówić właśnie dlatego, że słucha, jak mówią ludzie wokół niego. Przyswaja tę umiejętność naturalnie, dlatego nauka angielskiego ze słuchu może przebiegać podobnie. Przede wszystkim, warto słuchać podcastów. Niech odtwarzają się w tle nawet wtedy, gdy jesteśmy zajęci innymi czynnościami, np. prowadzeniem samochodu czy sprzątaniem. Ta forma przekazu jest dobra zwłaszcza dlatego, że nie rozprasza nas obrazem i możemy w pełni skupić się na tym, co słyszymy. Wystarczy wyszukać w sieci nagrania lub wejść na stronę www.podcastsinenglish.com, gdzie znajdziemy mnóstwo podcastów, w dodatku pogrupowanych pod względem poziomu znajomości języka.

Jak zacząć mówić po angielsku? Możemy też włączać telewizję amerykańską, krótkie video albo oglądać filmy po angielsku. Na Youtubie nie brakuje tego typu materiałów oraz dostępna jest funkcja napisów, dzięki której to, co mówi lektor, możemy widzieć w formie treści na ekranie i swobodnie przeczytać. Możemy więc nauczyć się lepiej wymawiać niektóre znajome pojedyncze słówka, a jeżeli poczujemy, że napisy nie są nam już potrzebne, w każdej chwili możemy ograniczyć się tylko do słuchania głosu po angielsku. Słuchając video nie tylko przyspieszymy naukę mówienia po angielsku, ale i poszerzymy swój zasób słownictwa, nieraz ucząc się całych zwrotów i zdań, które utarły się w komunikacji słownej i które warto znać.

Zacznij mówić po angielsku – czytanie na głos

Jeśli chodzi o angielski, nauka mówienia w języku tym czy innym może odbywać się także poprzez czytanie na głos. W ten sposób uczymy się intonacji,  prawidłowej wymowy i zwyczajnie oswajamy się z tym, by wypowiadać angielskie słowa. Możesz czytać wszystko – począwszy od książek, po gazety, ulotki czy artykuły dostępne w internecie. Warto jednak wybierać treści, które zwyczajnie nas interesują, aby przy okazji tej nauki zbytnio się nie zanudzić. Z czasem zauważysz, że czytasz coraz bardziej płynnie i naturalnie. Mówienia możesz nauczyć się też poprzez zatrzymywanie video z napisami i powtarzanie angielskich zwrotów tak, aby brzmieć jak najbardziej podobnie do oryginału. To dobra metoda zwłaszcza dla tych, którzy czasem nie wiedzą, jak wymawiać różne słowa.

Przygotowanie do rozmowy jako element nauki mówienia po angielsku

Osiągnięcie biegłości w języku zajmuje trochę czasu, ale jeśli potrzebujesz szybko zacząć mówić, bo przed Tobą ważna rozmowa kwalifikacyjna albo spotkanie z kontrahentem, jest i na to sposób. Zanim zaczniesz mówić i zastanawiać się nad każdym wypowiadanym słowem, wystarczy dobrze się przygotować. Po pierwsze, spisz sobie słówka i wyrażenia, które będą Ci niezbędne. Może okazać się, że część z nich to nowe słowa, których nie znasz i które ciężko byłoby Ci zastąpić innymi w rozmowie. Spróbuj też ustrukturyzować swoją wypowiedź, czyli zastanów się, co po kolei powiesz, aby nie spanikować, gdy dopadnie Cię pustka w głowie. Jeżeli mówienie po angielsku sprawia Ci trudność, po takim przygotowaniu prawdopodobnie nikt tego nie zauważy.

Jak nauczyć się mówić po angielsku? Praktyka czyni mistrza

Słuchanie i czytanie to duży krok w kierunku tego, by zacząć mówić w języku angielskim, ale ważna jest też praktyka. Jak ćwiczyć mówienie po angielsku?

Native speaker

Na pytanie, jak szybko nauczyć się mówić po angielsku, odpowiedź jest prosta – poprzez rozmowę po angielsku. Najlepiej prowadzić ją z native speakerem, czyli osobą, dla której jest to język ojczysty. Mamy wówczas pewność, że nie skopiujemy jej błędów, a co więcej – taki rozmówca będzie w stanie wychwycić nasze błędy, np. związane z gramatyką i wyjaśnić nam, jak dane wyrażenie powinno brzmieć poprawnie. Ważne jest, aby konwersacja odbywała się wyłącznie po angielsku, gdyż to zmusi nas do myślenia. Trudno o lepszy sposób na wyszlifowanie swoich umiejętności mówienia po angielsku, ale jeśli nie mamy nikogo, kto pochodziłby z UK, warto rozmawiać chociażby z kimś, kto również ma ten sam cel – nauczyć się mówić płynnie i bez stresu. Wystarczy poszukać takich osób na forach albo grupach tematycznych na Facebooku i umówić się na spotkania na żywo lub online. Możemy też znaleźć je poprzez aplikację Tandem. To serwis społecznościowy łączący ludzi, którzy chcą nauczyć się angielskiego lub dowolnego innego języka.

Mówienie do siebie

Jak mówić płynnie po angielsku? Jeśli czujemy duży opór przed rozmową z drugim człowiekiem, możemy też prowadzić konwersację po angielsku sami ze sobą. Nieważne, czy mówimy na głos czy jedynie w myślach – mówmy do siebie po angielsku przy każdej okazji. Jeżeli jednak zależy nam, aby powoli oswajać się z mówieniem do kogoś, spróbujmy mówić do naszego odbicia z lustrze, zachowując przy tym odpowiednią mimikę i gestykulację. To świetny sposób zwłaszcza dla osób nieśmiałych, którzy czują podwójny stres, gdy mają mówić po angielsku przez dłuższy czas.

Aplikacje do mówienia po angielsku

Jeżeli chcesz szybko i płynnie uczyć się angielskiego, możesz zacząć używać różnego rodzaju aplikacji, które Ci to ułatwią. Twórcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to inteligentniejszych narzędzi tego typu, a niektórzy z nich nawet zapewniają, że korzystanie z ich aplikacji sprawi, że nauczysz się płynnego mówienia po angielsku w ciągu określonej liczby dni. Z pewnością jest to zachęcające, zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów muszą nauczyć się języka w trybie przyspieszonym. Tak czy inaczej, jest to dobry sposób na opanowanie nowego słownictwa czy zasad gramatycznych. Pamiętajmy jednak, że każda aplikacja działa w nieco inny sposób i ważne jest, by wybrać sobie taką, z którą nauka będzie szła nam najbardziej efektywnie. Przykładowo, niektóre narzędzia umożliwiają jedynie odsłuchiwanie gotowych, nagranych rozmów, a niektóre pozwalają na prowadzenie rozmów na żywo w czasie rzeczywistym. Oczywiście bardziej zaawansowane aplikacje zwykle są płatne, choć wiele z nich dostępnych jest za darmo w nieco ograniczonej wersji.

Oto przykłady najpopularniejszych aplikacji do nauki mówienia po angielsku, które będą pomocne, jeżeli chcesz płynnie prowadzić rozmowy w tym języku:

  • Mondly
  • iTalki
  • ELSA
  • EWA
  • Babbel
  • LetMeSpeak
  • Busuu
  • Rosetta Stone
  • SpeakingPal
  • BoldVoice

Nie zapominajmy też, jak duży potencjał do uczenia się języka angielskiego tkwi w zupełnie darmowym narzędziu, jakim jest czat GPT. Wystarczy tylko wpisać odpowiednią komendę, aby stał się on naszą duszą towarzystwa, z którą spędzimy wiele wieczorów na rozmowach w tym języku. Jeśli chcesz się nauczyć rozmowy w konkretnej sytuacji, wpisz np. taki prompt:

Wyobraź sobie, że jesteś chłopakiem z Wielkiej Brytanii o imieniu Oliver i masz 20 lat. Spotykamy się w restauracji na randce. Zacznij rozmowę po angielsku i piszmy na zmianę, tak jakbyśmy rozmawiali na żywo. Poprawiaj też błędy w moich wypowiedziach.”

Pisanie z chatem GPT to idealny sposób na pierwsze przełamanie bariery językowej, ale jeśli wciąż zależy Ci na tym, by nauczyć się biegle mówić po angielsku, a nie pisać, możesz korzystać z czata za pomocą głosu. Wystarczy tylko zainstalować odpowiednie rozszerzenie, np. Google Chrome Talk-to-ChatGPT, aby zyskać możliwość odsłuchiwania wypowiedzi czatu i głosowego wprowadzania własnych.

Angielski – nauka mówienia poprzez pisanie

Jeżeli chodzi o angielski, mówienia można uczyć się też poprzez pisanie. Chodzi o to, że w taki sposób uczysz się niejako „przełączania się” na ten język, czyli konstruowania struktury zdań, która jest nieco inna, niż w języku polskim. Jeżeli bowiem interesuje na płynna znajomość języka angielskiego, musimy najpierw nauczyć się „myśleć po angielsku”, a więc przestawić się na obowiązujący tam specyficzne konstrukcje językowe. Nie ważne czy zdecydujesz się pisać pamiętnik, korzystać z chatu GPT czy udzielać się na forach internetowych – po prostu pisz jak najwięcej, a z czasem przekonasz się, że istnieje cienka granica pomiędzy pisaniem, a tym, żeby zacząć mówić po angielsku płynnie i bezstresowo.

Jak mówić po angielsku – podsumowanie

Jak widać, kurs mówienia po angielsku z powodzeniem jesteśmy w stanie zorganizować sobie sami w zaciszu swojego domu. Wystarczy tylko chcieć mówić i skorzystać z narzędzi, które są na wyciągnięcie ręki. Warto łączyć kilka metod opisanych w artykule i wypróbować, która przynosi nam najlepsze efekty i w której zwyczajnie czujemy się dobrze. Jeżeli ćwiczysz mówienie z zamiarem wyjazdu na stałe do Wielkiej Brytanii, już teraz poznaj nasz serwis przekazypieniezne.pl, który umożliwi Ci wygodne i bezpłatne przesyłanie pieniędzy z konta bankowego w UK na konto w Polsce. To usługa, z której korzysta już ponad 400 tysięcy emigrantów, a pieniądze, które można w ten sposób zaoszczędzić, są niezliczone!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *