Ciąża w UK – jak wygląda macierzyńskie w Anglii

Ciąża w UK – jak wygląda macierzyńskie w Anglii

Większość par osiedlających się na stałe za granicą prędzej czy później decyduje się na powiększenie rodziny. Macierzyństwo w UK to dość szeroki temat, w którym ustalono wiele reguł obowiązujących w zależności od różnych okoliczności. Jeżeli właśnie jesteś w ciąży, z pewnością chciałabyś je poznać. Zapraszamy do przeczytania artykułu, z którego dowiesz się, jak wygląda urlop macierzyński w Wielkiej Brytanii oraz jakie zasiłki możesz otrzymać i jak o nie wnioskować.

Macierzyńskie w Anglii

Ciąża to szczególny czas, który wiele zmienia w naszym życiu. Nie każda kobieta może być wtedy aktywna zawodowo, w związku z czym przyszłe mamy często poszukują informacji na temat tego, ile trwa macierzyński w UK, od kiedy można go rozpocząć i w ogóle komu przysługuje urlop. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania. 

Urlop macierzyński w UK – jak skorzystać?

W Anglii urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która ma status pracownika. Staż pracy nie ma przy tym żadnego znaczenia. Zatrudniona kobieta w ciąży ma obowiązek poinformowania o tym fakcie swojego pracodawcy najpóźniej w 15 tygodniu przed planowanym porodem. Wtedy trzeba też podać, od kiedy chcemy rozpocząć urlop. Oczywiście w razie potrzeby możemy tę datę korygować, ale nie później niż 28 dni przed odejściem na urlop macierzyński. Z kolei pracodawca ma obowiązek, aby w ciągu 28 dni od dnia zgłoszenia informacji o ciąży potwierdzić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu. Warto też wiedzieć, że urlop macierzyński w UK może rozpocząć się automatycznie, jeżeli ciężarna nie stawi się do pracy z przyczyn zdrowotnych związanych z ciążą, w okresie od 4 tygodni przed porodem, bez względu na to, jakie były wcześniejsze ustalenia. 

Ile trwa urlop macierzyński w Anglii?

Długość urlopu macierzyńskiego w UK to maksymalnie 52 tygodnie. Jest on jednak podzielony na dwie części: urlop zwykły (Statutory Maternity Leave trwające 26 tygodni) i urlop dodatkowy (kolejne 26 tygodni). Już 11 tygodni przed planowanym terminem urodzenia dziecka można rozpocząć urlop macierzyński. Warto jednak zaznaczyć, że minimalny wymiar urlopu to 2 tygodnie zaraz po porodzie. Później kobieta ma prawo do rezygnacji z jego dalszej części, ale tylko pod warunkiem, jeśli będzie on kontynuowany przez ojca dziecka. Jeżeli nie, przyszła mama musi wykorzystać urlop w całości.

Wiemy już, ile trwa urlop macierzyński w UK, ale warto też wiedzieć, że w tym czasie odprowadzane są składki emerytalne oraz kontynuowane jest prawo urlopu. Z kolei po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, kobieta ma zapewniony powrót do pracy – nawet jeśli jej dotychczasowe stanowisko pracy zostało zlikwidowane, firma ma obowiązek zaoferować jej inne. Jeżeli pracodawca zwolni ją albo nie przedłuży umowy o pracę na czas określony z powodu ciąży, pracownica może wystąpić do Sądu Pracy o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania stosunku pracy.

Zasiłek macierzyński w Anglii

Tematem ważnym dla każdej kobiety w ciąży są także świadczenia pieniężne, które może wówczas otrzymać. Dowiedzmy się, w jakich sytuacjach przysługują poszczególne rodzaje zasiłków macierzyńskich w UK, jak się o nie ubiegać oraz jaka jest ich wysokość.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński UK?

Na początek trzeba zaznaczyć, że zasiłek macierzyński w UK może otrzymać każda kobieta w ciąży, która jest legalnie zatrudniona. Nie ma znaczenia, czy pracuje na pełny etat, czy jedynie na część etatu, a także czy ma podpisaną umowę o pracę na czas określony czy nieokreślony. Wsparcie obejmuje nawet osoby tymczasowo zatrudnione, a także stażystki i praktykantki. 

Zacznijmy od tego, że istnieją dwa rodzaje zasiłku macierzyńskiego w Anglii. Pierwszy to Statutory Maternity Pay, który wypłacany jest przez pracodawcę, natomiast drugi to Maternity Allowance, czyli zasiłek od angielskiego rządu. Masz prawo otrzymać ustawowy zasiłek macierzyński jedynie w przypadku, gdy nie możesz otrzymać zasiłku od pracodawcy, bo nie spełniasz ku niemu wymagań. O jakich wymaganiach mowa?

Aby móc ubiegać się o ustawowy zasiłek macierzyński od pracodawcy, musisz pracować u niego co najmniej 26 tygodni, a Twoje średnie zarobki muszą wynosić minimum 120 GBP tygodniowo. Jeżeli spełniasz te warunki, pamiętaj, że kwalifikujesz się do otrzymania wynagrodzenia za urlop macierzyński, nawet wtedy, gdy nie zamierzasz wrócić do pracy po zakończeniu urlopu. Zasiłek ten jest bezzwrotny, a więc w takiej sytuacji pracodawca nie będzie mógł wezwać Cię do oddania pieniędzy. Jeżeli natomiast nie spełniasz któregoś z powyższych warunków, masz szansę na Maternity Allowance, czyli zasiłek rządowy. 

Co do zasady, zasiłek rządowy jest przeznaczony także dla wszystkich kobiet, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Jednak aby otrzymywać zasiłek macierzyński UK Maternity Allowance, również trzeba spełniać kilka warunków. Po pierwsze, Twój okres zatrudnienia lub pracy w ramach własnej firmy musi wynosić co najmniej 26 tygodni w okresie 66 tygodni przed porodem. Okres 66 tygodni kwalifikowany jest jako tzw. Test Period. Po drugie, Twoje zarobki lub przychody Twojej firmy muszą wynosić średnio przynajmniej 30 GBP tygodniowo w ciągu 13 tygodni Test Period. Po trzecie, musisz być regularnym płatnikiem składek HMRC. 

Może się zdarzyć, że Twoja sytuacja nie pozwala ubiegać się o zasiłek od pracodawcy ani o zasiłek Maternity Allowance. Prawo przewiduje jednak kilka wyjątkowych przypadków, w których rządowy zasiłek macierzyński w UK przyznawany jest w pomniejszonej kwocie na okres 14 tygodni. Dzieje się tak, gdy przez 13 tygodni w okresie 66 tygodni przed porodem:

  • byłaś zamężna lub pozostawałaś w stałym związku,
  • nie byłaś nigdzie zatrudniona ani nie prowadziłaś własnej działalności,
  • angażowałaś się w działalność gospodarczą partnera, ale nie otrzymywałaś za to wynagrodzenia,
  • Twój partner prowadził firmę, miał status osoby samozatrudnionej i regularnie uiszczał składki Class 2 National Insurance.

Jak ubiegać się o macierzyński w UK?

Jeżeli kwalifikujesz się do otrzymania zasiłku od pracodawcy, musisz powiadomić go o chęci otrzymania takiego wsparcia minimum 28 dni przed datą, od której chcesz rozpocząć pobieranie pieniędzy. Jak ubiegać się o ten rodzaj zasiłku macierzyńskiego w Anglii? Oprócz samej informacji musisz przedstawić pracodawcy również zaświadczenie od lekarza o ciąży (MATB1), na którym podana będzie przewidywana data porodu.

Jeżeli natomiast ubiegasz się o Maternity Allowance, musisz skontaktować się z miejscowym biurem Social Security lub Jobs & Benefits, aby pobrać wniosek do wypełnienia. Należy złożyć go zaraz po 26. tygodniu ciąży wraz z formularzem SMP1, który powinnaś otrzymać od pracodawcy oraz z dokumentem MATB1, który otrzymasz od położnej. W przypadku kobiet prowadzących własną działalność, potrzebna może być też informacja o posiadaniu certyfikatu Small Earnings Exception.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w UK

Na początek warto zaznaczyć, że wysokość zasiłku macierzyńskiego w Anglii nie jest w żaden sposób uzależniona od sytuacji materialnej danej osoby czy od wysokości dochodów w jej gospodarstwie domowym. Trzeba też pamiętać, że zasady związane z Maternity Pay and Leave mogą się zmieniać, chociażby ze względu na inflację. Najaktualniejsze informacje znajdziesz zawsze na rządowej stronie.

Zasiłek macierzyński w UK od pracodawcy przysługuje do 39 tygodnia urlopu. Przez pierwsze 6 tygodni jego wysokość wynosi 90% średniego tygodniowego wynagrodzenia i stawka liczona jest na podstawie Twoich zarobków pomiędzy 18 a 26 tygodniem ciąży. Z kolei przez następne 33 tygodnie zasiłek wypłacany będzie w kwocie 172,48 GBP albo w dalszym ciągu będzie stanowił 90% średnich zarobków tygodniowych. To, jaka wersja będzie obowiązywała przez kolejne 33 tygodnie, zależy od tego, która kwota jest niższa. Warto dodać, że w czasie wypłaty tego świadczenia, podatek oraz składki na ubezpieczenie społeczne są normalnie odprowadzane. Jeżeli zdarzy się, że zachorujesz pod koniec okresu, w którym pobierasz zasiłek macierzyński w Anglii od pracodawcy, możesz ubiegać się o ustawowy zasiłek chorobowy. 

Jeżeli zaś chodzi o rządowy zasiłek macierzyński w Anglii, jest on wypłacany przez Jobcentre Plus co 2 lub 4 tygodnie i można otrzymać go najwcześniej 11 tygodni przed spodziewanym dniem narodzin dziecka. Przez pierwsze 39 tygodni zasiłek ten jest wypłacany w kwocie 172,48 GBP albo stanowiącej 90% średnich tygodniowych zarobków (w zależności od tego, która z kwot jest mniejsza), natomiast przez kolejne maksymalnie 14 tygodni wypłata zmniejsza się do 27 GBP tygodniowo. Jednak, jak zostało wcześniej wspomniane, świadczenie to w szczególnych sytuacjach może być wypłacane w pomniejszonej kwocie, tj. 27 GBP tygodniowo. 

Macierzyński w Anglii – podsumowanie

Jak widać, macierzyństwo na Wyspach pod niektórymi względami jest lepsze, w porównaniu z sytuacją kobiet w ciąży w Polsce. Łatwiejsza jest chociażby dostępność zasiłków. Pamiętajmy też, że urlop macierzyński UK to nie wszystko. Gdy nasz potomek będzie już na świecie, mamy prawo ubiegać się o urlop rodzicielski, a także mamy szansę otrzymać zasiłek na dziecko (Child Benefit).

Jeżeli z różnych względów potrzebujesz przesyłać część swojego zasiłku macierzyńskiego UK lub zgromadzonych oszczędności do krewnych czy przyjaciół w Polsce, nie warto robić tego tradycyjnym przelewem bankowym, bo dużą część kwoty pochłonie wtedy prowizja banku. W serwisie przekazypieniezne.com wydasz o wiele mniej, a nawet zrobisz całkowicie darmowe przelewy! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *