Kuchnia brytyjska od A do Z

Kuchnia brytyjska od A do Z

Kuchnia brytyjska od A do Z – podstawowe potrawy

Wokół kuchni brytyjskiej narosło wiele opinii. Niektórzy nie mają na jej temat pochlebnego zdania, uważając ją za tłustą, niezdrową i pozbawioną wyrazistego smaku. Jednak z drugiej strony nie da się ukryć, że najsłynniejsi kucharze na świecie pochodzą właśnie z Wysp, a ich porady kulinarne są bardzo cenione. Jak więc jest naprawdę? W artykule znajdziesz fakty na temat współczesnej kuchni angielskiej czy szkockiej oraz poznasz popularne potrawy i ciekawostki na temat składników czy samej kultury spożywania posiłków w Wielkiej Brytanii.

Kuchnia brytyjska – czym się charakteryzuje?

Zanim powiemy, czym się charakteryzuje kuchnia Wielkiej Brytanii, zacznijmy od krótkiej historii. Otóż trzeba wiedzieć, że jej smaki dość znacznie zmieniały się na przestrzeni lat. Wpływ na to miały zarówno inspiracje z kulinariów Rzymian czy Francuzów, jak i rosnąca dostępność składników, w tym przypraw. Dużym krachem w jej historii był jednak okres obu wojen światowych, kiedy to produktów spożywczych nie było pod dostatkiem. Dziś jednak nie można narzekać na zaopatrzenie, a sama sztuka kulinarna jest dobrze rozwinięta. Oczywiście najlepiej przekonać się o tym na własnych kubkach smakowych, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zaczerpnąć na ten temat choć trochę informacji. 

Jakie jest jedzenie w Wielkiej Brytanii? Przede wszystkim syte, ale i dobrze doprawione. Często wyczuwalne są w nim przyprawy takie jak curry, czarny pieprz, chilii, ostra papryka, papryka wędzona, czosnek, gałka muszkatołowa, imbir, kmin rzymski, cynamon czy szafran. Brytyjczycy lubują się w mięsach, zwłaszcza w jagnięcinie, wołowinie i wieprzowinie, ale popularny jest też indyk i kurczak. Ważnym elementem potraw jest także gęsty sos. Również stawia się na to, by był ostry i aromatyczny. Do czołówki najczęściej wykorzystywanych produktów z pewnością zalicza się też ocet. Skrapia się nim praktycznie wszystko, nawet frytki. Przy temacie kuchni Wielkiej Brytanii trzeba wspomnieć jeszcze o jednej ważnej rzeczy – jest ona nastawiona na przeciwdziałanie marnotrawstwu. Wyrazem tego jest chociażby to, że często niedojedzone warzywa miesza się z ziemniakami i przysmaża na oleju tworząc płaskie placuszki – tzw. Bubble and Squeak.

Kuchnia angielska – co jedzą Anglicy?

Posiłki Brytyjczyków zwykle obfitują w kalorie. Stawia się głównie na mięsne składniki, dlatego wegetarianie nie będą mieli zbyt dużego wyboru przeglądając brytyjskie menu. Poznajmy jednak typowe angielskie jedzenie, które serwowane jest na śniadania, obiady i desery.

Angielskie jedzenie śniadania – English Breakfast

Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, w tym Anglię, jedzenie podawane w ramach śniadania jest tam wyjątkowo kaloryczne i syte. To przyzwyczajenie jeszcze z dawnych czasów, kiedy posiłek zjadany o poranku musiał wystarczyć mężczyźnie na wiele godzin intensywnej pracy fizycznej. Oczywiście w ciągu tygodnia, kiedy wszyscy spieszą się do pracy, śniadanie angielskie serwowane jest w lżejszej wersji, składającej się podobnie jak u nas z kanapek czy posiłków mlecznych, ale w weekend cała rodzina zasiada do stołu, aby wspólnie spożyć pełne angielskie śniadanie (tzw. Full English Breakfast). Z czego się składa? Przede wszystkim z bekonu, pieczarek, fasolki, jajka sadzonego, kiełbasy, tostów z dżemem pomarańczowym albo dżemem truskawkowym, a nawet małych placków ziemniaczanych (tzw. hash browns). Zwykle wszystko to smażone jest na jednej dużej patelni.

Do śniadania można podać kawę, ale warto wiedzieć, że mieszkańcy Wysp Brytyjskich są miłośnikami picia herbaty. Piją ją kilka razy dziennie, o różnych porach, ale prawdziwym rytuałem stało się spożywanie jej o godzinie 17. To tradycja, którą Brytyjczycy wzięli sobie do serca, a zapoczątkowana została w roku 1840 przez ówczesną księżną Bedford Annę Marię Russel, która uznała, że przerwa pomiędzy jedzeniem w Wielkiej Brytanii lunchu i kolacji jest zbyt długa i trzeba wprowadzić dodatkowy posiłek, aby w tym czasie nie doskwierał głód. Stała się nim właśnie herbata z ciasteczkami. Oczywiście możemy wybrać dowolną herbatę, ale warto wiedzieć, że w Anglii najpopularniejsza jest regionalna Yorkshire Tea.

Anglia – dania na obiad

Jeżeli chodzi o Anglię, dania, które można przygotowywać jako główny posiłek dnia, są różne. Praktycznie w każdym obecne jest jednak mięso. Najczęściej towarzyszą mu dodatki warzywne, pieczarki i ziemniaki – pieczone lub pod postacią puree albo frytek. Raczej nikt nie kojarzy Wielkiej Brytanii z makaronami, gdyż faktycznie nie są tam popularne. Przechodząc jednak do szczegółowego omówienia specjałów kuchni angielskiej, potrawy, które szefowie kuchni polecają w porze obiadu to przede wszystkim:lka, brukselka czy marchewka. Uzupełnieniem tego dania jest ciemny sos oraz tzw. Yorkshire Pudding, czyli danie z ciasta, uformowane w specyficzny kształt i pieczone w piekarniku;

  • Bangers and Mash – czyli kiełbaski podane z tłuczonymi ziem
  • Fish and Chips – ryba z frytkami smażona na głębokim tłuszczu to jedna z najbardziej tradycyjnych potraw w Anglii. Zwykle skropiona jest octem oraz podawana z puree z groszku;
  • Sunday Roast tradycyjny angielski obiad niedzielny to właśnie Sunday Roast. Składa się z pieczonego mięsa i pieczonych ziemniaków. Do tego serwowane jest nadzienie oraz warzywa, takie jak groszek, kalafior, brokuł, fasoniakami i polane sosem mięsnym. To przysmak, który często serwowany jest też w ramach kolacji;
  • Black pudding – to kaszanka z podrobów i krwi;
  • Chicken Tikka Masala – wśród znanych potraw angielskiej kuchni jest też to oto danie, wywodzące się z kuchni pakistańskiej. Składają się na niego usmażone filety z kurczaka i sos masala; 
  • Cottage Pie –  to placki z wołowiny i dodatków, zapiekane pod warstwą tłuczonych ziemniaków. Nieraz dolną warstwę stanowi też mięso mielone z sosem i warzywami, a górną puree z ziemniaków. Ta potrawa kuchni angielskiej przypadnie do gustu wszystkim fanom zapiekanek;
  • Stake and ale pie – tego typu tarty czy placki nadziewane można znaleźć w każdym pubie. Podawane są ze stekiem gotowanym w piwie;
  • Jacket potato – jak sugeruje nazwa, to ziemniak w mundurku. Poddawany jest pieczeniu, a następnie przecinany i uzupełniany dodatkami, np. pastą rybną albo warzywami, a całość obsypana zostaje serem Cheddar;
  • Beef Wellington – to również danie z tradycyjnej kuchni brytyjskiej, którego głównym składnikiem jest pieczona polędwica wołowa. Zwykle uzupełniana jest grzybami lub pasztetem, a następnie owijana w ciasto francuskie. Na talerzu znajduje się najczęściej w towarzystwie pieczonych ziemniaków i pieczarek.

Desery po daniach angielskich

Trzeba przyznać, że Brytyjczycy lubią zajadać się słodkimi ciastami czy bułeczkami. W czołówce najsłynniejszych deserów znajduje się Apple Pie, czyli coś na wzór naszej szarlotki. Jej wierzch ozdobiony jest charakterystyczną kratą z ciasta. Inny przykład to Crumble, czyli ciasto z rabarbarem, jabłkami i kruszonką na wierzchu. Warto dodać, że nie zawsze po tradycyjnym angielskim obiedzie zjadany jest słodki deser. Przykładem jest tutaj Scones with jam and cream, czyli wypieki z suszonymi owocami i rodzynkami, które mogą mieć słony albo neutralny smak. Popularne jest także Bread and butter pudding, czyli zapiekany chleb z masłem i przyprawami.

Nie można zapominać, że brytyjska kuchnia ma też swoje własne słodkie specjały, które można nabyć w sklepach. Mowa np. o szkockich ciasteczkach Digesive biscuit albo Hobnob biscuit. Rolę deseru w mniej słodkiej wersji idealnie spełnią także Doritosy. Są to brytyjskie nachosy o smaku paprykowym, które uwielbiają kupować również emigranci.

Ciekawostki o angielskich potrawach i ich spożywaniu

Dowiedzieliśmy się już wiele na temat brytyjskich dań, ale warto jeszcze poznać ciekawostki o samych składnikach, z których są tworzone oraz o samej kulturze jedzenia w Anglii.

Ciekawe produkty w brytyjskich potrawach

Możemy wymienić dwa główne produkty, które pochodzą z Wielkiej Brytanii i są tam szeroko stosowane. Pierwszy to tzw. Marmite. Jest produktem ubocznym procesu warzenia piwa. Jego smak i kremowa konsystencja sprawia, że świetnie nadaje się jako dodatek do popularnego jedzenia w Anglii – zup, sosów, mięs, marynat, a nawet do zwykłych kanapek. Z kolei drugi ze wspomnianych produktów to ser Cheddar. Jest on dziełem Brytyjczyków, tymczasem wiele osób błędnie myśli, że pochodzi z Francji. 

Brytyjskie jedzenie w restauracjach

W Wielkiej Brytanii ludzie chętnie jedzą w knajpach. Mowa tutaj zarówno o młodych osobach, jak i o seniorach, dla których jest to pewien sposób rozrywki i okazji do nawiązania znajomości. Niektórzy wybierają się do restauracji nawet na śniadania. Jedzenie na mieście nie zawsze trzeba jednak kojarzyć z czymś złym, bowiem w UK funkcjonuje coś takiego, jak pub food, czyli w naszym rozumieniu – kuchnia domowa. Nie ma więc problemu, by zamówić zdrowsze, tradycyjne jedzenie w Londynie czy innym dużym mieście, w którym na ogół roi się od fast-foodów. Ciekawostką jest również to, że podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy Brytyjczycy często organizują w restauracjach spotkania rodzinne. Lokale serwują wówczas przepyszne świąteczne specjały, o których możesz przeczytać więcej w artykułach na naszym blogu poświęconych brytyjskim tradycjom świątecznym.

Kuchnia angielska – potrawy z innych stron świata

Warto też dodać, że kuchnia Wielkiej Brytanii ciągle ewoluuje i jest otwarta na inspiracje z innych kultur. Przykładem jest chociażby chutney, czyli indyjski sos z pomidorów i jabłek, którzy Brytyjczycy masowo wykorzystują jako dodatek do swoich dań mięsnych. Oprócz tego ewidentnie nie stronią od próbowania smaków pochodzących z innych zakątków świata, bowiem oprócz tradycyjnego jedzenia w Londynie bez problemu znajdziemy też restauracje, które serwują dania kuchni francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, meksykańskiej, indyjskiej, chińskiej czy tajskiej.

Kuchnia brytyjska – podsumowanie

Jak widać, tradycyjne potrawy w Anglii to bogactwo smaków i aromatów, którego z pewnością warto spróbować. Jeżeli zainteresowała Cię kuchnia angielska, przepisy na popularne dania bez problemu znajdziesz w internecie i będziesz mógł zrobić je w swoim domu. Jeżeli potrzebujesz do tego specyficznych składników to wiedz, że w większych miastach w Polsce istnieją sklepy z oryginalnymi produktami spożywczymi z Wielkiej Brytanii. Możesz zamówić je także online. Jeżeli chcesz być na bieżąco z informacjami o ciekawych wydarzeniach w UK i tamtejszych zwyczajach, zapraszamy do obserwowania naszego bloga. Pamiętaj też, że możesz skorzystać z naszego serwisu, aby w tani i wygodny sposób realizować przelewy pieniężne z UK do Polski.

Mieszkasz w UK i potrzebujesz wysłać pieniędze do Polski?

Przelew z Anglii do Polski może być łatwy i szybki, zwłaszcza korzystając z usług internetowych. Istnieje wiele opcji, takich jak tradycyjny przelew bankowy, usługi transferowe online oraz platformy finansowe.  Można również skorzystać z nowoczesnych aplikacji mobilnych, które umożliwiają wygodne i bezpieczne dokonywanie transferów pieniężnych. Jak w szybki sposób dokonać przelewu z Anglii do Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *