Polskie portale w UK

Polskie portale w UK

Lista stron internetowych przydatna dla Polaków wybierających się do Anglii

Polacy w Anglii i w całej Wielkiej Brytanii tworzą ogromną społeczność. Nic więc dziwnego, że aby ułatwić sobie wzajemną komunikację, powstało wiele portali ogłoszeniowych dla Polaków w UK czy portali informacyjnych, na których publikowane są artykuły w języku polskim. Jeżeli właśnie przenosisz się do Wielkiej Brytanii albo dopiero co rozpocząłeś tam życie, warto poznać listę stron internetowych, które przydatne są emigrantom i pozwalają szybciej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Znajdziesz ją w tym artykule.

Ogłoszenia Anglia – brytyjskie tablice ogłoszeniowe

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką robimy po przyjeździe na Wyspy albo jeszcze przed przyjazdem, jest ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej. W Wielkiej Brytanii czeka wiele ofert pracy dla Polaków i innych obcokrajowców, ale trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Oczywiście możemy wpisywać w wyszukiwarkę internetową hasło „Polacy w UK ogłoszenia o pracę”, ale szybciej i łatwiej jest wejść bezpośrednio na najpopularniejsze tablice ogłoszeniowe. Ogłoszenia, które tam znajdziemy, pochodzą zwykle od agencji zatrudnienia, dlatego możemy liczyć na łatwy kontakt i ich wsparcie w całym procesie rekrutacji. Najwięcej ogłoszeń o pracę w UK znajdziemy na następujących portalach:

 • praca-anglia24.pl
 • pracaanglia.pl
 • pracuj.uk
 • poloniusz.pl
 • strefa.co.uk

Wymienione portale mają rozbudowany katalog firm, które nieustannie wstawiają tam nowe oferty pracy. Korzystając z wyszukiwarki dostępnej na każdej z tych stron, z łatwością znajdziemy pracę w konkretnym mieście, np. Birmingham i w konkretnej branży. Możemy też odpowiednio poustawiać filtry, aby wyświetlały nam się np. jedynie prace z zakwaterowaniem, bez wymaganej znajomości języka i bez doświadczenia. Warto też wiedzieć, że jeśli chodzi o Polonię UK, ogłoszenia o pracę dedykowane dla tej społeczności są zwykle wyczerpująco opisane. Znajdziemy w nich informację o wynagrodzeniu, a nawet liczbę odsłon danego ogłoszenia, która pozwoli nam zorientować się, jak wiele osób jest nim zainteresowanych.

Przeprowadzając się do UK, musimy jeszcze mieć gdzie mieszkać. Rynek nieruchomości w UK ma bogatą ofertę mieszkań i pokoi na wynajem, a najwięcej ogłoszeń i reklam na ten temat znajdziemy na portalach:

 • housinganywhere.com
 • polonia24.co.uk
 • poloniusz.pl
 • morizon.pl
 • strefa.co.uk

Na wspomnianych portalach internetowych UK znajdziemy zarówno ogłoszenia użytkowników, jak i agencji pośredniczących w wynajmie. Aby zawęzić wyniki, również mamy możliwość skorzystania z wielu filtrów, np. dotyczących wielkości mieszkania, lokalizacji, umeblowania czy samej ceny. Prawie wszystkie afisze mają zdjęcia, a niekiedy dostępna jest również opcja view, czyli wirtualny spacer po nieruchomości.

Portale ogłoszeniowe dla Polaków w UK zwykle są także miejscem wymiany innego rodzaju ogłoszeń, np. związanych ze sprzedażą samochodu czy oddaniem używanych mebli.

Finanse i kursy walut – polskie portale w Anglii

Praca i finanse to dwie ściśle powiązane ze sobą sfery, bowiem zarabiając pieniądze w UK prędzej czy później trzeba pomyśleć o ich zainwestowaniu czy przewalutowaniu. Aby nie przegapić dobrego momentu, warto śledzić polskie strony internetowe w Anglii, które informują o kursach walut. Z reguły taką informację znajdziemy na wszystkich portach informacyjnych, o których będzie dokładniej mowa w dalszej części artykułu. Pamiętajmy jednak, że oferta wymiany walut potrafi diametralnie różnić się w poszczególnych bankach czy serwisach umożliwiających transfery pieniężne. Do tego dochodzą dodatkowe prowizje od każdego przelewu, które nieraz pochłaniają znaczną część transferowanej kwoty.

Jeżeli chcemy przesłać pieniądze z brytyjskiego konta bankowego na konto polskie, mamy do dyspozycji wiele portali internetowych w Anglii, ale zdecydowanie najlepszą opcją jest skorzystanie z przekazypieniezne.com. To portal, poprzez który zupełnie za darmo lub za symboliczną opłatą możemy dokonywać przelewów z UK do Polski. Jego baza użytkowników aktualnie liczy już ponad 00 tysięcy osób i ciągle się rozrasta. Przekazypieniezne.com stworzyło też wygodną aplikację na telefon, dzięki której w mgnieniu oka jesteśmy w stanie wysłać pieniądze nawet wtedy, gdy jesteśmy z dala od laptopa.

Polskie portale w UK przedstawiające życie w UK

Pierwsze miesiące w UK to czas aklimatyzowania się do nowego miejsca, społeczności i kultury. Nie jest to łatwy proces, ale możemy ułatwić go sobie dzięki czytaniu portali dla Polaków w Anglii i innych częściach Wielkiej Brytanii. Są to specjalne serwisy opisujące różne sfery życia w UK z polskiej perspektywy. Często artykuły są tam podzielone na tematyczne panele lub dostępna jest wyszukiwarka, dzięki której szybko możemy odnaleźć interesujący nas temat.

Ogólnie tego typu polskie strony w UK stanowią źródło cennych informacji, np. na temat brytyjskich zwyczajów czy przepisów prawnych. Artykuły w nich zamieszczane często mają też formę poradników dla Polaków, dotyczących np. tego, jak polepszyć swoje umiejętności językowe, co robić lub czego nie robić w odniesieniu do Brytyjczyków, aby nie popełnić social faux pas, na co zwrócić uwagę podpisując umowę o wynajem mieszkania czy jak wybrać ubezpieczenie samochodu w UK. Artykuły te zwykle są ogólnie dostępne i bezpłatne, gdyż serwisy tego typu utrzymują się z drobnych usług, ogłoszeń oraz reklam. Przykładem jest nasz serwis – przekazypieniezne.com. Na blogu regularnie zamieszczamy ciekawostki ze świata UK, które powinien znać każdy przyjezdny mieszkaniec Wysp.

Polskie portale informacyjne w UK

Jeżeli chodzi o polskie strony internetowe w UK, to warto wiedzieć, że istnieje też wiele serwisów informacyjnych prowadzonych przez polskojęzycznych redaktorów. Znajdziemy na nich wszystko – począwszy od plotek o celebrytach i prognoz pogody, po informacje o Brexicie, Covid-19 czy o dokonaniach Polki Igi Świątek. Z reguły artykuły można polubić i udostępnić w mediach społecznościowych, aby podzielić się nimi ze znajomymi. Można też zalajkować fanpage danego portalu, aby informacje o ciekawych artykułach wyświetlały nam się bezpośrednio podczas przeglądania Facebooka.

Wiele wiadomości z UK, które znajdziemy na tego typu polskich portalach informacyjnych w UK, dostępnych jest też w polskich źródłach informacyjnych, a część z nich to nawet typowo polskie wydarzenia. Jeżeli chcemy nieco zawęzić newsy, warto wiedzieć, że wiele portali podzielonych jest na lokalne serwisy, np. na aktualności jedynie z Walii czy jedynie z Irlandii Północnej. Na polskich portalach w Wielkiej Brytanii często znajdziemy też kalendarium z najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi w różnych miastach w Anglii, przede wszystkim w Londynie i innych większych miastach, takich jak m.in. Liverpool, Bristol czy Buckingham. To ważne dla tych, którzy nie chcą przegapić imprez czy koncertów organizowanych w ich okolicy. Oto najpopularniejsze polskie portale informacyjne w UK:

 • samiswoi.news.co.uk
 • samiswoiradio.co.uk

Społecznościowe polskie portale internetowe w UK

Istnieją też polskie strony w Anglii, które skupiają przyjezdną społeczność i są nastawione na umożliwianie wspólnej, swobodnej komunikacji taką rolę spełniają grupy na Facebooku, np. „Polacy w Anglii”, „Polacy w UK”, „Polacy w Szkocji” czy „Polacy w Londynie”.

Nie zapominajmy, że wiele Polaków w Wielkiej Brytanii to single i singielki poszukujące swoich drugich połówek. Życie na obczyźnie wcale nie wyklucza możliwości znalezienia kogoś ciekawego, również wśród społeczności polskiej. Oto lista randkowych portali internetowych UK:

 • Randkujmy.co.uk
 • PolishHearts.co.uk
 • Buziak.co.uk
 • Polrandki.com

Portale polonijne w UK – podsumowanie

Jak widać, społeczność polska w Zjednoczonym Królestwie zbudowała bogatą bazę serwisów, które ułatwiają codzienną komunikację i bycie na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami. Pamiętajmy jednak, że portale dla Polaków w Anglii to nie wszystko. Na Wyspach istnieje też wiele organizacji prowadzących działania na rzecz polskich emigrantów. Przykładem jest chociażby POSK, czyli Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, który realizuje przeróżne projekty, np. Polonijny Dzień Seniora. Jeżeli należysz do polonii w UK, warto współtworzyć tego rodzaju organizacje i stowarzyszenia, aby podtrzymywać i krzewić polską kulturę oraz zapewnić sobie sposobność do nawiązywania nowych znajomości z rodakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *