Praca dla Polaków w Anglii – gdzie warto pracować?

Praca dla Polaków w Anglii – gdzie warto pracować?

Praca dla Polaków w UK – w jakich zawodach jest największe zapotrzebowanie?

Zastanawiasz się nad podjęciem zatrudnienia za granicą? W jakim zawodzie warto pracować w Anglii? W artykule przedstawimy możliwości oferuje brytyjski rynek pracy, podpowiemy jak skutecznie podjąć zatrudnienie w Wielkiej Brytanii oraz jakie zawody najlepiej wykonywać w tym kraju.

Praca w Anglii – co warto wiedzieć?

Praca w Anglii to marzenie wielu Polaków, którzy szukają lepszych warunków zatrudnienia i możliwości rozwoju zawodowego. Jednak zanim zdecydujemy się na podjęcie zatrudnienia za granicą, warto poznać kilka istotnych kwestii związanych z pracą w Anglii.

W pierwszej kolejności warto zaznajomić się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi zatrudnienia, takimi jak minimalna stawka godzinowa czy regulacje dotyczące godzin pracy i odpoczynku. Ponadto, dobrze jest zorientować się w systemie podatkowym oraz systemie ubezpieczeń społecznych obowiązujących w Wielkiej Brytanii. Bardzo istotne jest również przygotowanie dokumentów niezbędnych do podjęcia zatrudnienia za granicą, takich jak CV w wersji angielskiej, konto bankowe, numer ubezpieczenia społecznego, czy numer podatkowy.

Niezwykle ważne jest także zdobycie informacji na temat warunków mieszkaniowych i kosztów utrzymania, aby w pełni oszacować swoje możliwości finansowe. Przed wyjazdem warto również zapoznać się z obowiązującymi zwyczajami i normami obowiązującymi w brytyjskim miejscu pracy, aby uniknąć nieporozumień i kulturowego szoku. Praca w Anglii może być świetną okazją do zdobycia nowego doświadczenia zawodowego, poznania nowych ludzi i rozwijania umiejętności językowych. Jednak aby była udana, wymaga solidnego przygotowania i dokładnej wiedzy na temat warunków i wymagań związanych z pracą za granicą. Dlatego tak istotne jest, aby przed podjęciem decyzji o pracy w Anglii, gruntownie przygotować się w tej kwestii. 

Praca w UK po Brexicie

Praca w Wielkiej Brytanii po Brexicie to zagadnienie, które budzi wiele emocji i wątpliwości. Od marca 2019 roku Wielka Brytania formalnie opuściła Unię Europejską, co stwarza wiele niepewności zarówno dla brytyjskich pracodawców, jak i dla obywateli UE pracujących w UK.

U wielu osób pojawiła się obawa, że ograniczenia w swobodzie przepływu osób mogą skutkować spadkiem liczby pracowników z zagranicy, co mogłoby negatywnie wpłynąć na brytyjską gospodarkę. Z drugiej strony, Brexit może otworzyć nowe możliwości dla obywateli UK, którzy do tej pory mieli ograniczony dostęp do niektórych miejsc pracy ze względu na konkurencję ze strony pracowników z UE. 


Jednym z najbardziej palących problemów po Brexicie jest kwestia statusu obywateli UE mieszkających i pracujących w UK. Wielka Brytania zapewniła, że wszyscy obywatele UE, którzy mieszkali w UK przed 31 grudnia 2020 roku, będą mieli prawo do uzyskania specjalnego statusu osoby osiedlonej, co pozwoli im na kontynuację pracy i życia w Wielkiej Brytanii. Jednakże, nadal istnieją obawy i niepewności co do procedury uzyskania tego statusu oraz obawy co do braku równego traktowania w miejscu pracy po Brexicie.
Warto również zwrócić uwagę na kwestie związane z regulacjami dotyczącymi zatrudnienia, płacą minimalną oraz dostępem do świadczeń socjalnych dla pracowników z UE po Brexicie. Brexit może skutkować zmianami w prawie pracy oraz wymaganiami dotyczącymi zatrudnienia, co może mieć konsekwencje dla obywateli UE pracujących w UK. Specjaliści ds. prawa pracy zauważają, że konieczne będzie dostosowanie się do nowych przepisów i przepisów, które mogą mieć wpływ na warunki zatrudnienia dla wszystkich pracowników, zarówno brytyjskich, jak i obywateli UE.

Najlepsza praca w Anglii czyli jaka?

Najlepsza praca w Anglii może być różna dla różnych osób, ponieważ to, co jest idealne dla jednej osoby, może niekoniecznie być idealne dla innej. Dla jednego może to być praca związana z pasją lub zainteresowaniami, dla innego może to być praca, która zapewnia stabilność finansową, a dla kogoś innego może to być praca, która oferuje możliwości rozwoju zawodowego. Dlatego trudno jest jednoznacznie określić, jaka praca jest najlepsza w Anglii.

Jednakże, istnieje wiele kryteriów, które mogą pomóc w zdefiniowaniu tego, czym jest „najlepsza praca”. Może to być praca, która oferuje atrakcyjne wynagrodzenie oraz dodatkowe korzyści, jak na przykład ubezpieczenie zdrowotne czy dodatkowe dni wolne. Dla niektórych osób ważne jest również, aby praca była zgodna ze ich wartościami i przekonaniami, co może sprawić, że praca stanie się satysfakcjonująca nie tylko finansowo, ale także emocjonalnie. Inne osoby mogą uważać, że najlepsza praca to taka, która daje im możliwość wyjazdu zagranicznego, rozwijania umiejętności językowych oraz poznawania nowych kultur. Dla wielu osób kluczowym kryterium jest również możliwość równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, dlatego praca, która zapewnia elastyczny czas pracy, może być uznawana za najlepszą.

Wreszcie, niektórzy mogą uważać, że najlepsza praca to taka, która daje im poczucie spełnienia oraz wpływu na świat, na przykład poprzez pracę charytatywną lub społeczną. Tak więc, najlepsza praca w Anglii może być bardzo zróżnicowana, zależnie od indywidualnych preferencji i wartości. Ważne jest, aby każda osoba określiła, czym dla niej jest najlepsza praca, i dążyła do jej realizacji, aby osiągnąć satysfakcję zawodową i osobistą. 

Najlepiej płatne zawody w Anglii dla Polaków

Według badań przeprowadzonych przez różne agencje zatrudnienia, w Anglii najlepiej płatnymi zawodami dla Polaków są m.in.

  • specjalista ds. IT,
  • kierowca ciężarówki,
  • elektryk,
  • programista,
  • inżynier,
  • oraz pracownik budowlany.

Zatrudnienie w tych branżach może przynieść zarobki znacznie wyższe, niż te, jakie można osiągnąć w Polsce. Praca jako specjalista ds. IT łączy się z zarobkami na poziomie średnio 50-70 tysięcy funtów rocznie, co jest znacznie wyższą kwotą, niż średnia krajowa w Polsce. Kierowcy ciężarówek również cieszą się dość wysokimi zarobkami, wynoszącymi średnio 25-35 tysięcy funtów rocznie. Elektrycy i programiści również nie mają powodów do narzekań, a ich zarobki wahają się w granicach 40-60 tysięcy funtów rocznie. Inżynierowie mogą liczyć na zarobki na poziomie 60-80 tysięcy funtów rocznie, a pracownicy budowlani, w zależności od umiejętności i doświadczenia, mogą liczyć na kwotę nawet do 40 tysięcy funtów rocznie.

Wszystkie te kwoty są znacznie wyższe, niż średnie zarobki w Polsce, co sprawia, że wiele osób decyduje się na wyjazd do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.
Warto zaznaczyć, że poza wysokimi zarobkami, praca w tych zawodach może również otwierać drogę do dalszego rozwoju zawodowego oraz zdobycia cennego doświadczenia. W przypadku specjalistów ds. IT, programistów czy inżynierów, praca w Anglii może stanowić doskonałą okazję do zdobycia nowych umiejętności oraz zaangażowania w prestiżowe projekty. Dla kierowców ciężarówek, elektryków i pracowników budowlanych, praca w Anglii może oznaczać stabilne zatrudnienie oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniach.

Zatrudnienie Polaków w UK – gdzie warto pracować?

Zatrudnienie Polaków w UK jest bardzo szeroko rozpowszechnione, ponieważ Polacy stanowią jedną z największych grup imigrantów pracujących w tym kraju. Istnieje wiele sektorów, w których warto poszukać pracy jako Polak w UK.

Branża budowlana, opieka zdrowotna, gastronomia, finanse i IT to tylko kilka z wielu sektorów, w których Polacy znajdują zatrudnienie. W budownictwie istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników, zarówno do prac fizycznych, jak i do pracy w biurze. W opiece zdrowotnej Polacy często pracują jako pielęgniarze, fizjoterapeuci lub opiekunowie osób starszych. W sektorze gastronomicznym z kolei można znaleźć zatrudnienie jako kucharz, kelner, barman lub menedżer restauracji. W dziedzinie finansów i IT również są dużo możliwości zatrudnienia dla Polaków, zarówno na stanowiskach niższego, jak i wyższego szczebla. Jest to tylko krótka lista sektorów, w których warto poszukać pracy jako Polak w UK.

Każda z wymienionych branż oferuje różne możliwości rozwoju zawodowego i perspektywy zarobkowe. Polacy w Anglii często decydują się na emigrację ze względu na możliwości zawodowe oraz lepsze zarobki niż w Polsce, dlatego warto dobrze przemyśleć, w którym sektorze chciałbyś podjąć pracę. Oczywiście, należy również wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje i doświadczenie zawodowe. Jednak zdecydowanie warto zainteresować się wymienionymi sektorami, gdy planuje się pracę w UK. 

Praca dla Polaków w UK – podsumowanie

Praca dla Polaków w UK od dawna stanowi istotny element rynku pracy na wyspach. Polacy od lat cieszą się dobrą opinią pracowników solidnych, sumiennych i godnych zaufania. Nie bez powodu, przecież Polacy wnoszą na wyspy nowe umiejętności oraz wiedzę, która przyczynia się do rozwoju brytyjskiej gospodarki. Pomimo obecności negatywnych stereotypów na temat imigrantów, Polacy w UK wykazują zaangażowanie, mobilność oraz chęć do pracy. Co więcej, ta obcojęzyczna społeczność wykazuje się zdolnościami adaptacyjnymi oraz umiejętnością radzenia sobie w obcym środowisku, co tylko potwierdza ich potencjał.

Niestety, Brexit może wprowadzić pewne zmiany w sytuacji Polaków na brytyjskim rynku pracy, jednakże warto zaznaczyć, że Polacy przyczynili się znacząco do rozwoju wielu branż, takich jak budownictwo, opieka zdrowotna czy gastronomia. 

Mieszkasz w UK i potrzebujesz wysłać pieniędze do Polski?

Przelew z Anglii do Polski może być łatwy i szybki, zwłaszcza korzystając z usług internetowych. Istnieje wiele opcji, takich jak tradycyjny przelew bankowy, usługi transferowe online oraz platformy finansowe.  Można również skorzystać z nowoczesnych aplikacji mobilnych, które umożliwiają wygodne i bezpieczne dokonywanie transferów pieniężnych. Jak w szybki sposób dokonać przelewu z Anglii do Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *