Święta w UK, a święta polskie – najważniejsze różnice

Święta w UK, a święta polskie – najważniejsze różnice

Praktycznie każdy kraj ma swoje własne tradycje i zwyczaje. Dotyczą one również świąt, bo choć filary religijne, na jakich bazują, pozostają te same, to dni świąteczne można celebrować na różne sposoby. Jeżeli planujesz przeprowadzkę na Wyspy lub właśnie zbliżają się pierwsze święta, które będziesz tam spędzał, z pewnością ciekawi Cię kwestia tradycji wigilijnych w Anglii czy tego, jak bardzo Święta Wielkanocne różnią się tam od naszych. Dowiedzmy się więc, jak obchodzi się święta w Wielkiej Brytanii.

Boże Narodzenie po angielsku – różnice

Świąteczne tradycje w Wielkiej Brytanii to dość ogólne określenie. Warto bowiem wiedzieć, że pomiędzy poszczególnymi krajami wchodzącymi w jej skład mogą występować różnice w zwyczajach. Nawet mimo tego, że Wielka Brytania i USA to państwa, które mają wspólne korzenie kulturowe, nie wszystkie tradycje świąteczne są tam jednakowe. Prześledźmy jednak najważniejsze różnice między świętami w Polsce i Anglii oraz pozostałych częściach Wielkiej Brytanii.

Jak wyglądają święta w Anglii? Wigilia i opłatek

Jeżeli zastanawiasz się, jak obchodzi się Święta Bożego Narodzenia w Wielkiej Brytanii czy w Anglii, musisz wiedzieć, że różnią się one od polskich już pod względem harmonogramu. Poszczególne dni świąteczne przebiegają bowiem zgoła inaczej:

 • Obchody Bożego Narodzenia w Polsce rozpoczynają się już 24 grudnia wieczorem. Ma wtedy miejsce kolacja wigilijna, podczas której dzielimy się opłatkiem. To polska tradycja, która jest dla nas bardzo ważna, natomiast na Wyspach nikt nie łamie się opłatkiem, a 24 grudnia Wigilia w Wielkiej Brytanii (Christmas Eve) nie jest wcale obchodzona. Dzieje się to dopiero 25 grudnia (Christmas Day) i ma formę uroczystego, świątecznego obiadu, który spożywa się w domu lub w restauracji. Ogólnie 25-ty to najważniejszy dzień świąt. Otwiera się wtedy także świąteczne prezenty, choć robi się to przed obiadem, a nie jak w Polsce – po Wigilii.
 • W Polsce 26 grudnia sklepy są zamknięte i przyzwyczailiśmy się, że raczej spędzamy ten dzień na spotkaniach z rodziną. Z kolei podczas Bożego Narodzenia w Anglii drugi dzień świąt (Boxing Day) to dzień wyprzedaży. Brytyjczycy tłumnie ruszają wtedy do sklepów.
 • W naszym kraju przez długi czas adwent był czasem postu. Obecnie nie jest to już tak restrykcyjnie przestrzegane, ale wciąż daleko nam do tradycji świątecznych Anglii czy Wielkiej Brytanii, gdzie obchodzi się huczne Christmas Parties. Są to spotkania świąteczne organizowane przez cały grudzień, na których w dużych ilościach spożywany jest alkohol.

Przemówienie brytyjskiego monarchy

Mówiąc o różnicach w tradycjach bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii i w Polsce, nie sposób nie wspomnieć o przemówieniach monarchy. Od kilkudziesięciu lat w pierwszy dzień świąt o godzinie 15-ej Brytyjczycy czy Anglicy włączają swoje telewizory, gdyż właśnie wtedy na żywo emitowane jest świąteczne orędzie, które do 2021 wygłaszane było przez królową Elżbietę II, natomiast po jej śmierci zwyczaj ten kontynuuje król Karol III. Jest to bardzo ważny punkt w obchodach angielskich Świąt Bożego Narodzenia. Przy okazji warto wiedzieć, że osoba monarchy pełni ważną rolę również podczas Świąt Wielkanocnych – w Wielki Czwartek (Holy Thursday). Wtedy nie wygłasza jednak przemówienia, lecz rozdaje woreczki z monetami, nawiązując tym do biblijnego wydarzenia, w którym Chrystus obmywał stopy swoim uczniom.

Choinka i angielskie cukierki świąteczne – Christmas Crackers

Jeśli chodzi o Boże Narodzenie w Anglii, zwyczaje obejmują tam też dekoracje świąteczne. Przyjęte jest tak samo jak u nas, że w domu powinna znaleźć się choinka i jemioła, a drzwi wejściowe dobrze jest przystroić ozdobnym wieńcem albo wstążką z dzwoneczkami. Jednak i w tych kwestiach występują pewne różnice:

 • Zwyczaje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii również obejmują ubieranie sztucznej lub naturalnej choinki. Jednak oprócz bombek i lampek, często przystaraja się ją również suszonymi owocami, np. cytrynami czy pomarańczami.
 • W Polsce choinkę rozbieramy najpóźniej 2 lutego, natomiast w UK – najpóźniej po południu 5 stycznia. Wieczorem tego dnia obchodzona jest bowiem wigilia święta Trzech Króli, a zgodnie z przesądem, usunięcie dekoracji świątecznych po tym święcie oznacza pechowy rok.
 • Ważny dekoracyjny symbol świąt stanowią angielskie cukierki świąteczne – tzw. Christmas Crackers. Są to ozdoby, które kształtem przypominają cukierki i które w specyficzny sposób rozrywa się przy świątecznym stole., a towarzyszy temu niewielki hałas, stąd ich nazwa (crack oznacza „trzask”). Z rozerwanego crackersa wysypują się zwykle drobne podarunki, np. cukierki, wróżby albo papierowa korona, która w UK w okresie świątecznym popularnie zakładana jest na głowę.

Święty Mikołaj i prezenty w skarpetach

W temacie Bożego Narodzenia w UK warto też wiedzieć, że podobnie jak w Polsce, wierzy się tam w Świętego Mikołaja (Santa Claus). Bardzo zbliżone są wyobrażenia na temat jego wyglądu oraz tego, że przemieszcza się magicznym zaprzęgiem ciągniętym przez renifery. Istnieje jednak kilka istotnych różnic:

 • Pierwsza różnica dotyczy już samego terminu, kiedy Mikołaj przynosi prezenty. Dzieje się to w nocy z 24 na 25 grudnia, natomiast  otwieranie prezentów następuje z samego rana w Dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), a nie jak w Polsce – wieczorem 24 grudnia. Co więcej, prezenty rozpakowywane są pojedynczo, a każdy podarunek dokładnie oglądany przez wszystkich członków rodziny, dlatego trwa to dosyć długo. W międzyczasie robiona jest przerwa na herbatę.
 • Druga różnica dotyczy miejsca pozostawienia prezentów. Drobniejsze wkładane są do stworzonych specjalnie do tego celu świątecznych skarpet (Christmas Stockings), które wieczorem 24 grudnia wiesza się przy kominku. Jedynie duże prezenty umieszczane są pod choinką.
 • W Polsce przyjęło się, że list do Świętego Mikołaja pozostawia się w butach albo pod choinką. Zgodnie ze zwyczajami bożonarodzeniowymi w Wielkiej Brytanii wrzuca się go do kominka, gdyż wierzy się, że Mikołaj odczytuje ich treść z unoszącego się dymu.

Kolędnicy

Jeśli chodzi o Święta Bożego Narodzenia, Wielka Brytania, w przeciwieństwie do Polski, nie praktykuje śpiewania kolęd w domu przy świątecznym stole. Bardzo popularna wśród Brytyjczyków jest natomiast tradycja kolędowania, rozumiana jako wędrowanie po domach albo śpiewanie kolęd w miejscach publicznych w zamian za datki zbierane na szczytne cele.

Indyk i świąteczne desery

Jak spędzać Święta Bożego Narodzenia w Anglii czy Wielkiej Brytanii? Nieodłącznym elementem wspólnych chwil przy stole jest jedzenie świątecznych dań. Poznajmy najważniejsze różnice kulinarne pomiędzy świętami w Polsce, a na Wyspach:

 • W Polsce na święta często przygotowuje się 12 potraw, natomiast w UK bożonarodzeniowe tradycje nie narzucają żadnej konkretnej liczby dań.
 • Zupełnie inaczej wygląda tam też świąteczne menu. Główne, a zarazem najważniejsze danie, stanowi nadziewany indyk pieczony. Na stole nie może zabraknąć też popularnych wypieków. Jednym z nich jest Christmas Pudding. Zgodnie z tradycją, powstaje z 13 składników, przez co nawiązuje do Chrystusa i jego 12 apostołów. Brytyjczycy w święta ochoczo zajadają się też Mince Pies, czyli babeczkami z bakaliami.
 • Atmosferę przy stole świątecznym umila alkohol. Powszechnie spożywa się wówczas brandy, sherry albo likiery. Boże Narodzenie po angielsku obejmuje też specjalnie tworzony wówczas alkoholowy napój – tzw. eggnog. Powstaje on z surowych jaj kurzych, mleka, jajek, cynamonu, miodu, wanilii i gałki muszkatołowej.

Angielskie Święta Wielkanocne – czym się różnią od naszych?

Jeśli chodzi o wielkanocne tradycje świąteczne, Anglia czy Wielka Brytania dość znacznie różni się pod tym względem od Polski. Najważniejsze różnice dotyczą tego, że nie przygotowuje się tam święconki ani nie obchodzi się śmigusa-dyngusa. Poznajmy jednak pozostałe świąteczne zwyczaje obowiązujące jedynie na Wyspach Brytyjskich.

Tradycje dotyczące jajek

W zwyczajach i tradycjach świątecznych Anglii czy Walii również obecne są jajka. Tak samo jak w Polsce, są symbolem życia i odrodzenia, nawiązując do Zmartwychwstania Jezusa. Na tym jednak podobieństwa się kończą. W czym zatem tkwią różnice?

 • W Polsce przygotowania do Świąt Wielkanocnych obejmują przede wszystkim robienie pisanek, czyli ręczne ozdabianie jajek ugotowanych na twardo, natomiast praktycznie nie ma tego w świątecznych tradycjach Wielkiej Brytanii. Tam w dużych ilościach produkuje się jajka i zające z czekolady i to właśnie one goszczą na wielkanocnych stołach.
 • Ciekawostką jest również to, że czekoladowe jajka nie zawsze przeznaczone są od razu do zjedzenia. Ważna różnica między świętami w Polsce i Anglii związana jest bowiem z tym, że Brytyjczycy wykorzystują je do zabawy. Jest ona nieodłącznym elementem tych świąt w domach, w których są dzieci. Zabawa nosi nazwę Egg Hunt i polega na chowaniu jajek w ogrodzie lub w domu, aby w poranek wielkanocny najmłodsi czerpali frajdę z ich odnajdywania.
 • Podczas brytyjskich świąt jajka ugotowane na twardo popularnie wykorzystywane są w rywalizacjach, w których uczestniczą dorośli. Mowa o Rolling Eggs i Egg Tapping. Pierwsza polega na turlaniu jajka ze stromej górki. Liczy się tutaj nie tylko czas, ale i to, by jajko dotarło do mety nieuszkodzone. Z kolei Egg Tapping to gra, która polega na wzajemnych zbijaniu jajek. Swoim jajkiem uderzamy o jajko przeciwnika, ale tak umiejętnie, by nasze zostało zachowane w całości, a jego uległo pęknięciu.

Wielkanocne święta w UK na słodko

Wiemy już, że w Wielkiej Brytanii bożonarodzeniowe menu obfituje w słodkości. Warto wiedzieć, że podobnie jest z wielkanocnym. Jak ma się to do polskich tradycji?

 • W Polsce popularnie piecze się babkę wielkanocną natomiast w krajach anglojęzycznych – małe babeczki wypełnione nadzieniem (tzw. Easter Pudding). Nieraz podawane są też w wersji płynnej w szklaneczkach.
 • Wypieki wielkanocne nieznane u nas, a bardzo powszechne podczas brytyjskich świąt, to Hot Cross Buns. Są to bułeczki drożdżowe z rodzynkami, których cechą charakterystyczną jest lukrowy krzyż na wierzchu.
 • Brytyjczycy mają więcej słodkości z religijną symboliką. Innym przykładem jest Simnel Cake, czyli ciasto dekorowane 11 kuleczkami z marcepanu, które nawiązują do 12 apostołów z pominięciem Judasza.
 • U nas to raczej na święta bożonarodzeniowe wykrawa się ciasteczka o kształcie gwiazdek, choinek czy bałwanków, natomiast w angielskich świętach robi się to Wielkanocą. Easter Biscuits, czyli wielkanocne herbatniki, często mają kształt jajek albo zajączków, a po upieczeniu dekorowane są lukrem.

Święta polskie vs brytyjskie święta – podsumowanie

Jak widać, brytyjskie zwyczaje bożonarodzeniowe i wielkanocne są dość odmienne od naszych. Zawierają wiele elementów, które zupełnie nieznane są w naszej kulturze, a inne znane są pod nieco inną postacią. Jeżeli osiedliłeś się w Wielkiej Brytanii i nie planujesz odwiedzać rodziny na święta, warto okazać swoje uczucia chociażby poprzez wysłanie świątecznej kartki. Wiele osób do koperty dołącza też pieniądze, aby najbliżsi mogli kupić sobie za nie wymarzone prezenty świąteczne. Pamiętajmy jednak, że gotówka przesyłana pocztą nie jest bezpieczna, dlatego o wiele lepiej przekazać ją na konto bankowe. Wcale nie oznacza to jednak konieczności płacenia wysokich opłat za przelew. Skorzystaj z przelewypieniezne.com i wyślij pieniądze do Polski nawet zupełnie za darmo!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *