Polish Heritage Days 2020 opanował Internet

Polish Heritage Days 2020 opanował Internet

Jakie jest najsmaczniejsze polskie ciasto i jak je upiec? Które miejsca w Polsce są najpiękniejsze? A jeśli planujesz się tam wybrać, to jak powiedzieć po polsku? Do tego przyśpieszony kurs poloneza, mazura i oberka oraz jak zwykle niezwykłe historie polskich lotników broniących nieba nad Wielką Brytanią – tegoroczny Polish Heritage Days opanował internet i zaskoczył kreatywnością.

Polish Heritage Days 2020

To już czwarta edycja Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach (Polish Heritage Days 2020, PHD). W tym roku tematem przewodnim akcji była 80. rocznica Bitwy o Wielką Brytanię. Jak co roku akcja PHD objęła wydarzenia organizowane w maju na terenie Wielkiej Brytanii, których celem była promocja polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką niemal jednomilionowa polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. Oficjalnym symbolem inicjatywy Polish Heritage Days jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była symbolem polskich pilotów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii. Ze względu na panującą sytuację oraz narzucone ograniczenia, tegoroczna akcja miała głównie wymiar wirtualny.

Polonia zaskoczyła kreatywnością

Działająca w Liverpoolu polonijna organizacja Merseyside Polonia poprosiła rodaków o podzielenie się na krótkich filmikach tym, co w Polsce jest niezwykłe. Z nadesłanych materiałów powstał całodniowy program przybliżający polską tradycję, kulturę i historię. Marta w 9 min wyjaśnia, jak zrobić oryginalne wycinanki kurpiowskie. Agnieszka i Jakub stworzyli quizz o sławnych Polakach, Aleksander zagrał nokturn Fryderyka Chopina Es-Dur, op. 9 nr 2. Bracia Alex i Konrad opowiedzieli o zaletach wyrastania w rodzinie, w której łączą się kultury. Lenka przypomniała postać św. Jana Pawła II, a Justyna wyszukała zdjęcia z najpiękniejszymi wieńcami dożynkowymi. Dla łakomczuchów znalazł się przepis na polską zapiekankę przypomniany przez podróżniczkę i autorkę bloga Smakowite Historie, Magdalenę Pinkwart.

Polska Flaga – Polish Heritage Days

flaga polish heritage days

W tym roku na Dni Dziedzictwa Polskiego 2020, Mazury Dance Company zorganizowało dwa projekty: #PORTAITOFPOLAND #PORTRETPOLSKI oraz #BARKA #UNITEDINSONG. Członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Mazury na Ealingu zachęcili Polaków na Wyspach do nadsyłania zdjęć w białych lub czerwonych koszulkach. Otrzymali ponad 800 przesłanych zdjęć, w tym Ambasador Arkady Rzegocki, Konsulowie RP, Dziennikarka BBC Kasia Madera, aktor Rafał Królikowski, z których powstała biało-czerwona flaga. Zosia i Lucjan opowiedzieli o najpopularniejszych polskich tańcach tradycyjnych, strojach ludowych i nauczyli kilka podstawowych kroków tanecznych.

 

Ulubiona pieśń papieża Jana Pawła II. Przygotowany i zaaranżowany przez wolontariuszkę Jadzię Słomkę. Do projektu wpłynęło ponad 65 nagrań. W projekt włączyły się nie tylko indywidualne osoby z całego świata ale i inne polonijne grupy wokalne i taneczne.

Animowany teledysk z udziałem rapera BOSSKI

Polonia w Worcester, razem ze swoimi brytyjskimi przyjaciółmi zadbała o bogaty program historyczny z premierą filmu o generale Andersie i bitwie pod Monte Cassino włącznie. Jak piszą organizatorzy: „W wyniku światowej pandemii w tym roku nie było możliwości zorganizowania tradycyjnych obchodów PHD, w związku z czym, szukaliśmy innego sposobu świętowania. Postanowiliśmy stworzyć teledysk i piosenkę, która upamiętniałaby 80 rocznicę Bitwy o Anglię, znaczący w niej udział polskich pilotów, ale też nawiązywała do czasów współczesnych. Piosenka stała się hitem!”. Piosenkę wykonuje raper BOSSKI, znany nie tylko z wielu produkcji własnych oraz współpracy z największymi gwiazdami polskiej sceny, ale także z wielkiego zaangażowania w sprawy społeczne. Warto przypomnieć, że razem z propagatorem rugby Arturem Pszczółkowskim zainicjował projekt Drużyna Mistrzów, wspólnej akcji artystów hip-hopowych oraz sportowców, propagującej zdrowy tryb życia, która była promowana przez największe gwiazdy sportu i sceny muzycznej. Teledysk wykonany jest w specjalnej formie animacji, za którą odpowiada Maciej Błaszczyk, który wspólnie z producentem Tomaszem Wiśniewskim zaskoczyli nas tak znakomitym dziełem.

Pozostałe inicjatywy Polonii w UK

W Leicester polska społeczność została zaproszona do dzielenia się swoimi ulubionymi polskimi daniami. Na wirtualnym stole pojawił się bigos, zrazy, rosół z domowym makaronem, gołąbki, pierogi (także te leniwe), naleśniki, makowiec, drożdżówka. W Dorset Polacy przystrajali swoje domy, balkony i okna w polskie symbole.

Harcerki z 65 Drużyny z Edynburga zaprosiły skrzaty, zuchy, harcerki i harcerzy do wzięcia udziału w akcji „oflaguj się”. Na nadesłanych zdjęciach biało-czerwone barwy przybrały całe rodziny z domowymi zwierzakami włącznie.

Polska Szkoła w Glasgow zorganizowała dla dzieci i młodzieży Festiwal Polonijny. Inicjatywa była otwarta na każdy rodzaj twórczości od poetycko-literackiej, poprzez rysunek, malarstwo, taniec, recytację, śpiew, aż po dzielenie się ciekawymi faktami z dziejów Polski.

Polscy studenci z Oksfordu zorganizowali transmitowany na żywo w internecie wykład profesora Normana Davisa na temat konstytucji 3 maja. Po wykładzie internetowi słuchacze mieli okazję zadawania pytań historykowi.

Z trybu celebrującego na pomocowy przeszli organizatorzy corocznych obchodów Polish Heritage Days w Shropshire. Wraz z grupą polskich wolontariuszy, poprzez pomoc lokalnej społeczności, promowali Polonię piekąc polskie ciasta oraz przygotowując inne polskie smakołyki dla personelu pracującego w szpitalach i opiece społecznej, dostarczając maseczki szyte ręcznie przez lokalnych mieszkańców oraz grupę Polek z Agie&Katie Restaurant w Stoke-on-Trent. Regularnie dostarczają również paczki żywnościowe najbardziej potrzebującym, a także wykonują dziesiątki telefonów do osób samotnych i przebywających w izolacji.

Dni Polskiego Dziedzictwa swoimi występami uświetnili też artyści. Aktor Remi Rachuba zaprezentował monodram „Intruz”, Katy Carr zaśpiewała swoje piosenki inspirowane historią Polski, a pianista Artur Haftman zagrał 20-minutowy koncert z muzyką Chopina.

Na podstawie tekstu Małgorzaty Skibińskiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *