Settled Status – aplikowało już ponad 500 tysięcy Polaków

Settled Status – aplikowało już ponad 500 tysięcy Polaków

Jeszcze kilka miesięcy temu media ze zdziwieniem zauważały, jak niewielu Polaków zgłosiło się po potwierdzenie statusu osiedleńczego. Obywatele niektórych krajów mieszkający na Wyspach zarejestrowali się w 80 czy 90 procentach, tymczasem tylko ok. 30 proc. Polaków złożyło wówczas wniosek. Ostatnie dane są jednak bardziej optymistyczne, bo w ciągu kilku miesięcy odsetek ten wzrósł do ponad 60 procent.

– To fantastyczne, że zgłosiło się ponad 500 tysięcy Polaków – to nasi przyjaciele, rodzina i sąsiedzi, którzy tak bardzo przyczyniają się do rozwoju kraju – powiedział minister bezpieczeństwa Brandon Lewis. Wydaje się, że zwyciężył pragmatyzm – Polacy czekali, aż coś będzie wiadomo na pewno. Dziś już wiedzą, kiedy spodziewać się wyjścia z Unii i zaczynają się do niego przygotowywać.

Rząd uspokaja, że nawet ci, którzy takiego statusu nie mają, ale pracują i od lat żyją w kraju, nie zostaną deportowani. Władze zachęcają, by załatwić formalności ze statusem osiedleńca do 30 czerwca 2021 roku. Uspokajają jednak, że kto nie zdąży, ale będzie to umiał wytłumaczyć (poważna choroba, wyjątkowa sytuacja), raczej nie powinien mieć problemów. – Jeśli ktoś przegapi termin, ale miał ku temu ważny powód, dostanie jeszcze jedną szansę na aplikowanie. – czytamy na stronie Home Office.

Status Osoby Osiedlonej. Europejczycy jak inni imigranci?

Na ważny kruczek prawny zwraca jednak uwagę Maike Bohn z organizacji zrzeszającej Europejczyków na Wyspach 3million. – Zapewnienia rządu dla obywateli Unii nie są w żaden sposób zapisane w prawie. Podlegają pod ogólne reguły imigracyjne, a te mogą się przecież zmienić. Dopóki zapewnienia nie znajdą się na papierze, to nie mają znaczenia – podkreśla. Wniosek? Lepiej dopełnić formalności ze statusem osoby osiedlonej i nie czekać do ostatniej chwili. Dla części Polaków z Wysp to okazja do zastanowienia się nad przyszłością. Polski paszport to już nie tylko miły sercu symbol, ale też dokument uprawniający do swobodnego życia w innych krajach europejskich. Brytyjski paszport może tego nie gwarantować. Od takich detali, jak wybór paszportu, może zależeć los wielu polskich rodzin na Wyspach w perspektywie najbliższych dekad.

Pomoc z Settled Status za darmo.

Warto zauważyć, że już wcześniej rękę w tej sprawie do Polaków w UK wyciągnęła największa polska instytucja finansowa na Wyspach – sieć przekazów pieniężnych Sami Swoi PrzekazyPieniężne.com. W maju ruszył pilotażowy system grupowej rejestracji, w ramach którego nasi przeszkoleni pracownicy ZA DARMO pomagają Polakom uzyskać status osoby osiedlonej. Projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem i najprawdopodobniej skorzystają z niego tysiące naszych rodaków, którzy nie chcą ryzykować popełnienia błędu.

Darmową pomoc uzyskać można w dwóch autoryzowanych placówkach Sami Swoi Przekazy Pieniężne. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wejść na specjalną stronę.

SAMI SWOI EALING
60 The Mall, Ealing, London W5 3TA

SAMI SWOI LUTON
23 George St, Luton LU1 2AF

(źródło: Sonia Grodek „Goniec Polski”)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *