Zakochane Walentynki w Europie i Polsce

Zakochane Walentynki w Europie i Polsce

Walentynki – święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Jego początków można się doszukiwać w starożytnym Rzymie.

Luperkalia to święto płodności, obchodzone 15 lutego razem z wigilią poprzedzającą to święto. To właśnie wtedy chłopcy wypisywali imiona swoich sympatii, wrzucali do urny, a później losowali swoje pary. Dzisiejsze symbole, które nieodłącznie towarzyszą obchodom święta zakochanych, również pochodzą z czasów starożytnych. Kartki walentynkowe ozdabia wizerunek Kupidyna – rzymskiego boga miłości, przedstawianego jako młody chłopiec ze skrzydłami i z kołczanem pełnym miłosnych strzał. Kupidyn, inaczej zwany Amorem, jest odpowiednikiem Erosa z mitologii greckiej.

Święty Walenty – historia

Święty Walenty był biskupem za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Legenda głosi, że cesarz ten zakazał wchodzić mężczyznom w związki małżeńskie między 18. a 37. rokiem życia, gdyż w tym wieku są oni najprzydatniejsi w szeregach wojskowych. Święty Walenty złamał zakaz cesarza i udzielał potajemnych ślubów zakochanym. Gdy cesarz odkrył zdradę biskupa, wtrącił go do więzienia i skazał na śmierć. Zanim jednak doszło do egzekucji, biskup zakochał się w niewidomej dziewczynie. Wedle legendy pod wpływem miłości dziewczyna odzyskała wzrok. W dniu egzekucji, czyli 14 lutego, Walenty zostawił swej ukochanej miłosny liścik.

Poza legendą niewiele wiadomo o samym życiu Walentego oraz o historycznych przesłankach mówiących, dlaczego to właśnie on został wybrany na patrona zakochanych. Walentynki zaczęto obchodzić już w średniowieczu. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się w angielskiej literaturze. Uznaje się, że autorem pierwszej walentynki był książę orleański, który z więzienia wysłał liścik miłosny swojej żonie. List ten przechowywany jest przez British Museum.

Pierwsze drukowane walentynki pojawiły się za sprawą Esther Howland, która to rozpoczęła masową produkcję kartek z nadrukowanymi miłosnymi wierszykami.

Walentynki w Europie

Święto Zakochanych zaczęto powszechnie obchodzić w Europie, a szczególnie w Anglii, w średniowieczu. W połowie lutego na Wyspach Brytyjskich ptaki zaczynają łączyć się w pary, co sprzyja romantycznym wyznaniom. Właśnie stamtąd pochodzi pierwsza zachowana kartka walentynkowa, która jest przechowywana w Muzeum Brytyjskim. W 1415 roku Karol, książę Orleanu wysłał ją do swojej żony, kiedy był uwięziony w londyńskim Tower. Pierwsze drukowane walentynki pojawiły się pod koniec XVII wieku. Zawierały one wiersze i rymowane Życzenia, ozdobione amorkami, ptaszkami i serduszkami. Na skalę masową kartki walentynkowe zaczęto produkować w Ameryce na początku XIX wieku. Pod koniec XX wieku modne stały się miłosne anonse w prasie, jak również pocztówki elektroniczne, wysyłane masowo w Internecie. Ostatnio przebojem stały się walentynkowe sms-y z życzeniami i obrazkami.

Walentynki w Polsce

W Polsce tradycja obchodzenia walentynek jako Święta Zakochanych pojawiła się w latach 90. XX w. Od tego czasu z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Obchodzą to święto i młodzi, i starzy, zakochani i samotni. To wyjątkowy dzień, w którym możemy okazać innym swoje uczucia i sympatię. Wcześniej św. Walentego czczono w Polsce jako patrona osób chorych na epilepsję, dżumę, podagrę, chorych na nerwy i mających problemy z psychiką. Epilepsja była nawet nazywana potocznie chorobą św. Walentego.

Warto wspomnieć, że Słowianie mają własne Święto Zakochanych, czyli Noc Kupały (nazywaną również Sobótką) obchodzoną w nocy z 21 na 22 czerwca. Niegdyś podczas tej nocy odbywały się liczne zabawy i wróżby, m.in. puszczanie własnoręcznie uplecionych przez dziewczęta wianków na rzekach lub strumieniach. Po drugiej stronie stali chłopcy, którzy mieli za zadanie je wyławiać – tak utworzone pary mogły nawet pójść na spacer po lesie bez dodatkowego towarzystwa. W niektórych miejscach w Polsce wciąż obchodzi się Noc Kupały, choć obecnie jest to raczej ciekawostka. Nie da się ukryć, że rodzime święto zostało niemal całkowicie wyparte przez międzynarodowe walentynki, co nie powinno nikogo dziwić w dobie powszechnego dostępu do popkultury i postępującej globalizacji.

Konkurs Walentynkowy Sami Swoi – Wygraj telefon Honor 9 Lite!

Z okazji zbliżającego się dnia zakochanych mamy dla Was niespodziankę. Zorganizowaliśmy konkurs na Facebook’u Sami Swoi Przekazy Pieniężne. Wklejajcie w komentarzu na Facebooku swoje ,,Zakochane w aplikacji Sami Swoi’’ ZDJĘCIA. Kliknij poniższe zdjęcie, aby dowiedzieć się więcej.

(źródło: brewiarz.pl, kuchnialidla.pl, restauracjaakademia.pl, sp32.torun.pl)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *