Ruszyły przygotowania do 48. Balu Polskiego.

Ruszyły przygotowania do 48. Balu Polskiego.

Wydarzenie zaplanowane jest na 1 lutego 2020, ale już teraz można zgłaszać organizatorom chęć przekazania przedmiotów na dobroczynną aukcje i loterię oraz zakupić bilet. Każdego roku Bal Polski przyciąga kilkaset osób. Sami Swoi PrzekazyPieniężne.com, największa polska instytucja finansowa w Wielkiej Brytanii, jest sponsorem głównym wydarzenia.

Bal Polski to od lat największe wydarzenie towarzyskie roku. Kilkuset gości, dziesiątki tysięcy funtów zebranych na cele dobroczynne, najlepsi muzycy (swingujący band), toast za królową brytyjską i Rzeczpospolitą i liczne polskie akcenty podkreślające dziedzictwo naszego narodu to cechy charakterystyczne poprzednich edycji, ale też stałe elementy, których można spodziewać się również już za trzy miesiące. Do tego patronat honorowy członka brytyjskiej rodziny królewskiej. Po raz kolejny honorowy patronat wydarzeniu udzielił Książę Kentu. Po raz kolejny również honorowy patronat nad wydarzeniem objął Arkady Rzegocki, Ambasador RP w Londynie.

– Bal Polski to wydarzenie dla tych osób, które lubią dobrą, wytworną zabawę i jednocześnie chętnie angażują się w inicjatywy skierowane do najbardziej potrzebujących. Wszystkie takie osoby, w imieniu komitetu organizacyjnego Balu serdecznie zapraszam na 48 Bal Polski – mówi Marzena Konarzewska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego Balu.

48. Bal Polski, który odbędzie się w hotelu Hilton przy Park Lane w Londynie, postanowił wesprzeć inicjatywę Oddziału Dziennego Onkologicznego w szpitalu w Starachowicach, gdzie zbierane są fundusze na zakup czepca onkologicznego. Czepek onkologiczny urządzenie łagodzące skutki chemioterapii, zapobiegające wypadaniu włosów. Taki sprzęt ma zaledwie kilkanaście placówek w Polsce. Dzięki użyciu czepca pacjenci mają więcej woli do walki z chorobą nowotworową. To niezmiernie ważne w terapii.

– Doktor Małgorzata Majecka, która prowadzi Oddział Dzienny Onkologiczny była na ubiegłorocznym Balu. Po Balu opowiedziała o możliwościach, jakie daje czepiec i o kosztach, jakie na to urządzenie trzeba zebrać. To koszt około 25 tysięcy funtów. Komitet Organizacyjny postanowił wesprzeć szpital w dążeniach do posiadania tego urządzenia, tym bardziej, że będzie to jedyny taki sprzęt w regionie – mówi Marzena Konarzewska.

Kolejnym wybranym przez Komitet Organizacyjny beneficjentem Balu będzie działająca w Wielkiej Brytanii organizacja charytatywna imienia Sue Ryder.

Wpływy z Balu są zawsze przekazywane na cele charytatywne. Przez ponad 20 lat Bal wspierał Skarb Państwa Polskiego na Uchodźstwie, a następnie Fundusz dla Polaków ze Wschodniej Polski. W ostatnich latach Bal Polski wsparł między innymi Polskie Towarzystwo Oświatowe, Bibliotekę Polską w Londynie, Polski Dziennik, Polską Misję Katolicką w Anglii i Walii, Stowarzyszenie Polskich Twórców za Granicą, polskie zespoły taneczne, Fundusz Pomocy Medycznej dla Polski, Polski oddział St Johns Ambulance, Szpital Dziecięcy w Lublinie, Fundację Alina, Ośrodek w Laskach – Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi, Specjalistyczny Ośrodek Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z wadą słuchu w Opolu, Dom Dziecka w Przybysławicach.

Wszystkie nagrody są podarowane przez darczyńców Balu i wszystkie zebrane pieniądze trafią bezpośrednio do wybranych organizacji charytatywnych. Podczas Balu Wolontariusze pomagają sprzedawać bilety i organizować nagrody. Goście podczas Balu mogą wziąć udział w loteriach i licytacjach. Tradycyjnie, od lat są to:

  • Drzewko szczęścia: Losy w cenie £20. A co najważniejsze – każdy los wygrywa. Nagrodami są zestawy kosmetyków, markowe alkohole, Losy są w sprzedaży już od pierwszych minut balu i cieszą się bardzo dużym powodzeniem.
  • Loteria: Podczas przywitania z lampką szampana oraz w trakcie Balu Wolontariusze sprzedają losy na Loterię.  Za jedyne £10  za los lub £50 za 6 losów można wygrać luksusową nagrodę w Loterii. Wśród nagród podczas ubiegłych edycji znalazł się m.in. weekend w Hotelu Bristol w Warszawie, zestaw kryształowych kieliszków oraz kosmetyki pielęgnacyjne i zabiegi ofiarowane przez Dr Gabrielę Mercik o wartości 1500 funtów. Tu, aby wygrać, potrzebny jest łut szczęścia.
  • Cicha aukcja: Podczas Balu trwa licytacja atrakcyjnych nagród, która toczy się równolegle do zabawy na parkiecie, dlatego nazywana jest „cichą”. W minionych latach w puli przedmiotów do licytacji znalazły się m.in. strzelanie na strzelnicy z polskim konsulem, dzieła sztuki, weekend w luksusowym hotelu, staż w renomowanej kancelarii adwokackiej. Tu każdy sam wybiera przedmiot lub usługę, którą chciałby wygrać i proponuje za nią coraz wyższą cenę, aż zostanie zwycięzcą licytacji. W trakcie Balu należy obserwować, jak toczy się licytacja. Aukcja kończy się o północy. Płatności przyjmowane są gotówką i kartą.
  • Główna aukcja: Prowadzona przez międzynarodowego aukcjonera Hugh Edmeadesa. Dzięki staraniom Komitetu Organizacyjnego i hojności naszych darczyńców stawki na Głównej Aukcji są wysokie a licytowane przedmioty cenne. Wśród nich pojawiają się takie unikaty, jak portret autorstwa Barbary Kaczmarowskiej–Hamilton czy suknia balowa szyta na miarę projektu sióstr Kruszyńskich.

Każdy z Bali Polskich ma swój temat przewodni, mający promować Polskę, polską historię i kulturę wśród Brytyjczyków. W nadchodzącej edycji tematem przewodnim Balu będzie 100 rocznica Bitwy Warszawskiej.

Na Balu obowiązuje strój wieczorowy. U pań wymagane są długie suknie balowe do ziemi, zakrywające buty. Panowie powinni pojawić się w ciemnym smokingu lub jednorzędowej marynarce, koszuli frakowej, czarnej kamizelce.

Bilety oraz więcej informacji: http://www.balpolski.org.uk/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *