Funt brytyjski – jak się zachowa? Raport Sami Swoi.

Funt brytyjski – jak się zachowa? Raport Sami Swoi.

Na pewno wszyscy zauważyli, że zmienność wartości funta brytyjskiego jest w ostatnich miesiącach dużo większa niż w przypadku innych walut. Przyczyna jest oczywiście jedna – Brexit. Zmienność wynika oczywiście z nie przewidywalności tego co z tym wynikiem referendum zrobią brytyjscy politycy. 

Wydarzenia polityczne są obserwowane dużo uważniej niż dane makroekonomiczne czy wykresy (analiza techniczna). Już jeden rząd upadł, bo nie zdobył większości dla swojego postępowania w tym zakresie w brytyjskim parlamencie. W ostatnich tygodniach kurs funta rośnie, bo rynek zyskał praktycznie pewność, że nie wchodzi już w rachubę scenariusz najbardziej pesymistyczny (Brexit bez porozumienia), co spowodowałoby chaos graniczny i spowolnienie gospodarcze.

Obecnie wartość funta zależy od przewidywań co do kształtu przyszłego parlamentu. 

Funt otrzymał właśnie świeży impuls do zwyżki, gdyż wzrosły oczekiwania na samodzielną większość parlamentarną Partii Konserwatywnej. Agencja YouGov przedstawiła model predykcyjny, z którego wynika, że Partia Konserwatywna może zdobyć 359 miejsc spośród 650 w Izbie Gmin (wzrost od ostatnich wyborów o 42), a Partia Pracy tylko 211 (mniej o 51). Wyniki modelu są ważne, gdyż dwa lata temu podobny model poprawnie przewidział wyniki wyborów. Sondaże potwierdzają, że wybory stały się wyścigiem dwóch partii przy całkowitym pogrzebaniu znaczenia Liberalnych Demokratów i Partii Brexitu. Jakkolwiek przewaga torysów nad laburzystami wydaje się spora, to do wyborów zostały dni, co w brytyjskiej polityce jest długim okresem.

Aktualnie ryzyka dla samego GBP rozkładają się asymetrycznie na jego korzyść (1. wygra Johnson i doprowadzi do ratyfikacji swojej umowy; 2. wygra opozycja, która w kampanii musi zaoferować coś lepszego niż Johnson, czyli nowe referendum), choć nie można zapominać o tendencji brytyjskiej sceny politycznej do zaskakiwania w najdziwniejszy sposób. W efekcie choć przejściowe tąpnięcia funta nie są wykluczone, to średnioterminowo jesteśmy nastawieni pro-wzrostowo.

Wysoka wygrania torysów będzie silnym impulsem dla rajdu funta nawet w kierunku 5,10-5,15 PLN przed końcem roku, ale do czasu wyborów zakładamy poruszanie się kursu GBP/PLN w zakresie 5,04-5,08. Uważamy, że rajd funta nie będzie jednak trwał długo.

Na początku przyszłego roku – kiedy mamy nadzieję zakończy się saga Brexitu – rynek zacznie się koncentrować na polityce Banku Anglii który zapowiada przystąpienie do cięcia stóp procentowych, co może wtedy osłabić funta.

autor: Paweł Mes, dyrektor zarządzający firmy Sami Swoi Przekazy Pieniężne

Prezentowany raport jest wynikiem analiz prowadzonych przez specjalistów współpracujących z Sami Swoi PrzekazyPieniezne.com i choć sporządzony został na podstawie wiarygodnych źródeł informacji. SamiSwoi PrzekazyPieniezne.com nie gwarantują kompletności, dokładności i poprawności danych w nich zawartych. Dystrybucja raportu ogranicza się do klientów, z którymi Sami Swoi PrzekazyPieniezne.com podpisali odpowiednie umowy świadczenia usług, jak również użytkowników serwisów informacyjnych, w tym serwisów internetowych i publikacji wchodzących w skład Grupy 1MM. Sami Swoi PrzekazyPieniezne.com nie ponoszą odpowiedzialności za działania podjęte na podstawie rekomendacji, prognoz, przewidywań i jakichkolwiek informacji zawartych w prezentowanym raporcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *