You are currently viewing Prawo jazdy w UK

Prawo jazdy w UK

Przemieszczanie się własnym autem oznacza dużą swobodę i komfort dla każdego zarówno w kraju, jak i za granicą. Nic więc dziwnego, że wiele osób, przebywając w Wielkiej Brytanii na stałe lub przez dłuższy czas, myśli o zrobieniu prawa jazdy w UK. Kwestia ta jest tym ważniejsza, kiedy prowadzenie samochodu warunkuje pracę zarobkową. Przystępując do kursu na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii, trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach i odpowiednio przygotować się do egzaminu.

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii

British Driving Licence, czyli brytyjskie prawo jazdy, to dokument, którego posiadanie niesie wiele korzyści. Niezależność i możliwość szybkiego dotarcia do celu to tylko niektóre z nich. Prawo jazdy z Wielkiej Brytanii pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a w dodatku jest dużym atutem na rynku pracy. 

Po Brexicie, od 1 stycznia 2021 roku, zasady dotyczące korzystania z polskiego prawa jazdy w Wielkiej Brytanii zmieniły się. Jeśli jesteś rezydentem Wielkiej Brytanii i posiadasz ważne polskie prawo jazdy, możesz go używać przez pierwsze 12 miesięcy od przyjazdu. Po upływie roku od momentu uzyskania rezydencji w Wielkiej Brytanii, konieczne jest jednak uzyskanie brytyjskiego prawa jazdy, aby kontynuować korzystanie z samochodu.

Konieczne jest złożenie wniosku o wymianę prawa jazdy. Wymagania i procedury mogą się różnić w zależności od okoliczności, dlatego zaleca się skonsultowanie się z lokalnym organem odpowiedzialnym za sprawy związane z prawem jazdy. Przykładowo osoby, które uzyskały polskie prawo jazdy przed 1997 rokiem, mogą zostać zwolnione z pewnych testów i wymagań, niemniej i tak konieczne jest zgłoszenie się w lokalnym urzędzie w celu wymiany dokumentu na brytyjski.

Organem odpowiedzialnym za sprawy związane z prawem jazdy w Wielkiej Brytanii jest Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA). Osoby planujące wymianę prawa jazdy lub chcące uzyskać dodatkowe informacje powinny skontaktować się bezpośrednio z DVLA lub lokalnym urzędem ds. transportu.

Jak przystąpić do kursu na prawo jazdy w UK?

Zacznijmy od tego, kto może przystąpić do egzaminu na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii. Otóż rozpocząć kurs może każdy, kto przebywa w UK co najmniej 185 dni i ma ukończone 17 lat. Osoby spełniające te warunki mogą ubiegać się o prawo jazdy kat. B i prowadzić pojazdy po drogach publicznych. Dodatkowym kryterium, które ma znaczenie w przypadku ubiegania się o brytyjskie prawo jazdy jest brak przeciwwskazań zdrowotnych. Dotyczy to przede wszystkim wad wzroku. Osoby, u których stwierdzono problemy z widzeniem nie mogą poruszać się po drogach bez okularów lub szkieł kontaktowych.

Przed przystąpieniem do kursu nauki jazdy należy złożyć wniosek o tzw. tymczasowe prawo jazdy, ang. Provisional Driving Licence. Dokument ten umożliwia osobie planującej zdanie egzaminu na prawo jazdy poruszanie się po drogach pod nadzorem osoby do tego uprawnionej, tj. instruktora prawa jazdy. Osoba ta musi mieć ukończone co najmniej 21 lat i posiadać prawo jazdy od minimum 3 lat.

Tymczasowe prawo jazdy w Anglii – Provisional Driving Licence

Ubiegając się o tymczasowe prawo jazdy w Anglii, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Można to zrobić przez Internet, drogą pocztową lub bezpośrednio w placówce DVLA. Aby złożyć wniosek konieczne są takie dokumenty jak dowód tożsamości oraz adres, pod którym mieszkamy co najmniej 3 lata lub kilka adresów zamieszkania z ostatnich 3 lat. Niezbędny jest także numer NIN, czyli numer ubezpieczenia społecznego.

Kurs prawa jazdy w Wielkiej Brytanii jest nieco inny niż egzamin w Polsce. Przede wszystkim kierownica w brytyjskich autach znajduje się po prawej stronie, co niektórych może dziwić, innych nawet przerażać. Ponadto, należy pamiętać, że mimo iż brytyjskie prawo jazdy obowiązuje na terenie całego Zjednoczonego Królestwa, przepisy w Walii, Szkocji, Anglii i Irlandii Północnej mogą się od siebie nieco różnić.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii?

Kurs na prawo jazdy w Polsce jest inny niż ma to miejsce w Zjednoczonym Królestwie. Po pierwsze, w kraju obowiązkowe jest wyjeżdżenie autem 30 godzin pod okiem instruktora nauki jazdy. Dopiero wówczas można przystąpić do egzaminu praktycznego. W UK takiego obowiązku nie ma. Korzystanie z pomocy szkoły nauki jazdy nie jest obligatoryjne, a umiejętność prowadzenia samochodu weryfikuje egzamin praktyczny. Mimo że można udać się po pomoc do fachowego instruktora jazdy, ponieważ w Wielkiej Brytanii takich nie brakuje, równie dobrze można przyswoić zasady prowadzenia auta na własną rękę pod okiem znajomego kierowcy. Jedyny warunek jest taki, że osoba ta musi mieć ukończone 21 lat i posiadać prawo jazdy od co najmniej 3 lat.

Decydując się na samodzielną naukę jazdy i prowadzenia samochodu należy zadbać o specjalne ubezpieczenie auta oraz oznaczyć je symbolem „L”.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy w UK

Podobnie jak w Polsce, w Wielkiej Brytanii egzamin na prawo jazdy również składa się z dwóch etapów – teoretycznego i praktycznego. Pierwszy z nich obejmuje dwie części, tj. pytania wielokrotnego wyboru i pytania na dostrzeganie zagrożeń na drodze. Do egzaminu teoretycznego na angielskie prawo jazdy należy przygotować się samodzielnie, zapoznając się z brytyjskim kodeksem drogowym. W Internecie można znaleźć szereg poradników i filmów przygotowujących do zdania egzaminu teoretycznego.

Pierwsza część sprawdzianu teoretycznego to 50 pytań wielokrotnego wyboru, które wyświetlają się na ekranie monitora. Aby przejść test pomyślnie konieczne jest poprawne odpowiedzenie na co najmniej 43 pytania. Każdy, kto podchodzi do części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy, ma 57 minut na uporanie się z tym etapem. W drugiej kolejności należy poradzić sobie z testem na dostrzeganie zagrożeń. Na ten etap składa się 14 filmików o długości ok. 1 minuty. W 13 klipach wideo należy dostrzec jeden rodzaj zagrożenia, a w czternastym dwa i szybko na nie zareagować. Ilość zdobytych punktów jest tu uwarunkowana szybkością reakcji uczestnika egzaminu. Należy zdobyć co najmniej 44 punkty na 70, by zakończyć test z pozytywnym wynikiem.

Egzamin praktyczny na prawo jazdy w UK

Po zdaniu egzaminu teoretycznego, możemy przystąpić do egzaminu praktycznego. Na jego zdanie mamy 2 lata od dnia zaliczenia egzaminu teoretycznego na prawo jazdy w UK. Co ciekawe, praktyczny egzamin na prawo jazdy w Wielkiej Brytanii może zostać przeprowadzony zarówno w samochodzie instruktora, jak i kandydata. Jeśli zatem zdajesz egzamin w swoim aucie, musisz pamiętać, że musi ono spełniać pewne wymagania, tj. posiadać aktualny przegląd techniczny, opłacony podatek drogowy i oczywiście kierownicę po prawej stronie. Egzamin praktyczny na prawo jazdy w UK trwa ok. 40-45 minut i składa się z kilku etapów.

Przed rozpoczęciem jazdy, w czasie egzaminu praktycznego egzaminator sprawdza wzrok osoby ubiegającej się o brytyjskie prawo jazdy, prosząc o odczytanie tablic rejestracyjnych auta znajdującego się w odległości co najmniej 22 metry od osoby egzaminowanej. Następnie zadaje pytania o wyposażenie i elementy auta ważne dla kierowcy w czasie jazdy.

Sprawdzenie praktycznej umiejętności prowadzenia auta obejmuje z kolei weryfikację umiejętności samodzielnego prowadzenia samochodu zgodnie z zasadami ruchu drogowego oraz sprawdzenie poprawności wykonywania manewrów, takich jak hamowanie, parkowanie czy cofanie.

Ile kosztuje prawo jazdy w UK?

Na ogólny koszt prawa jazdy w UK składają się następujące czynniki:

  • Tymczasowe prawo jazdy w UK – Tymczasowe prawo jazdy kosztuje 34 funty w przypadku złożenia wniosku online lub 43 funty w przypadku składania wniosku w formie papierowej.
  • Egzamin teoretyczny – Opłata za egzamin teoretyczny wynosi 23 funty.
  • Egzamin praktyczny – Opłata za egzamin praktyczny dla samochodów osobowych (prawo jazdy kategorii B) wynosi 62 – 75 funtów w zależności od dnia i godziny egzaminu. Zdawanie egzaminu w dni robocze od rana kosztuje mniej niż w weekendy lub w tygodniu po godzinie 15.
  • Kurs praktyczny w szkole jazdy – Koszty wynajęcia instruktora nauki jazdy w Anglii mogą się różnić, ale średnio wahają się od 18 do 30 funtów za godzinę jazdy. Ceny zależą od liczby lekcji praktycznych, lokalizacji i innych dodatkowych usług oferowanych przez szkołę jazdy.
  • Materiały edukacyjne – Książki i inne materiały edukacyjne do nauki na egzamin teoretyczny mogą kosztować dodatkowo, ale ich koszty są zazwyczaj stosunkowo niskie.
  • Koszty dodatkowe – Jeśli kandydat nie zda egzaminu praktycznego za pierwszym razem, może być konieczne ponowne wniesienie opłaty za egzamin praktyczny.
  • Wymiana polskiego prawa jazdy na brytyjskie kosztuje 50 funtów.
  • Wydanie duplikatu zgubionego prawa jazdy w UK to koszt 20 funtów.

Czy można zdać prawo jazdy w UK po polsku?

Bariera językowa może być skuteczną przeszkodą na drodze do uzyskania prawa jazdy w UK. Od 2014 roku nie ma już bowiem możliwości zrobienia prawka w UK po polsku, a zatem osoby, które chcą uzyskać prawo jazdy, lecz nie znajdą języka na odpowiednim poziomie, muszą się do tego odpowiednio przygotować. Na szczęście na rynku są dostępne materiały szkoleniowe w dwóch językach – angielskim i polskim, przygotowujące do kursu prawa jazdy w UK. Mając przed oczami pytania i odpowiedzi w języku angielskim i polskim jednocześnie możemy w pełni zrozumieć każde zagadnienie i zapamiętać prawidłową odpowiedź, nawet bez dobrej znajomości angielskiego.

Z czego wynika brak możliwości przystąpienia do egzaminu teoretycznego i praktycznego w UK w języku polskim? Otóż władze Wielkiej Brytanii wprowadziły zakaz zdawania egzaminów na prawo jazdy w językach innych niż angielski ze względów bezpieczeństwa drogowego. Osoby zdające egzamin nie zawsze rozumiały wszystkie komunikaty podczas prowadzenia pojazdu, co stwarzało potencjalne zagrożenie na drodze. W celu uniknięcia potencjalnych wypadków, wycofano możliwość zapisania się na egzamin w języku innym niż angielski.

W jakim wieku można starać się o prawo jazdy w UK?

Prawo jazdy w Wielkiej Brytanii może zdać każdy, kto ukończył 17 rok życia, mieszka w UK od co najmniej 185 dni i nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Nieco wcześniej, tj. w wieku 15 lat i 9 miesięcy można jednak ubiegać się o Provisional Driving Licence. Nie oznacza to jednak, że osoby w tym wieku posiadające dokument mogą prowadzić samochód osobowy. Dopiero w wieku 17 lat pod nadzorem osoby co najmniej 21-letniej posiadającej prawo jazdy od przynajmniej 3 lat można rozpocząć naukę na prawo jazdy w UK.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Zapraszamy na stronę sami swoi przekazy, gdzie bez problemu zrealizujesz płatność z Wielkiej Brytanii do Polski.