Angielskie zwyczaje – kompendium wiedzy

Angielskie zwyczaje – kompendium wiedzy

Zanim rozpoczniemy naukę na angielskim uniwersytecie albo przeniesiemy się tam na stałe, warto poznać choć trochę ciekawostek na temat kultury i zwyczajów Anglii. Taka wiedza pozwala lepiej poznać panujące tam zasady społeczne i samo usposobienie mieszkańców. Zwyczajów jest całkiem sporo i obejmują zarówno maniery kulinarne, jak i sposób komunikacji czy specyficzne wydarzenia celebrowane w tym kraju co roku. Poznajmy zatem najciekawsze tradycje w Wielkiej Brytanii, które kultywowane są przez Anglików.

Wielka Brytania – kultura i zwyczaje

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia historycznego. Otóż jeśli chodzi o Anglię, kultura i tradycje tego kraju po części pokrywają się z tradycjami Irlandczyków czy Szkocji. Wszystko przez to, że w roku 1282 Anglia podbiła Walię, a później doszło do zjednoczenia tych dwóch państw. Następnie, w 1602 roku dołączyła do nich Szkocja, którą władał wówczas angielski król Jakub I Stuart. Z kolei w 1801 roku Korona Brytyjska rozszerzyła się o kolejny kraj – Irlandię Północną. Dziś Zjednoczone Królestwo to unia czterech narodów: Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii. Uważa się jednak, że okres Tudorów oraz panowania królowej Wiktorii był czasem, który w głównej mierze ukształtował kulturę Anglii znaną w czasach współczesnych.

Kulinarne zwyczaje Anglików – English Breakfast i herbata

Zdecydowanie do najbardziej reprezentatywnych zwyczajów angielskich należy zwyczaj picia herbaty. Filiżanka Earl Grey lub innej herbatki, wypita na gorąco, może być świetnym sposobem na poprawę humoru i rozgrzanie w deszczowe dni, których w Anglii niestety jest wiele. Zasadniczo napój ten można pić o każdej porze, ale wyjątkowo przyjął się zwyczaj picia popołudniowej herbaty, tzw. 5 o’clock (5 po południu). Zapoczątkowała go w 1840 roku księżna Bedford – Anna Maria Russel. Podobno wynikło to z jej zniecierpliwienia spowodowanego długą przerwą pomiędzy lunchem a kolacją. Postanowiono więc, że do herbaty podawane będą ciasteczka, tak aby całość stanowiła drobną przekąskę, która nie pozwoli zanadto zgłodnieć w oczekiwaniu na wieczorny posiłek. Początkowo tego typu podwieczorki były w kulturze w Wielkiej Brytanii zwyczajem praktykowanym jedynie przez arystokrację, ale z biegiem czasu przyjął się on również w niższych warstwach społecznych.

Jeśli chodzi o angielską kulturę spożywania posiłków to jest to dość szeroki temat. W ciągu tygodnia dzień rozpoczyna się od szybkiego, lekkiego śniadania w stylu owsianki, kanapki lub bułki, natomiast w weekendy jest to znacznie bardziej obfity posiłek, złożony z tostów, jajek, kiełbasy, bekonu czy hash browns, czyli placków ziemniaczanych smażonych na głębokim tłuszczu. Około godziny 11 zgodnie z brytyjskim zwyczajem często bywa robiona przerwa na herbatę i ciasto – tzw. Elevenses. Dalej czas na lunch, ale zdarza się, że śniadanie i lunch zastępowane jest jednym daniem – tzw. brunch (breakfast + lunch). Lunch najczęściej spożywa się koło południa, w przerwie od pracy czy nauki, natomiast obiad (dinner) Brytyjczycy zwykle jedzą już w domu, wspólnie z rodziną. Dzień zakańczany jest lekką kolacją w postaci kanapki, tostu albo jajecznicy. W tradycjach Wielkiej Brytanii zapisało się też wiele specyficznych potraw i przysmaków, m.in. pudding, kiszone jajka na twardo (pickled eggs), węgorz w galarecie (jallied eels) czy popularne fish and chips. Więcej na temat kuchni brytyjskiej możesz dowiedzieć się z artykułu umieszczonego na naszym blogu.

Komunikacja, czyli „sorry” i SMS-y

Komunikacja to kolejny ważny element w kulturze Anglii. Anglicy słyną z uprzejmości, dlatego często używają słów proszę (please) oraz dziękuję (thank you). Nad wyraz często również przepraszają (sorry) – według statystyk, nawet 20 razy dziennie. Kulturalność i przyjazność widoczna jest też w relacjach przełożony-pracownik. Zamiast rozkazów i poleceń, zwykle usłyszymy pytanie zaczynające się od „Czy zechciałbyś” (Do you want to).

Warto też znać zasady samego witania się. Jeżeli nigdy nie mieliśmy do czynienia z brytyjską kulturą, może wydawać nam się, że Anglicy traktują wszystkich nieco chłodno i z dystansem, tymczasem wcale tak nie jest. W formalnych kontaktach co prawda nie możemy liczyć na otwartość wykraczającą poza delikatny uścisk dłoni, ale najbliższym Anglicy nie szczędzą przytulenia czy pocałunku w policzek na powitanie. W bliższych kontaktach zmienia się też ich sposób rozmowy, zahaczając nawet o delikatny sarkazm czy złośliwe żarty.

Specyficznym zwyczajem w Anglii jest także pożegnanie w SMSach. To proste „X”, które oznacza buziak. Jeżeli osoba, do której adresujemy wiadomość jest nam wyjątkowo bliska, możemy pokusić się o postawienie kilku iksów. Jeśli mowa o komunikacji to warto też dodać, że Anglicy lubią tworzyć dialekty. Każdy region ma swój własny, charakterystyczny akcent, choć oczywiście nie oznacza to, że nasza nauka angielskiego na nic się nie zda, bowiem język angielski, którego uczymy się w szkole, jest językiem urzędowym, którym damy radę porozumieć się z każdym Brytyjczykiem. 

Anglia – kultura spędzania czasu wolnego

Mieszkańcy Wysp Brytyjskich mają też swoje specyficzne upodobania, jeśli chodzi o spędzanie czasu wolnego. Przede wszystkim, Brytyjczycy uwielbiają grillowanie, a dzięki temu, że w większości mieszkają w domach z ogrodem, mają ku temu idealną sposobność. Jedyną przeszkodą bywa pogoda, która w Anglii często jest deszczowa. Wtedy jednak wiele osób wybiera się ze znajomymi do pubów, gdzie spędzają czas przy piwie lub cydrze. W kulturze brytyjskiej popularny jest także caravaning, czyli spędzanie weekendów, a nawet całych wakacji na plaży w przyczepie kempingowej. Posiada ją praktycznie każda angielska rodzina. Warto też wiedzieć, że w Anglii znajduje się wiele prestiżowych galerii sztuki i muzeów, z których najsłynniejsze jest Muzeum Brytyjskie. W wolnym czasie odwiedza go wielu mieszkańców, ale też i emigrantów. 

Zaręczyny

Jeśli chodzi o ciekawostki, Anglia słynie też z pewnego dość nietypowego zwyczaju dotyczącego zaręczyn. Otóż tak jak i w innych krajach, przyjęło się tam, że to mężczyzna prosi kobietę o rękę i kupuje jej pierścionek zaręczynowy, ale raz na 4 lata jest taki dzień, w którym oświadczyć może się kobieta i wcale nie jest to traktowane jako faux pas. To 29 luty. Takie zaręczyny są tak samo wiążące, jak tradycyjne, oczywiście o ile chłopak się zgodzi. 

Specyficzne wydarzenia w kulturze angielskiej

Wśród ciekawych zwyczajów Brytyjczyków nie sposób pominąć specyficznych wydarzeń. Mają one charakter coroczny, dlatego można powiedzieć, że wpisały się jako pewien element kultury w Anglii. Poznajmy najciekawsze z nich:

  • Bog snorkelling – można odnieść wrażenie, że Wyspiarze prześcigają się z innymi nacjami w wymyślaniu coraz bardziej nietypowych dyscyplin sportowych. Jedną z nich są podwodne wyścigi wymyślone przypadkowo podczas pewnego spotkania w walijskim pubie. Polegają na przepłynięciu rowu na torfowisku. Odległość do mety wynosi około 110 metrów i do tej pory została pokonana najszybciej w 80 sekund;
  • Wife Carrying Race – bieg z żoną na plecach to tradycja angielska sięgająca 793 roku. Kobieta nie może ważyć mniej, jak 50 kg i musi zawiesić się na plecach mężczyzny tak, aby przy jego twarzy znajdowały się jej nogi. Para, która pokona trasę najszybciej, otrzymuje nagrodę pieniężną – 100 funtów;
  • Cheese Rolling – turlanie sera o wadze 4 kg ze stromego wzgórza Cooper’s Hill (w pobliżu Gloucester w Anglii) to bardzo widowiskowy konkurs. W tej rywalizacji również liczy się szybkość, ale warto też zachować odrobinę rozsądku, aby nie nabawić się siniaków albo poważniejszych kontuzji. Zwycięzca otrzymuje ser, który dotoczył do mety. 
  • Mistrzostwa w jedzeniu pokrzywy – to tradycja w Anglii, której początek sięga 1997 roku. Rywalizacja ma miejsce we wsi Marshwood w hrabstwie Dorset, a najlepsi zjadają około 20 metrów łodyg pokrzywy;
  • No Pants Day – od 2002 roku co roku w środku zimy w londyńskim metro obchodzony jest Dzień Bez Spodni. Pasażerowie mogą wówczas podróżować w samej bieliźnie, ale ważne jest zachowanie przyzwoitości;
  • Zegary na zamku Windsor – to olbrzymi zamek zamieszkały przez rodzinę królewską, który liczy ponad 1000 lat. Spoczywa w nim również ciało Królowej Elżbiety. Dużą atrakcją są jednak znajdujące się w nim zegary. Jest ich około 450, dlatego przestawianie czasu zajmuje średnio 16 godzin. Ciekawostką jest też to, że czasomierze zawieszone w kuchniach ustawione są z 5-minutowym przyspieszeniem, aby posiłki były podawane punktualnie. Ogólnie punktualność jest dla Anglików bardzo ważna. 

Wiele zwyczajów i tradycji związanych jest też z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy w Anglii, ale to szeroki temat, który możesz zgłębić czytając poświęcone mu artykuły na naszym blogu.

Cashback zamiast bankomatów

Kultura Wielkiej Brytanii nastawiona jest na nowoczesność i rozwiązania ułatwiające życie. Jednym z nich jest usługa Cashback. Najprościej mówiąc, zapewnia ona możliwość wypłaty gotówki z naszego konta bankowego podczas zwykłych zakupów w sklepie, bez konieczności udawania się specjalnie w tym celu do bankomatu. Wystarczy tylko powiedzieć sprzedawcy, że chcemy obciążyć kartę kwotą np. 50 GBP. Jeżeli zakupy kosztują np. 30 GBP, oznacza to, że 20 GBP otrzymamy w gotówce do ręki.

A jeśli o pieniądzach mowa, to warto też wiedzieć, że popularnym zwyczajem wśród emigrantów w Anglii jest korzystanie z serwisu przekazypieniezne.com. Umożliwia on dokonywanie przelewów na konta bankowe w Polsce zupełnie bezpłatnie lub – w przypadku przelewów z przyspieszonym terminem realizacji – za niewielką opłatą. To sprawdzony i wygodny sposób na przekazanie pieniędzy bliskim w Polsce, dzięki któremu nie tracimy środków na wysokie prowizje bankowe.

Angielskie zwyczaje – podsumowanie

Jak widać, temat kultury angielskiej jest dość szeroki i ciekawy. Kraj ten utworzył wiele tradycji, które utrzymały się na przestrzeni lat i z dumą kultywowane są również dziś. Świadczy to o dużym przywiązaniu Anglików do ich rodzimych zwyczajów i sprawnym przekazywaniu ich z pokolenia na pokolenie. Jeżeli ciekawi Cię Wielka Brytania, kulturę tamtejszych społeczności możesz poznać szczegółowej dzięki pozostałym artykułom na naszym blogu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *