Wiosna czas start!

Wiosna czas start!

Co wspólnego z wiosna mają świstaki i ciepłe gacie?

Dzisiaj 21 marca, czyli pierwszy dzień wiosny. Wszyscy od dawna marzymy o tym, by zrzucić ciężkie kurtki w kąt i pochować zimowe buty do szafy. Dzień wiosny jest czasem, który zwiastuje przebudzenie przyrody po zimie, ale i w nas coś się przebudza. Wraz z nadejściem wiosny mamy więcej siły, więcej motywacji i emanujemy radością. Krótko mówiąc – CHCE SIĘ ZYĆ!

Pierwszy dzień wiosny dla wszystkich uczniów jest Dniem Wagarowicza. Chodząc do gimnazjum czy liceum zawsze uciekało się z kilku lekcji. Też tak mieliście? Młodsze dzieci chodzą nad rzekę i w ramach pożegnania z chłodnymi dniami topią Marzanne – symbol słowiańskiej bogini zimy i śmierci.

Znaleźliśmy kilka ciekawych faktów na temat Wiosny. Sprawdźcie czy wy o tym wiedzieliście?

  • Czy wiecie, że wiosna w Japonii zaczyna się wraz z zakwitnięciem pierwszych drzew wiśni? Drzewa te kwitną tylko przez tydzień, a ich podziwianie lokalnie nazywane jest Świętem Hanami i cieszy się bardzo dużą popularnością. Kwitnące wiśnie są na tyle spektakularnym widokiem, że pokazuje się je w mediach na całym świecie!
  • Świstaki, co świstaki mają wspólnego z wiosną? Tradycja mówi, że jeżeli świstak, który wyszedł z nory w Dzień Świstaka (2 luty) nie widzi swojego cienia to wkrótce nadejdzie wiosna, natomiast jeśli zobaczy swój cień to zima będzie trwała jeszcze przez 6 tygodni! W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie 2 lutego w południe wypuszcza się zwierzaka z nory i sprawdza czy widzi swój cień.
  • Czy wiecie, że wiosna na półkuli południowej trwa od sierpnia do listopada?
  • Według tradycji na Bali przesilenie wiosenne rozpoczyna się tego samego dnia co nowy rok!
  • Wiecie, że w Norwegii zwyczaj witania wiosny nad jeziorem Femund nazywany jest pożegnaniem ciepłych gaci?
  • Pierwszymi kwiatami, które pojawiają się w naszych ogródkach są bzy, tulipany, żonkile, irysy i mlecze.
  • Wiecie, że pierwszy Dzień Wiosny na półkuli południowej jest również rozpoczęciem pierwszego dnia jesieni na półkuli północnej?

 

Jeżeli znacie jakieś ciekawe fakty dotyczące pierwszego Dnia Wiosny, podzielcie się a nami w komentarzu 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *