Sami Swoi Przekazy Pieniężne – sponsor 46 Balu Polskiego.

Sami Swoi Przekazy Pieniężne – sponsor 46 Balu Polskiego.

Niech żyje Bal Polski!

Bal Polski – jedna z największych i najważniejszych uroczystości dla Polonii w Wielkiej Brytanii – odbędzie się już 3 lutego. Nie słyszeliście o tym wydarzeniu? Spieszymy ze szczegółami.

Bal Polski zrodził się z inicjatywy polskich emigrantów z okresu II wojny światowej. W latach 80 do grona jego organizatorów i sympatyków dołączyli emigranci czasów Solidarności, jak i potomkowie pierwszej, powojennej fali.
Pierwszy bal odbył się w Royal Lancaster w 1970 roku, kolejne zaś w Royal Graden Hotel, Grosvenor Mouse Hotel i w The Savoy. Od 2000 roku każda edycja balu ma swój temat przewodni, który związany jest z obchodami ważnej rocznicy lub ważnego wydarzenia kulturalnego nad Wisłą.

Bal Polski – do 2006 roku zwany Balem Emigracji – jest galą wielką organizowaną na cześć brytyjskiej Polonii, jak i bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarzu Polaków. Jego rangę i dostojność podkreślają miejsca, w których jest organizowany. Sama zaś zmiana nazwy uroczystości na Bal Polski miała podkreślić wzrastającą rolę Polonii na Wyspach w dobie zmiany warunków politycznych związanych z wejściem Polski do struktur unijnych. Niezmiennie jednak każdą galę rozpoczyna tradycyjny polski polonez – taniec ściśle związany z polską kulturą i historią.
Gali patronuje Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej. Przez długi czas galę wspierało ponadto wiele innych ważnych osobistości, takich jak, chociażby prezydent RP na Uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski. 36 zaś edycja, upamiętniająca 25 rocznicę powstania Solidarności, objęta została honorowym patronatem prezydenta Lecha Wałęsy. Oprócz wymiaru patriotycznego i historycznego głównym celem gali jest jednak zbieranie funduszy na cele charytatywne.

Podczas ostatnich edycji Balu wspierane były takie organizacje jak:

• Polska Macierz Szkolna
• Biblioteka Polska w Londynie
• Dziennik Polski
• Polska Misja Katolicka
• Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie
• Teatr Syrena
• Młodzieżowe Grupy Teatralne w Londynie
• Polskie Grupy Folklorystyczne w Wielkiej Brytanii
• Związek Harcerstwa Polskiego
• Medical Aid for Poland Fund
• St. John’s Ambulance, Sekcja Polska.

W tym roku odbędzie się już 46 edycja Balu Polskiego, a jej tematem przewodnim będzie Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Galę poprowadzi Joanna Moro, aktorka znana i ceniona, chociażby za rolę Anny German. Rozpocznie się  punktualnie o godz. 8:30 w hotelu Sheraton Grand London Park Lane, zlokalizowanym na londyńskim West End.

Organizatorzy tradycyjnie stanęli na wysokości zadania. Podczas Balu gościom czas będą umilać Grzegorz Wilk, Wolf Band oraz Magdalena Tul. Oprócz wyśmienitego jedzenia i wspaniałej oprawy muzycznej będzie można wziąć udział w specjalnych atrakcjach. Na gości czekać będzie drzewko szczęścia i loteria, gdzie za 10£ lub 20£ będzie można wejść w posiadanie atrakcyjnych fantów. Podczas Balu odbywać się będą również aukcje. Goście będą mogli wziąć udział w tzw. cichej aukcji lub głównej, prowadzonej przez międzynarodowego licytatora Hugh Edmeadesa. Poza tym do dyspozycji gości będą profesjonalni fotografowie, w Silver Galery, gdzie za dowolną opłatą będzie można wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Kolejną atrakcją będzie także profesjonalne kasyno. Firma Sami Swoi Przekazy Pieniężne od chwili powstania czynnie uczestniczy w życiu Polonii na Wyspach. Byliśmy obecni podczas wielu edycji Balu Polskiego. Tym razem również nas nie zabraknie. Na 46 gali występujemy w roli sponsora Champagne Reception. Jesteśmy dumni, że w ten sposób możemy wesprzeć działalność Związku Polaków w UK.

Początek roku zawsze jest dla nas intensywnym czasem. Bal nie jest zresztą pierwszym wydarzeniem, jakie wspieramy. Co roku na naszej stronie internetowej oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej można wykonywać darmowe transakcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pokazaliśmy wspólnie, że Polonia na Wyspach ma naprawdę wielkie serducho!

Jeżeli chcesz do nas dołączyć i przeżyć niezapomnianą noc zapraszamy na http://www.balpolski.org.uk/bilety-tickets/. Więcej szczegółowych informacji znajdziecie Państwo na stronie 46. Balu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *