Nowy status obywateli UE po Brexicie

Nowy status obywateli UE po Brexicie

W poniedziałek 26.06.2017 Home Office opublikował dokument, który przedstawia propozycje rządu brytyjskiego dotyczących statusu prawnego obywateli Unii Europejskiej mieszkających w UK po Brexicie.

Już rok temu, od czasu referendum, rząd brytyjski obrał sobie za cel zapewnienie ochrony praw obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii. Teraz przedstawia nam swoje postanowienia. Specjalnie dla naszych Swojaków przygotowaliśmy streszczenie najwazniejszych informacji:

  • Obywatele UE, którzy nieustannie żyją w UK przez 5 lat, będą mogli ubiegać się o pobyt na czas nieokreślony, uzyskując tym samym tzw. „settled status”. Oznacza to, że ci obywatele będą mogli tu mieszkać, mieć dostęp do funduszy i usług publicznych oraz ubiegać się o obywatelstwo brytyjskie.
  • Obywatele UE, którzy mieszkają w UK krócej niż 5 lat, będą mogli ubiegać się o „settled status” dopiero po minięciu 5 lat od ich przyjazdu. Do tej pory przysługiwać im będzie pozwolenie na tymczasowy pobyt.
  • Obywatele UE, którzy przyjadą po wyjściu UK z Unii, będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pozostanie w ramach przyszłych ustaleń dotyczących imigrantów z UE.
  • Obywatele UE , którzy stworzą rodzinę z obywatelami brytyjskimi przed wyjściem UK z Unii, będą mogli również ubiegać się o „settled status” dopiero po upływie 5 lat.

Poza tym rząd brytyjski zapewnia, że obywatele UE posiadający „settled status” oraz czasowe pozwolenie na pobyt w UK będą mieć cały czas dostęp do różnych świadczeń jak opieka zdrowotna, edukacja, emerytury.
Rząd planuje uruchomić aplikację online dzięki której będzie można ubiegać się zarówno o „settled status” oraz o prawo do tymczasowego pobytu. przed opuszczeniem Unii przez UK. Wniosek będzie można składać w Home Office.
Rząd brytyjski cały czas jest na etapie przygotowań odpowiedniej propozycji dla obywateli UE, którzy przyjadą dopiero po wyjściu UK z Unii.

Składanie wniosków o „settled status” oraz pobyt tymczasowy

Wszyscy obywatele UE i ich rodziny mieszkające w Wielkiej Brytanii będą musieli udać się do Home Office, aby uzyskać zezwolenie na pobyt. Rodzaj wniosku, jaki obywatel UE będzie musiał wypełnić, zależy od tego kiedy przyjechał do UK i jak długo tu mieszka.
Rząd zapewnia, że proces składania wniosków będzie usprawniony i przyjazny dla wszystkich obywateli, w tym osobom posiadającym już dokument stałego pobytu. Urzędnicy szacują, że aplikacja online zostanie uruchomiona w 2018 roku.

Grace period

W momencie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii obywatele UE nie muszą opuszczać Wielkiej Brytanii, jeśli nie mają jeszcze dokumentów w ramach nowego programu. Rząd nazwał to „grace period”. Ten „okres łaski” daje czas na złożenie wniosku o nowy dokument pobytowy.
Nie wiadomo jeszcze jak długo będzie trwał „grace period”. Jego długość zostanie wypracowana podczas negocjacji.

UWAGA! Jeżeli nie otrzymasz dokumentu potwierdzającego Twój pobyt w UK przed zakończeniem „grace period” będziesz musiał opuścić Wielką Brytanię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *