Twardy Brexit do zgryzienia!

Twardy Brexit do zgryzienia!

Czym jest twardy Brexit?

Twardy Brexit to zdecydowane rozluźnienie relacji z Unią. Wielka Brytania miałaby utracić przywileje handlowe, przestałoby w niej obowiązywać unijne prawo. Zmienione musiałyby zostać również zasady dotyczące kontroli imigracji. Szacuje się, że proces opuszczenia UE rozpocznie się wiosną 2017. Będzie to początek negocjacji i uzgadniania nowych warunków współpracy z krajami Unii.

A może Brexitu wcale nie będzie?

Trybunał Zjednoczonego Królestwa uznał, że Brexit musi być konsultowany z parlamentem. Jeśli ta decyzja zostanie utrzymana, Brexit będzie poddany głosowaniu w parlamencie. Oznacza to ustalenie szczegółowych założeń wyjścia z Unii oraz liczne poprawki. Cały proces będzie trudniejszy, a na pewno rozciągnie się w czasie. Badania opinii publicznej wskazują, że wielu Brytyjczyków zmieniło zdanie od czasu referendum i obawia się rozstania z Unią Europejską.

ss_button_wyslijbezpiecznyprzekaz_01a(1)

Co z Polakami w UK?

Osoby, które już przebywają na Wyspach, nie mają się czego bać. Część z nich to rezydenci – ich prawa są formalnie zabezpieczone. Dla pozostałych planowane jest uchwalenie amnestii, która uchroni ich przed koniecznością wyjazdu z Wielkiej Brytanii.

Co z osobami, które na Wyspach będą krócej niż 5 lat? Konieczne będzie wypełnienie kilku formalności, żeby uregulować prawnie swój pobyt. Obecnie nie mówi się jeszcze o konkretach, ale może być potrzebna wiza i pozwolenie na pracę.

Na razie nie ma się czym martwić. Warto pamiętać, że Unia, tak samo jak Wielka Brytania, będzie bronić praw swoich obywateli. Do Brexitu jeszcze daleko, o ile w ogóle do niego dojdzie. Śledź bloga Sami Swoi – gdy tylko zasady pobytu w UK po Brexicie staną się jasne, poinformujemy Cię, jakie działania warto podjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *