5 miejsc w UK idealnych na weekend

5 miejsc w UK idealnych na weekend

Nie można cały czas żyć obowiązkami – czasem warto się oderwać! Wiosna sprzyja wycieczkom, dlatego przygotowaliśmy zestawienie pięciu niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć w UK. Piękne widoki są na wyciągnięcie ręki!

1. Zamek Dunnottar w północno-wschodniej Szkocji

Dunnottar Castle with blue sky in - Stonehaven, Aberdeen, Scotland UK

Choć do dzisiejszyc h czasów przetrwały tylko ruiny zamku, nadal robią wrażenie! Dużą rolę odgrywa położenie twierdzy – wybudowano ją na klifach. Zamek to dzieło Piktów. Początkowo był ośrodkiem chrystianizacji, później areną walk między Szkotami a Anglikami. Dopiero w XX wieku rozpoczęto jego odbudowę i renowację, aby mógł służyć turystom. Malowniczość tego miejsca doceniają filmowcy. Skała, na której stoi zamek, z trzech stron otoczona jest wodą, a z lądem łączy ją ścieżka przebiegająca w wąskiej rozpadlinie.

Ceny biletów: £7 za osobę dorosłą, £3 za dzieci do 16. roku życia, £17 za 2 dorosłych i 2 dzieci. Zamek można zwiedzać codziennie od 9:00 do 18:00, chyba, że pogoda uniemożliwia dostanie się do budowli.

2. Durdle Door na południu Anglii

Durdle Door on Jurassic Coast in Dorset, UK.

Piękna zatoka i ciekawa forma skalna sprawiają, że to świetne miejsce na weekendową wycieczkę. Choć jest to teren prywatny, właściciele postanowili podzielić się z turystami jego pięknem. Piaszczysta plaża zachęca do spacerów, a w okolicy jest możliwość wynajęcia domków – czego chcieć więcej? Durdle Door jest częścią „Jurajskiego Wybrzeża”, które kryje wiele równie pięknych zakątków. Warto również odwiedzić pobliskie miasteczko Lulworth, w którym można zobaczyć tradycyjne, kryte strzechą domy.

Cena: wejście na wybrzeże jest darmowe.

3. Kilt Rock w Szkocji

shutterstock_198742661
Monumentalny krajobraz, który trzeba zobaczyć! Klify wysokie na 100 to główna, ale nie jedyna atrakcja. W tym miejscu można także podziwiać jedyny w swoim rodzaju wodospad! Podobno w skałach wciąż są ślady dawnej obecności dinozaurów. Czasem słychać intrygujący dźwięk, którego źródłem jest odbijający się od skał wiatr. Kilt Rock pozostawia niesamowite wspomnienia u każdego, kto choć raz odwiedzi to miejsce.

Ceny: parking znajdujący się ok. 100 metrów od punktu widokowego jest darmowy

4. Skalny teatr w Minack w Kornwalii

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Amfiteatr wykuty tuż pod klifem sprawia wrażenie, jakby przeniesiono go do Kornwalii wprost ze starożytnej Grecji. Naprawdę powstał w XX wieku, za sprawą lokalnej artystki. Nie można wymarzyć sobie lepszej scenerii dla sztuki teatralnej! Bliskość natury podkreśla magię widowisk, które prezentowane są publiczności. Spis wydarzeń, które odbędą się w Minack w 2016 roku można znaleźć TUTAJ.

Ceny: bilet wstępu dla osoby dorosłej wynosi £4.50, dla dziecka poniżej 15. roku życia £2.50, dla dziecka poniżej 11. roku życia 50p. Zwiedzanie jest niemożliwe podczas spektakli. Ich ceny wahają się od £5 do £20. Od marca do września teratr jest otwarty w godzinach 9:30 – 17:30.

5. Grota Fingala w zachodniej Szkocji

Staffa is an uninhabited island of the Inner Hebrides, Scotland. It's an entirely volcanic island,known for its unique geological features such as the many caves and the unique shape of the basalt columns which are also found in the Giant's Causeway in Northern Ireland .

Ta malownicza bazaltowa grota znajduje się na niezamieszkanej wyspie, na którą można dotrzeć jedynie łodzią. Jaskinia wypełniona jest wodą, a turyści wchodzą do niej wąską ścieżką. Echo fal rozbijających się o skały przywołuje na myśl muzykę. Z zewnątrz grota przypomina bardziej zamek, niż naturalny twór przyrody. W tej okolicy często widuje się delfiny!

Ceny: na wyspę można dostać się jedynie łodzią (np. z Wyspy Mull lub Fionnphort) od kwietnia do października. Ceny wycieczek do groty wszędzie są porównywalne i wynoszą £30 za osobę dorosłą i £15 za dziecko. Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsca na łodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *