Coraz więcej Polaków chce brytyjskiego obywatelstwa?

Coraz więcej Polaków chce brytyjskiego obywatelstwa?

Skutki Brexitu ciężko przewidzieć, ponieważ do tej pory żadne państwo nie wystąpiło z Unii Europejskiej. Polacy mieszkający w UK starają się zabezpieczyć przed negatywnymi efektami tej decyzji – coraz więcej osób stara się o brytyjskie obywatelstwo.

Czy rzeczywiście jest się czego bać? Możliwe. Obecnie Polaków chronią przepisy wspólnotowe, których Wielka Brytania musi przestrzegać. W przypadku Brexitu brytyjczycy sami wypracują swoje podejście do imigrantów. Może to oznaczać np. zlikwidowania przysługujących obecnie Polakom benefitów, trudniejszy dostęp do służby zdrowia i edukacji wyższej. Zmienią się także regulacje na rynku pracy – konieczne będzie np. pozwolenie na pracę, a założenie własnego biznesu będzie bardziej skomplikowane.

ss_button_wyslijbezpiecznyprzekaz_01a(1)

Otrzymanie brytyjskiego obywatelstwa jest receptą na skutki Brexitu, o czym doskonale wiedzą Polacy. Według danych dziennika „The Times” w ubieglym roku ok. 1600 polskich imigrantów złożyło wniosek o obywatelstwo do UK Visas and Immigration (urząd należący do Home Office).

Nie tak łatwo jednak „stać się Brytyjczykiem”! Trzeba spełniać następujące kryteria:

  • mieć ukończone 18 lat
  • od minimum 5 lat mieszkać w Wielkiej Brytanii
  • posiadać status rezydenta przez okres roku przed złożeniem wniosku
  • zamierzać pozostać w UK na stałe
  • być zrównoważonym psychicznie
  • być osobą o dobrym charakterze – bez odnotowanych przestępstw i oszust imigracyjnych
  • znać komunikatywnie angielski – jeśli posiadasz znajomość języka na poziomie B1 lub wyższym, ale nie masz certyfikatu, konieczny będzie egzamin w jednym z akceptowanych centrów językowych. Sprawdź, które z nich jest najbliżej Twojego miejsca zamieszkania TUTAJ.
  • mieć wiedzę o życiu w UK – musisz zdać test „Life in the UK”, który dotyczy brytyjskiej historii i kultury. Podejście do egzaminu kosztuje 50 funtów, a można się na niego zapisać TUTAJ.

Trzeba pamiętać także o kosztach. Za złożenie wniosku o obywatelstwo pobierana jest opłata 1236 funtów. Dodatkowe 80 funtów to koszt ceremonii przyjęcia obywatelstwa, która jest obowiązkowa i odbywa się w lokalnym councilu.

Warto zastanowić się, czy przyjęcie brytyjskiego obywatelstwa jest rzeczywiście potrzebne. Z decyzją można poczekać do czerwca, kiedy okaże się, czy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Według sondaży obecnie społeczeństwo jest w tej kwestii podzielone niemal 50/50. Skutki ewentualnego Brexitu nie będą widoczne od razu – sam proces wyjścia ze Wspólnoty potrwa ok. 2 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *