Council Tax – nie zawsze musisz płacić!

Council Tax – nie zawsze musisz płacić!

Podobno w życiu pewne są tylko podatki. Na pewno? Poznaj swoje prawa i oszczędzaj!

Council Tax to lokalny podatek od nieruchomości, który jest opłacany zazwyczaj przez właściciela budynku, wynajmującego lub osobę mająca pozwolenie na mieszkanie w lokalu. Zadłużenie w skrajnej sytuacji grozi nawet 3 miesiącami więzienia. Istnieją jednak sytuacje, w których możesz ubiegać się o zniżkę, a nawet całkowite zniesienie opłat. Skorzystaj z naszych porad!

Złóż wniosek o ulgę podatkową

Obniżenie kwoty podatku o 25% przysługuje osobom, które mieszkają samotnie albo tylko z osobą niepełnoletnią lub upośledzoną umysłowo. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości niezamieszkanej od co najmniej 2 lat, możesz ubiegać się o ulgę wynoszącą nawet 50% wartości Council Tax! Zniżką objęte są również obiekty letniskowe.

ss_button_oszczedznaprzekazach_01a(1)

Istnieje także rozwiązanie dla osób, które mają problemy materialne. Pomocy w postaci obniżenia podatku może udzielić lokalny samorząd. Nie ma jednak ustalonego progu takiego wsparcia.

Wsparcie dla niepełnosprawnych

Jeśli choć jeden z mieszkańców lokalu jest osobą niepełnosprawną, możesz ubiegać się o przyznanie zniżki opłat. Całkowite zniesienie podatku przysługuje osobom upośledzonym umysłowo, a także opiekunom osób niepełnosprawnych (spoza rodziny).

W przypadku, kiedy dom pozostaje pusty, ponieważ osoba przebywa w szpitalu lub jest rezydentem domu opieki, Council Tax nie musi być opłacany.

Obowiązek Council Tax nie dla wszystkich?

W szczególnych sytuacjach możesz wnioskować o czasowe lub całkowite zniesienie podatku.

Jeśli dom zamieszkują jedynie studenci studiów dziennych (full time) lub osoby do 18. roku życia, budynek nie jest objęty obowiązkiem Council Tax. Podobnie, jeśli obiekt jest przejęty na poczet zabezpieczenia długu.

W sytuacji, kiedy jesteś upoważniony do sprzedaży nieruchomości zmarłej osoby, możesz się ubiegać o półroczne zwolnienie z podatku.

Zdarza się, że dom nie nadaje się do zamieszkania – przykładowo przechodzi generalny remont. Lokalny urząd może przyznać roczną, całkowitą ulgę od podatku Council Tax. Możesz również wnioskować o wykreślenie budynku z listy nieruchomości objętych opłatami, jeśli jest przeznaczony do rozbiórki lub został zniszczony przez katastrofę naturalną albo pożar.

Pamiętaj o poinformowaniu władz  o przeprowadzce! W ten sposób unikniesz równoczesnej opłaty za oba mieszkania.

Jeśli masz wątpliwości co do wysokości Council Tax lub nie wiesz, kto jest odpowiedzialny za jego opłacanie, skontaktuj się lokalnym urzędem. Wnioski możesz składać na stronie GOV.UK.

 

Przydatne linki:

http://www.disabilityrightsuk.org/help-council-tax

https://www.gov.uk/council-tax

There are 1 comments for this article
  1. Ceyrowskypolskyy at 09:51

    Council Tax rozny jest w roznych częsciach UK. Ja płace ponad 120, zalęzy od wielu czynników i stanu budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *