Nie odkładaj macierzyństwa na potem.

Kilka dni temu w Internecie pojawił się spot, który wywołał wielkie poruszenie wśród Polek. Fundacja Mamy i Taty stworzyła spot „Nie odkładaj macierzyństwa na potem”, który ich zdaniem ma zachęcać kobiety do zachodzenia w ciążę. W spocie możemy zobaczyć stereotypowa kobietę biznesu, która postawiła na karierę. Przechadza się ona po swoim wielkim, luksusowym domu. Po kolei wymienia swoje sukcesy i patrząc na pusty ogródek oznajmia, że nie zdążyła zostać matką.

Reklama społeczna wywołała burzę głosów oburzonych kobiet. Twierdzą, że nie prawdą jest to, iż nie zostały one matkami, dlatego że poświeciły się karierze, ale dlatego, że w Polsce mało którą kobietę stać na to, by utrzymać siebie, mieszkanie i do tego jeszcze dziecko. Kobiety nie zachodzą w ciążę, ponieważ są zatrudniane na potocznie zwane umowy śmieciowe, a nie na normalne umowy o pracę. Problemem, jest również urlop macierzyński. Kobiety obawiają się, że w momencie, kiedy pójdą na ten urlop to nie będą miały możliwości powrotu do pracy. Są również kobiety, które po prostu nie chcą mieć dzieci i jest to ich własna decyzja i nikt nie ma prawa ich upominać o tym, że ich zegar biologiczny tyka.

Ciekawe jest to, że ciągle się słyszy o tym, że na wyspach polki rodzą dzieci coraz częściej. Więc nie prawdą jest to, że nastawienie na osiągnięcie sukcesu jest powodem, dla którego polki nie decydują się na dzieci.

Wiele czynników wpływa na decyzję kobiet nieposiadających dzieci. Fundacja nie do końca przemyślała to, co i w jaki sposób chce przekazać społeczeństwu. Jeżeli fundacja chce zachęcić kobiety do rodzenia dzieci, powinna zająć się próbą wpłynięcia na politykę prorodzinną w Polsce, bo to jest głównym problemem i podstawą do zmian.

Jeżeli nie widziałeś spotu, kliknij tutaj. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat?

There are 2 comments for this article
  1. Katarzyna79 at 16:20

    Mi osobiście nie podoba się ta kampania, nie przemawia do mnie. Bo rzeczywiście nie wszystkie kobiety, które nie mają dzieci stawiają na karierę. Mam koleżankę, która np nie może zajść w ciąże chociaż bardzo by chciała. WYdaje mi się, że ma to bardzo negatywny oddźwięk…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *