Wycofanie egzaminu A-level z języka polskiego?

Wycofanie egzaminu A-level z języka polskiego?

AQA (Assessment and Qualifications Alliance) – niezależna organizacja charytatywna edukacji i największy dostawca kwalifikacji akademickich w szkołach i na uczelniach w Wielkiej Brytanii, podjął jednostronną decyzję o usunięciu egzaminu A-level z języka polskiego od 2018 roku.

Od czasu rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku imigracja Polaków w Wielkiej Brytanii jest znacznie wyższa niż w innych państwach. Powszechny wykaz z 2011 roku, wykazuje, że około 579 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii pierwotnie pochodzi z Polski. Znacząca liczba Polaków zamieszkuje tereny wysp od czasu II Wojny Światowej.

Przez 10 lat liczba kandydatów przystępujących do egzaminu A-level z języka polskiego wzrosła o 1000%! Większość z nich przystępuje do tych egzaminów w lokalnych szkołach i na uczelniach, co wpływa korzystnie na ogólne wyniki placówek edukacyjnych.

Obecnie w UK istnieje ponad 130 polskich szkół uzupełniających i ich liczba wzrasta z roku na rok. Liczba osób uczęszczających do tych instytucji przekracza 15 tysięcy osób i istnieje duże prawdopodobieństwo, że wzrośnie ona w najbliższych latach. Według statystyk obecnie około 25 tysięcy dzieci uczęszcza do publicznych szkół w samym Londynie. Egzaminy w języku polskim AS/ A- level są coraz częściej wprowadzane w wielu placówkach edukacyjnych. Dlatego też władze powinny dostosować się do rosnącego popytu niż rozważać opcję odrzucania takich możliwości.

Język polski jest obecnie drugim językiem, którym posługują się mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Poprzez usunięcie egzaminów z języka polskiego AQA nie zapewnia równych szans dla najliczniejszych mniejszości narodowych w Anglii. Obecnie Polska jest 9 najważniejszym rynkiem eksportowym dla Wielkiej Brytanii.

Wycofanie egzaminu A-level jest pochopną decyzją i rozważoną tylko na krótki okres czasu. Ta decyzja na pewno nie służy polonii w Wielkiej Brytanii i pokazuje, że nie ważne jest zdanie imigrantów polskiego pochodzenia.

Polish Educational Society (Polska Macierz Szkolna) rozpoczęła petycję, która ma na celu odwrócić decyzję podjętą przez AQA. Aby się przyłączyć, wystarczy podać adres mailowy i imię z nazwiskiem na https://www.change.org/p/andrew-hall-chief-executive-officer-aqa-aqa-keep-the-a-level-polish-exam-after-2018.
Petycję możecie także wypełniać w naszych placówkach Sami Swoi. Wspieranie polskiej kultury, tradycji i edukacji zajmie w tym wypadku tylko minutę.
Więcej informacji na temat wycofaniu egzaminu A-level znajdziecie w Gońcu Polskim.

There are 1 comments for this article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *