Swięto Edukacji Narodowej

Swięto Edukacji Narodowej

14 października? To przecież Dzień Nauczyciela!
Tak to już dziś nadszedł dzień oczekiwany z utęsknieniem przez polskich nauczycieli, którzy obdarowywani są kwiatami i przeróżnymi prezentami – Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela.14 października to jednak data, która pozytywnie kojarzy się nie tylko nauczycielom, ale i uczniom, bowiem w wielu szkołach w Polsce jest to dzień wolny od zajęć bądź odbywają się wtedy akademie na cześć pedagogów. Na Wyspach święto obchodzone jest nieco wcześniej, bo 5 października.

Mimo że używana powszechnie nazwa tego święta, czyli Dzień Nauczyciela uznana 27 kwietnia 1972 roku, została zmieniona w 1982 roku w Polsce na Dzień Edukacji Narodowej, większość dalej ochoczo nazywa święto 14 października Dniem Nauczyciela.
A skąd wzięło się w Polsce to święto?
Zostało one ustanowione na pamiątkę powołania przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku. Wtedy też otwarto pierwsze szkoły parafialne, szkoły powiatowe, a także uniwersytety. W Wielkiej Brytani Teachers’s Day obchodzony jest natomiast 5 pażdziernika.

Z okazji tego wspaniałego święta wszystkim nauczycielom zarówno tym w Polsce jak i w UK składamy najserdeczniejsze życzenia. Oby każdy dzień był dla Was nowym wyzwaniem, a praca satysfakcją.
Życzymy Wam też, aby uczniowie, których macie przyjemność (bądź nie :-)) spotkać w swoich klasach mimo wielu przeciwności dnia codziennego nieśli Wam radość i chęć do dalszej pracy w zawodzie.
Sami Swoi Przekazy Pieniezne.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *