Polscy chirurdzy o krok dalej w medycynie

Chirurdzy z Wrocławia dokonali nowatorskiego zabiegu na sparaliżowanym od pasa w dół pacjencie. Dariusz Fidyka w 2010 roku został brutalnie pobity. Wtedy uszkodzono mu rdzeń kręgowy i od tamtego czasu nie mógł poruszać kończynami dolnymi . Po operacji odzyskał czucie w nogach i samodzielnie wykonał już pare kroków. Jest to pierwszy taki przypadek na świecie. Zabieg polegał na pobraniu od pacjenta komórek węchowych, które pomagają w odradzaniu się neuronów. Następnie komórki namnożono i wszczepiono razem z fragmentem nerwu w miejsce rdzenia. Udało się tego dokonać dzięki ponad 100 mikroszczepieniom, które zostały dokonane nad i pod raną.
Operacja odniosła sukces i obecnie pacjent jest w stanie samodzielnie wykonać kilka kroków. Oczywiście wspomaga go specjalny chodzik, ale i tak jest to wielkim sukcesem. Był to pierwszy taki zabieg. Jego koszt wyniósł 240 tysięcy funtów. Oprócz tego zostało również przeznaczone milion funtów na potrzebne badania.
Operacje wspomogły dwie brytyjskie fundacje Nicholls Spinal Injury Foundation oraz UK StemCell Foundation, które postanowiły bezpłatnie udostępnić swoje badania zespołom medycznym z całego świata. Jeżeli na podstawie tych badań powstaną nowe rozwiązania, fundacje będą chciały wykupić patenty i dać do nich nieograniczony dostęp.
W brytyjskich mediach zabieg został okrzykiety przełomowym wydarzeniem. Dziennikarze porównywali go nawet do pierwszych króków człowieka na księżycu.

 

There are 1 comments for this article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *