Nowe dowody w Polsce od 2015

Nowe dowody w Polsce od 2015

Ostatnio słyszy się o wprowadzeniu nowych dowodów osobistych na terenie Polski. Będą one obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Zmiana będzie dotyczyć danych, które będą widoczne na dowodach.Na nowo wydawanych dowodach nie będzie widoczny rysopis (kolor oczu, wzrost), podpis właściciela dowodu. Nie będzie widoczny również adres zamieszkania. Zmiany te tłumaczy się tym, że zmieniają się nasze obyczaje oraz inne cechy, które do tej pory były widoczne na dowodzie osobistym. Zmienia się nasz wzrost, a jeżeli chodzi o kolor oczu to w każdej chwili możemy dokonać zakupu soczewek, które zmienią kolor naszych oczu. Jeżeli chodzi o adres, to zdarza się tak, że często się przeprowadzamy i adres który widnieje na dowodzie nie jest aktualny, dlatego też postanowiono, że nasz pesel będzie wystarczającym identyfikatorem.

Na dowodzie będzie widoczna informacja o obywatelstwie polskim, tylko po to byśmy mogli bez większych problemów podróżować po Europie.
Zmieni się również rozmiar zdjęcia na dowodzie. Będzie ono miało wymiary zdjęcia paszportowego, czyli będzie większe niż dotychczas.
Innowacyjnym rozwiązaniem jest wprowadzenie elektronicznych wniosków o nowy dowód. Co w dużej mierze ułatwi wymianę dowodów emigrantom. Na chwilę obecną nie ma jawnej informacji czy będzie możliwość dostarczenia dowodu osobistego pocztą.
Nowe dowody osobiste będą ważne przez 10 lat, a dla dzieci do 5 roku życia będą ważne przez 5 lat. Natomiast nie ma się co martwić o obecne, ponieważ nie stracą one swojej daty ważności.

There are 1 comments for this article
  1. jablonka at 20:46

    znowu trzeba bedzie wymieniac, dlaczego nie wprowadza odrazu takich elektronicznych .Zaloze sie ze jak wprowadza nasi je to rok pozniej EU nalozy jakis przymus na elektroniczne czipowe ID.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *