Jakie warunki należy spełnić by otrzymać obywatelstwo brytyjskie.

Gdy przebywasz na Wyspach Brytyjskich od dłuższego czasu w pewnym momencie chcesz stać się pełnoprawnym obywatelem tego kraju. W tym tekście dowiesz się jakie musisz spełnić warunki by otrzymać obywatelstwo.O momentu przystąpienia do Uni Europejskiej mamy warunkowe prawo do pobytu, które pozwala legalnie pracować i mieszkać w Wielkiej Brytanii tak zwane „conditional right of residence” przy którym nie jest wymagane posiadanie obywatelstwa. Dlaczego obcokrajowcy przebywający w UK starają się o uzyskanie obywatelstwa? Jedni, chcą bez problemowo podróżować do Stanów Zjednoczonych czy do Austalii bez wymaganej wizy, drugim zależy na tym, by posiadać prawa wyborcze i mieć wpływ na to w jakim kraju funkcjonują, inni po prostu chcą poczuć się prawdziwymi brytyjczykami.

Warto wspomnieć, że ubieganie się i uzyskanie obywatelstwa brytyjskiego nie wiążę się z utratą obywatelstwa polskiego. By zrezygnować z narodowości polskiej, trzeba osobno ubiegać się o to w urzędach w kraju. Można natomiast zachować oba obywatelstwa.
By starać się o formalne przyjęcie do brytyjskiego społeczeństwa trzeba spełniać kilka warunków:

 •  Zgłosić się do NCS – National Checking Services, który pomaga kandydatom przy staraniu się o przyznanie obywatelstwa. Jego zadaniem jest sprawdzenie czy posiadamy odpowiedni komplet dokumentów i sprawdzić czy są one odpowiednio wypełnione. Pracownicy pobierają również od kandydatów kserokopie np. dowodu osobistego. Składając wniosek jesteśmy również proszeni o uiszczenie opłaty w wysokości 906 funtów, która jest bezzwrotna i przepada, jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie.
 •  Starający się o obywatelstwo musi mieć ukończone 18 lat. Kandydat musi mieszkać i pracować na terenie Wielkiej Brytanii nie mniej niż 6 lat. Można wtedy przedstawić dokument, który będzie tego potwierdzeniem (np. P60 od pracodawcy oraz Self-Assessment Tax Calculation dla osób samozatrudnionych).
 • Ważne jest również to ile czasu dana osoba przebywa poza granicami kraju. O obywatelstwo może ubiegać się osoba, która nie opuściła kraju na więcej niż 450 dni w przeciągu 5 lat i 90 dni w przeciągu ostatniego roku.
 • Kolejnym krokiem jest wypełnienie testu o kulturze Brytyjskiej „Life in the UK”. Test składa się z 24 pytań, na które odpowiada się za pomoca komputera w jednym z certyfikowanych ośrodków. By zaliczyć test, musimy oddać 18 prawidłowych odpowiedzi. Wiekszość z nich dotyczy życia i kulturu w UK. Podręcznikiem proponowanym do nauki jest „Life in the UK”, dostępny w księgarniach w języku angielskim, ale sa dostepne również wersje polsko-angielskie. Przystąpienie do egzaminu kosztuje 50 funtów.
 • Przy rozpatrzaniu takiego wniosku, każdy kandydat przechodzi szczegółową kontrolę. Chodzi tutaj głównie o przestrzeganie prawa. Home office sprawdzi wszystkie sprawy sądowe, ogłoszenia bankructwa oraz mandaty drogowe. Te dane są konsultowane z polskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Home Office na stronie intrenowej podaje jaki wpływ na aplikacje ma otrzymany wyrok.
 • Fakt, że jesteśmy osobą zrównoważoną o nieposzlakowanym charakterze muszą potwierdzić dwie osoby obywatelstwa brytyjskiego, które mają ponad 25 lat i nie są z nami w żaden sposób spokrewnione. Takie referencje mają potwierdzić to, że jesteśmy osobą posiadającą dobrą opinie.
 • Osoba, która chce ubiegac się o brytyjski paszport musi potwierdzić, że zna język angielski w zaawansowanym stopniu. Dlatego też Home Office wymaga od nas certyfikatu biegłości językowej – ESOL (Speakers of Other Languages) Entry 3 -poziom, który pozwala na prowadzenie swobodnej rozmowy na dowolny temat.
 • Rozpatrzenie takiego podania może trwać nawet pół roku, natomiast Home Office może wydłużyć czas oczekiwania, na tak długo aż zostana spełnione wszystkie wymagane warunki. Możemy również zostać zaproszeni na indywidualną rozmowę. Jeżeli wszystkie warunki zostaną spełnione i wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wtedy zostaniemy zaproszeni na uroczystośc przyznania obywatelstwa. Na tej uroczystości musimy przysiąc wierność Królowej i lojalność wobec Wielkiej Brytanii. Zostanie również odśwpiewany hymn i otrzymamy „Certificate of naturalisation”.

Ubieganie się o brytyjskie obywatelstwo jest czasochłonne i zawiera wiele warunków do spełnienia, natomiast po jego uzyskaniu możemy poczuć się prawdziwymi Brytyjczykami.

There are 5 comments for this article
 1. Ilona at 17:45

  Wcale Nie jest Tak ciezko dostac passport brytyjski najtrudniejsze bylo zdanie egzaminu dla mnie Nie wiedzialam z jakie ksiazki sie nauczyc skorzystalam z life in uk I strony w internecie Niektorzy Mowia ze wystarczy tylko skorzystac z internetu Nie zgodze sie z tym wiele pytan bylo z ksiazki egzamin po angielsku to latwizna zajelo 15 minut trzeba znac angielski w stopniu podstawowym po wyslaniu dokumentow po tygodniu wyslali mi list by isc na Poczte I zrobic biometric registration odpowiedz dostalam po tygodniu potem ceremonia wypelnialam apkikacje na passport 3 razy lepiej zaplacic na poczcie zeby sprawdzili To przyszedl po tygodniu nikt nie zapraszal mnie na rozmowy

 2. zuzi Z at 09:14

  Dlaczego wam to jst potrzebne. Zycie na Wysapch nie raz moze dac w kosc a ja nie uwazam sie za super patriotę jednak obywatelstwo dla swych dzieci na pewno bedzie ojczyste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *