Jak referendum w Szkocji wpływa na sytuację brytyjskiej waluty

Jak referendum w Szkocji wpływa na sytuację brytyjskiej waluty

W przededniu referendum niepodległościowego Szkocji, co rusz pojawiają się informacje z tym związane. Okazuje się, że prawdopodobna secesja sprawia, że kurs funta spada w zastraszającym tempie. Jak informuje portal magazynemigrant.pl, inwestorzy masowo zaczęli wyprzedawać tę walutę.

Prawdopodobna niepodległość Szkocji niesie za sobą wiele zmian. Strata funta (Bank Anglii ostrzegł w minionym tygodniu, że dalsza unia walutowa w przypadku secesji jest niemożliwa), brak członkostwa w Unii Europejskiej czy NATO, to tylko kilka z nich.

We wtorek „The Independent” poinformował, że do Szkocji płyną z Anglii pieniądze mające zasilić miejscowe bankomaty na wypadek paniki i zwiększonego popytu na gotówkę.

Ponadto David Cameron błaga niemalże Szkotów do zagłosowania na „nie” w czwartkowym referendum, a sondaże pokazują wzrost liczby zwolenników niepodległości.

To wszystko sprawia, że giełdowi inwestorzy czują się zagrożeni, a kurs funta spada na łeb na szyję.

Według ekspertów w przypadku secesji Szkocji, wartość funta może spaść nawet o 10 proc.

Referendum wpływa jednak negatywnie nie tylko na kurs brytyjskiej waluty, na wartości tracą akcje brytyjskich banków, spółek czy firm inwestycyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *